To jest największa inwestycja jaką PAŻP kiedykolwiek robił

Region

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej w Regułach chce wybudować nowy kampus. – Chcemy, żeby architektura naszych obiektów wpisywała się koncepcję zagospodarowania okolicy – podkreślają przedstawiciele PAŻP.

Nowy kampus PAŻP ma powstać na działce o powierzchni 16 ka znajdującej się przy al. Powstańców Warszawy w Regułach. Będzie to zespół budynków wraz z infrastrukturą dedykowaną pracownikom (tereny rekreacyjne oraz parkingi). Sercem przedsięwzięcia są jednak centrum operacyjne służb żeglugi powietrznej oraz budynek biurowy.

Nowoczesne centrum
Budynek centrum operacyjnego w sumie będzie składał się z dwóch połączonych ze sobą „prostokątów”. – W mniejszym budynku chcemy stworzyć salę techniczną, gdzie będą umiejscowione serwery wraz z salą przetwarzania danych. W większym budynku ulokowane zostaną: sale operacyjne i sale do odpraw kontrolerów ruchu lotniczego, monitorowania technicznego. Przewidujemy że w głównej sali operacyjnej znajdzie się 100 stanowisk. W tym budynku znajdzie się również sala dla zdalnych wież, w której będziemy zapewniać służbę dla sześciu lotnisk w Polsce – zaznacza Jacek Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Drugim ważnym elementem inwestycji jest budynek biurowy wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Na terenie kampusu przewidziano m.in. budowę parkingów, tak by pracownicy PAŻP nie zostawiali swoich aut na ogólnodostępnych parkingach i nie zabierali miejsc mieszkańcom i interesantom znajdującego się nieopodal urzędu gminy. Co więcej władze PAŻP zaznaczają, że wielu kontrolerów zapewne zamiast samochodu wybierze dojazd do pracy kolejką WKD. Wielu pracowników PAŻP mieszka w naszym powiecie lub w powiatach sąsiadujących.

Prezes PAŻP zaznacza, że tworząc projekt kampusu agencja chciała by obiekty wpisywały się w istniejące i planowane zagospodarowanie okolicznych terenów. – Będziemy się starać, by kampus był budynkiem nowoczesnym. Chcemy żeby wpisywał się w koncepcję architektoniczną całej gminy. Ja wierzę w to, że jest to gigantyczna szansa dla nas i dla gminy Michałowice byśmy wspólnie stali się wizytówką strategii państwa polskiego i strategii rozwoju tego regionu – podkreśla prezes Janiszewski.

Kampus PAŻP ma zostać otoczony terenami zielonymi, na których znajdą się również niewielkie zbiorniki wodne. Wszystko po to, całość tworzyła nie tylko miły dla oka widok oraz była przyjazna dla mieszkańców, pracowników i gości odwiedzających agencję.

Gigantyczna inwestycja
Dla PAŻP budowa nowego kampusu to ogromne przedsięwzięcie. I nie chodzi tu tylko o jej wielkość, ale i koszty. – Myślimy rozwojowo i dalekosiężnie. Planujemy stworzyć obiekt, który zaspokoi nasze potrzeby do 2040-2045 r. Całościowy koszt całego projektu kampusu wraz ze sprzętem IT i infrastrukturą do przetwarzania danych, na chwilę obecną jest szacowany na ponad 1 mld zł. To jest największa inwestycja jaką PAŻP kiedykolwiek i gdziekolwiek robił. Nigdy wcześniej taka inwestycja nie była nawet planowana – podkreśla Janiszewski.

Co z Wieżową?
Dziś siedziba PAŻP mieści się w Warszawie przy ul. Wieżowej. Widział je każdy, kto choć raz Odwiedził lotnisko Chopina. Wieża, którą widać z terminala i płyty lotniska to właśnie wieża, w której pracują kontrolerzy PAŻP. Obok znajdują się również budynki z salą operacyjną oraz biurowy. Co stanie się z tymi obiektami gdy PAŻP przeniesie się do Reguł? – Plan jest przyszłościowo taki, by w obecnych budynkach PAŻP stworzyć akademię, w której będzie się odbywać nauka zarówno dla kontrolerów ruchu lotniczego – mówi Jacek Janiszewski.

Lata realizacji
Budowa kampusu w Regułach ma wystartować w 2020 r. Finał inwestycji zaplanowano na 2024 r. Jednak nie od razu kontrolerzy będą mogli podjąć prace w nowej siedzibie. – Chcemy, aby w 2024 r. cała infrastruktura była na tyle gotowa, żebyśmy mogli zaimplementować systemy, z tego względu że jakakolwiek zmiana w systemie funkcjonalnym, czyli w systemie zarządzania ruchem lotniczym, potrzebuje długiego okresu certyfikacji. Certyfikacja samego kampusu potrwa około roku i to będzie robione wspólnie z Urzędem Lotnictwa Cywilnego. ULC to naczelna władza lotnicza, która ma prawa i kompetencje żeby później wydać zezwolenie na funkcjonowanie takiej infrastruktury. Planujemy że od stycznia 2014 r. nastąpi proces certyfikacyjny, tak abyśmy mogli w 2025 r. się przenieść i funkcjonować z centrum w Regułach. Będzie to poprzedzone tzw shadow mode, czyli będziemy pracować z dwóch lokalizacji jednocześnie: z Wieżowej i z Reguł. Najczęściej taki shadow mode trwa to od dwóch do czterech tygodni Plan jest taki by w 2025 r. rozpocząć pracę operacyjną w Regułach – zaznacza Janiszewski.

Szansa dla mieszkańców?
Władze gminy również są zadowolone z faktu, że PAŻP chce zlokalizować swoją inwestycje na terenie gminy Michałowice. Co więcej PAŻP chce włączyć się w edukację mieszkańców. – Bardzo się cieszę, że tego rodzaju centrum ma szansę powstać w Regułach . Wiem że Państwo są otwarci, by uczestniczyć w edukacji młodych mieszkańców gminy Michałowice. Rozwój matematyczny, informatyczny, fizyczny to jest na pewno dobry rozwój dla dzieci i mieszkańców gminy Michałowice. Jesteśmy tak blisko chłonnego rynku pracy jakim jest Warszawa, że zaszczepienie miłości do matematyki będzie miało wpływ na życie młodych ludzi – zaznacza Małgorzata Pachecka, wójt gminy Michałowice.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 7

7 odpowiedzi na “To jest największa inwestycja jaką PAŻP kiedykolwiek robił”

 1. Mieszkaniec pisze:

  Super perspektywy – przede wszystkim dla PAŻPu i dla władz Gminy Michałowice. Pytanie tylko dlaczego autorka nie zapytała co na ten temat sądzą mieszkańcy Reguł i pobliskich Malich. Przyzwoitość dziennikarska i standardy tego zawodu nakazywały by o to spytać mieszkańców. Tym bardziej, że np. przy całej tej inwestycji nikt nie pomyślał o komunikacji i ciekawe jak 1000 pracowników PAŻP dojeżdżających do pracy zmieści się na już obecnie zakorkowanej ul. Regulskiej wjeżdżając na Al. Jerozolimskie. Oj, gdzie te czasy w których działalność mediów lokalnych nie kończyła się jedynie na pisaniu laurek dla deweloperów i władz ?

 2. Bartek pisze:

  Dziwi mnie podejście ludzi, którzy mają pretensje do miasta, że się rozbudowuje. Tak, miasta się rozbudowują i 2-milionowa Warszawa może za parę lat 12-milionową Moskwą, A Michałowice dzisiejszą Saską Kępą.

 3. Marek pisze:

  Ważne żeby władze gminy zadbały o gwarancje, że tereny rekreacyjne na terenie nowej PAŻP to nie będzie tylko trawa i oczka wodne, a bardziej coś w rodzaju parku i do tego na 100% ogólnodostępnego + stały udział w sponsorowaniu zajęć edukacyjnych dla dzieci.

 4. sceptyk pisze:

  Eeee tam. Tacy kontrolerzy to zamożni ludzie. Kupią sobie samoloty i śmigłowce i zaraz na terenie kampusu zrobią lotnisko.

 5. Wilku pisze:

  Szanse dla mieszkańców są, a jakże. Emeryci i renciści już mogą składać CV na stanowisko cieć szlabanowy. Reszta, może się przyglądać z za płota. Matematyka i fizyka, ta. Chyba na tablicy ogłoszeń o korepetycjach.

 6. nie jestem robotem pisze:

  Szanowna pani Anno Zwolińska,co pani dostała,za ten zlepek bzdur?(Nie mylić z rozsądnym artykułem)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły