Tereny zielone zamiast złomowiska

Grodzisk Maz.

W Grodzisku Mazowieckim trwa likwidacja jednego ze złomowisk. Teren całkowicie zmieni swoje oblicze. Zamiast stert zużytych metali będą tereny zielone.

Chodzi o złomowisko znajdujące się w rejonie ulic Traugutta i Żydowskiej. Po raz pierwszy zrobiło się o nim głośno w grudniu 2014 r. Na jego miejscu planowano wybudować osiedlę bloków mieszkalnych. Spotkało się to ze sprzeciwem Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Według niej powierzchnia znajdującego się obok kirkutu jest większa niż pokazują to dokumenty i sięga terenu, na którym planiści zapisali budowę osiedla.

Kilka dni temu rozpoczęła się likwidacja złomowiska. Mieszkańcy zaczęli się zastanawiać co powstanie w jego miejscu i mają wątpliwości czy nie będzie to wspomniane blokowisko. O wyjaśnienie zwróciliśmy się do grodziskiego magistratu. – Zaplanowaliśmy tam stworzenie terenów zielonych. Na dzień dzisiejszy jest to własność spółki Futura. Skończyły się umowy dzierżawy z użytkownikami i w tej chwili gmina wydzierżawiła ten teren z możliwością późniejszego kupna. Z uwagi na to, że jest to teren byłego cmentarza żydowskiego chcemy zadbać o spokój spoczywających tam osób. Tereny zielone będą upamiętniały i bezpośrednio łączyły się tematycznie z tym miejscem – wyjaśnia Piotr Galiński, wiceburmistrz Grodziska Mazowieckiego.

Cmentarz został zniszczony podczas II wojny światowej. Ucierpiały głównie nagrobki. Część z nich gmina chce odnaleźć. – Choć pewna ilość nagrobków wróciła na cmentarz to już nie w to samo miejsce gdzie były wcześniej. Będziemy starali się jeszcze te elementy kompletować, bowiem z pewnością znajdują się gdzieś na terenie Grodziska – zaznacza Galiński.

Do dziś nie rozwiązano problemów związanych z wytyczeniem granic kirkutu. Jak mówią urzędnicy, nie ulega wątpliwości, że od strony torów PKP do granicy istniejącej części cmentarza istniał on faktycznie. Są również stare plany, które obrazują lokalizację tego miejsca. Jednak i one nie są zbyt dokładne. – Kłopotliwą kwestią jest ustalenie granic od strony północnej – mówi Galiński.

Przy wejściu do kirkutu od ul. Traugutta zachowała się oryginalna brama, która zostanie poddana renowacji. Druga znajdująca się od strony ul. Żydowskiej jest kopią w dobrym stanie. Powstaną również tablice informacyjne, tak, by każdy wiedział jakie wydarzenia były związane z tym miejscem.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Najchętniej czytane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
10775

Pierwsze oficjalne wyniki z Pruszkowa

Pruszków / Wybory 2024
4204

Bąk kontra Makuch

Pruszków / Wybory 2024
3152

Znamy wyniki wyborów w gminach

Pruszków / Wybory 2024
3053

Najczęściej komentowane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
67

Bąk kontra Makuch

Pruszków / Wybory 2024
22
Grill gazowy