Techniprot zaprasza na akcję oddawania krwi

Pruszków

Firma Techniprot zachęca wszystkich do udziału w zbiórce krwi. Akcja odbędzie się na terenie firmy już 9 października 2020r.

Ambulans z Narodowego Centrum Krwiodawstwa pojawi się na terenie firmy około godz. 9.00. Krew będzie można oddawać do godz. 13.00.

Organizatorami Akcji są : Anna Jankowska Prezes firmy Techniprot oraz Marek Tompalski pracownik firmy Techniprot – Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu.

Zaproszenie do udziału w akcji skierowane jest do wszystkich mieszkańców. – Wiemy jak cenna jest krew. Dlatego postanowiliśmy zorganizować zbiórkę. Zachęcamy wszystkich do oddawania krwi.

Dlaczego oddawanie krwi jest tak ważne?
Krew jest na wagę złota. Nie da się jej wyprodukować. Dlatego tak ważne jest, by oddawać krew. Dla dawców nie stanowi to dużego obciążenia ponieważ wszystkie składniki krwi odnawiają się. Obecnie w RCKiK stan zapasów krwi z grup A(Rh-), B(Rh-) oraz 0(Rh-) oceniany jest jako niski, a grupy A(Rh+) jako średni. Zapasy pozostałych grup są wysokie. Ze względu na fakt, że w populacji polskiej tylko 15 proc. osób posiada ujemną grupę krwi (Rh-), często pojawiają się niedobory krwi właśnie w tych grupach.

Kto może oddać krew?
Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65 roku życia, zdrowe i ważące nie mniej niż 50 kilogramów. Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Przed oddaniem krwi w ciągu doby należy wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu (również w dniu poprzedzającym oddanie krwi).

Oddawanie krwi jest bezpieczne
Do pobierania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym nie ma zagrożenia zakażenia wirusami przenoszonymi drogą krwi. Wizyta w ambulansie rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza i rejestracji oraz pobrania próbki krwi i badania lekarskiego. Sam pobór trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml), a po nim następuje 15 minutowy odpoczynek, po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady i sok).

Zbiórka krwi
Start: 9 października godz. 9.00 – 13.00
Miejsce: Techniprot, Komorowska 24, Pruszków

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 13

13 odpowiedzi na “Techniprot zaprasza na akcję oddawania krwi”

 1. Realista Wyborca pisze:

  TBS Pruszków czy przestrzega obostrzen i przepisów anty Covid-19 ? Nie życzę sobie wizyt bez środków ochrony.

 2. xD pisze:

  A dajcie spokój z tym oddawaniem krwi, chciałem to zrobić ostatnio to zamiast wdzięczności same pytania, czyja to krew, dlaczego w wiadrze itd itp

 3. Obi pisze:

  Handelek kwitnie, jak koks nie legalny to na czym innym można zbić kokosy.

 4. dsasd pisze:

  ta i covidek w gratisie, już lecę mieć cokolwiek wspólnego z polską służbą zdrowia

  • dawca pisze:

   leć leć, jak Ty albo ktoś z bliski będzie potrzebował krwi….

   • dsadda pisze:

    to i tak mi ją przetoczą bo takie w polsce prawo XD

    nie mam zamiaru oddawać krwi za darmo (bo 8 wyrobów czekoladopodobnych wartych 15zł to nie jest odpowiednie wynagrodzenie), w niemczech dostajesz 90 euro i masz jeszcze przywileje krwiodawcy

    w polsce w ogóle łaskę robią że cię obsłużą jak pojedziesz oddać, a zanim nazbierasz na honorowego to już emerytura

    • gjkm, pisze:

     Masz rację cwaniaczku. Przetoczą… ale na zabieg planowy nie licz. A w kwestii formalnej, honorowym dawcą stajesz się juz po pierwszej donacji. A jeśli liczysz na darmowe przejazdy to normalnemu dawcy zajmie to 8 lat, może nieco dłużej… Zaś taki cwaniak jak Ty, nigdy nie uzbiera.

     • dsdsad pisze:

      Nie muszę zbierać bo stać mnie na podróżowanie ludzkim środkiem transportu a nie bydłowozem. Planowy zabieg? Płacę za prywatną służbę zdrowia, guzik mnie obchodzą terminy w NFZ dla biedaków

    • dawca pisze:

     90 euro powiadasz za oddanie…. ciekawe jak duże oczy – obyś nigdy nie miał okazji ich zrobić, jak przyjdą i powiedzą sorry nie ma krwi poczekaj Pan sobie w kolejce, za 90 euro nie kupisz nawet 1 ml.
     Ja wolę oddać za tą jak powiedziałeś „pseudo czekoladę” i dać komuś szanse jeśli tej krwi potrzebuje by przeżyć.
     Przez takie podejście jak masz Ty tej krwi będzie brakowało.

    • Ola pisze:

     Rozumiem, ze robisz w zyciu wszystko dla zysku? Zona placi za seks, dziecko za podwozenie do szkoly, bo za darmo to tylko losie robia rozne rzeczy. Z twoim nastawieniem to kazdy robi ci łaskę, bo czerwobego dywanu nie rozwija na twoje przybycie. Zdrowia!

    • xD pisze:

     A z tym to i ja się zgadzam

  • xD pisze:

   >wierzenie w plandemię
   dobry goj, podręcznikowy
   ja krwi nie oddaję dlatego że potem szpitale nią handlują a to już mnie zwyczajnie wnerwia, albo niech płacą za oddanie krwi jak w normalnych krajach albo niech tym nie handluja dalej co ktoś za darmo oddał z dobrej woli

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły