Umowa na EZT-y podpisana

Kolej

Koleje Mazowieckie podpisały umowę z firmą Stadler Polska na dostawę 71 zespołów trakcyjnych. Umowa opiewa na kwotę 2,2 mld zł.

– Kiedy tworzyliśmy Koleje Mazowieckie, dysponowały one jedynie dzierżawionymi i dość wysłużonymi pojazdami. Dziś wożą pasażerów 317 składami, a po tym zakupie będzie ich 388. KM są teraz fenomenem na skalę krajową. Od kilku lat zajmują drugie miejsce pod względem liczby przewożonych podróżnych. Do tego są najnowocześniejszym przewoźnikiem regionalnym w kraju – mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. 

Przetarg na zakup wspomnianych 71 składów został rozstrzygnięty w październiku ubiegłego roku, ale przewoźnik dopiero teraz podpisał umowę z wykonawcą – firma Stadler Polska. Spółka nowe składy będzie dostarczać „na raty”. W tym roku KM otrzymają sześć pięcioczłonowych składów, w przyszłym tabor przewoźnika powiększy się kolejnych 10, ale dwuczłonowych składów. Natomiast pozostałe 55 pięcioczłonowych składów ma trafić do KM do 2022 r. Koszt zamówienia to 2,2 mld zł.

Jak będą wyglądać nowe pociągi? Składy będą jednoprzestrzenne i klimatyzowane. W pojazdach pojawi się system informacji wizualno-dźwiękowej oraz bezprzewodowy dostęp do internetu. Składy będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W pociągach zostanie zainstalowany monitoring zarówno ten wewnętrzny jak i zewnętrzny. Pojazdy bedą również wyposażone w toalety z obiegiem zamkniętym.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.