Tunel w Brwinowie do remontu

Brwinów

Tunel pod wiaduktem kolejowym w Brwinowie będzie przebudowany. Urząd Gminy opublikował przetarg na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej.

Tunel w centrum Brwinowa to jedyna przeprawa przez tory PKP w mieście. Najbliższe to przejazd w Parzniewie lub wiadukt w Milanówku. Trwają przymiarki do jego przebudowy.

Zadaniem wykonawcy bieżącego przetargu będzie opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej inwestycji.

Dokumentacja będzie obejmować ul. Biskupicką na odcinku od ul. Rynek 4 do przejścia dla pieszych przy Rondzie Wacława Kowalskiego. W sumie nieco ponad 200 metrów drogi. W projekcie wykonawca powinien uwzględnić przebudowę jezdni i opasek drogi, a także odwodnienia jezdni z odcinkiem kanalizacji deszczowej do przepompowni. Do remontu będzie również mur oporowy po obu stronach oraz cztery odcinki barier ochronnych na murze oporowym. Styl nowych barier powinien nawiązywać do stylu barier, które zamontowano w 2019 roku po wschodniej stronie jezdni.

Przebudowane będzie też odwodnienie nawierzchni drogi. Będzie to forma ochrony muru oporowego przed zalewaniem powierzchniowym. Mur będzie również chroniony przed wodą odwodnieniem w formie drenażu. W opracowaniu nie może zabraknąć odwodnienia parkingu „Parkuj i jedź” – odprowadzenia wody do przepompowni.

Nowe oblicze zyskają schody i pochylnie dla osób z niepełnosprawnością przy przejściu dla pieszych od strony ul. Rynek 2. W projekcie ma być też zawarte prowadzenie ruchu rowerowego na jezdni. Dokumentacja ma uwzględniać wycinkę dwóch drzew oraz projekt sygnalizacji świetlnej, informującej o nieprzejezdności tunelu z powodu kolizji lub jego zalania.

Całość powinna być podzielona na trzy etapy. I etap – koncepcja, II etap – projekt budowlany, III etap – pozostała dokumentacja z dokonanym zgłoszeniem lub uzyskanym pozwoleniem na budowę.

Na zgłoszenia brwinowski urząd czeka do 27 czerwca. Na wykonanie zadania wykonawca będzie miał: etap I – 3 miesiące od dnia podpisania umowy, etap II – 7 miesięcy, etap III – do 15 grudnia 2023 r.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 14

14 odpowiedzi na “Tunel w Brwinowie do remontu”

 1. Taka prawda pisze:

  Czyli do 15 grudnia 2023 katastrofa komunikacyjna. Przejazd przez Parzniew i Milanówek… Brawo za pomyślunek.

 2. porucznik jaszczuk pisze:

  może trzeba się zastanowić nad kolejną przeprawą ??? kiedyś była przeprawa z rogatkami i dróżnikiem przy ul Przejazdowej. Teraz jest przeprawa pieszo -rowerowa…. tylko nie zmienia to sytuacji gdy przy zamkniętym tunelu będzie musiała przejechać pilnie Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe czy Policja ….

 3. Pytam pisze:

  Znowu ???

 4. brwinowiakk pisze:

  …my tym misiem otwieramy oczy niedowiarkom, i to nie jest nasze ostatnie słowo

 5. M. Żukowski pisze:

  1. System odprowadzenia wód opadowych wymaga przebudowania, aby nie zalewało!
  2. Okazja na zbudowanie azylu na przejściu dla pieszych przy północnym wlocie do tunelu.
  3. Wskazana jest gruntowna przebudowa nawierzchni, bo przy obecnej podbudowie każda nakładka asfaltowa rozsypuje się w przeciągu kilku lat.
  4. Względy estetyczne – obecnie te betonowe ściany mogą spokojnie pełnić rolę scenografii w jakimś filmie opowiadającym o dystopijnej, postapokaliptycznej przyszłości.

 6. Brwinowianin pisze:

  Zastanawiam się po co w ogóle pisać o tym, skoro nawet nie wiadomo czy ktoś przystąpi do przetargu 🙂 ?!
  PANIE KOSIŃSKI, proszę nie uprawiać marketingu.
  Jak będzie już wiadomo kiedy konkretnie ten remont wtedy proszę o taką informację

  …a nie , 1 etap, 2 etap, 3 etap w 2023…A czwarty etap czyli budowa w zapewne jak już umrę , w 2055?

 7. Joe pisze:

  To jakiś żart? Jeśli tak to niesmaczny. Remonty już były w 2010, 2018 i 2019. Chcą wpisu w księgę rekordów Guinnessa?

 8. gonzo pisze:

  Czekamy niecierpliwie

 9. Gundo pisze:

  Szkoda, że ogólne założenia przebudowy nie obejmują budowy przynajmniej jednej kładki dla pieszych (wykonalne chyba tylko po południowej stronie) w miejsce przejścia naziemnego.

  • M. Żukowski pisze:

   Po północnej stronie jest to niestety technicznie niewykonalne, po południowej stronie prędzej – choć także nie byłoby to łatwe. Niewykluczone w przyszłości.

 10. dsada pisze:

  znowu? dopiero co ze 2 lata temu był remont trwający pół roku co sparaliżował całe miasto. Bez jakiejś awaryjnej przeprawy nawet nie powinno się tego rozważać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły