Szkoła w Ładach gotowa do rozbudowy

Uncategorized

Ostateczny projekt rozbudowy Szkoły Podstawowej w Ładach jest już gotowy, ponadto uzyskano pozwolenie na budowę. Pozostaje pytanie, kiedy zostanie wbita pierwsza łopata?

Archimedia to trzecia z kolei firma, która zajęła się wykonaniem projektu rozbudowy wspomnianej szkoły i dopięła swego. Wcześniej tematem zajmowały się dwa inne przedsiębiorstwa, które nie dotrzymywały terminów oraz nie wywiązywały się ze swoich zobowiązań. – Nie rokowało to wszystko możliwością zakończenia projektu – mówi Andrzej Zaręba, wójt gminy Raszyn.

Jak widać problemy pojawiły się niemal na samym początku, jednak udało się je pokonać. – Projekt jest gotowy, uzyskano również pozwolenie na budowę – podkreśla Zaręba. Rozbudowa raszyńskiej „podstawówki” to niemałe wyzwanie. Okazuje się, że rozpoczęcie prac nieco odwlecze się w czasie. Powodem są zmiany w przepisach. – Budowę zamierzamy rozpocząć w tym roku. Niestety czekamy na nowelizację ustawy o zamówieniach publicznych, ponieważ zajdą pewne zmiany związane z dyrektywami unijnymi. Nie chcemy utracić ewentualnych dotacji, a to duża inwestycja opiewająca na kwotę około 27 mln zł, dlatego jest o co walczyć. To główny powód, który wstrzymuje nas od ogłoszenia przetargu – zaznacza wójt.  

Inwestycja zostanie podzielona na kilka etapów w następującej kolejności: wykonanie kotłowni dla starej i nowej szkoły, budowa nowej części z łącznikami, budowa nowej hali sportowej, budowa sali wielofunkcyjnej z zapleczem, przebudowa starej części szkoły oraz adaptacja parteru domu mieszkalnego dla potrzeb szkoły wraz z likwidacją piwnicy.

Łączna powierzchnia budynku wyniesie blisko 7,9 tys. mkw. Po wykonaniu rozbudowy będziemy mogli mówić już o kompleksie szkolnym, bowiem znajdzie się tam „podstawówka” i przedszkole. Zostaną one ze sobą połączone, lecz do każdej z nich będzie prowadzić oddzielne wejście. Rozbudowana „podstawówka” zostanie wyposażona w cztery szatnie, 20 klas, trzy świetlice, dwie sale komputerowe, salę terapii zajęciowej, gimnastyczną, bibliotekę i inne potrzebne pomieszczenia. Swoje miejsce znajdzie w dobudowanym skrzydle od strony ul. Długiej. Także tam powstanie aula widowiskowa o powierzchni 364 mkw., hala sportowa (982 mkw.) i stołówka. Co z przedszkolem? Wyrośnie od strony ul. Miklaszewskiego. W jego skład wejdą m.in. cztery sale – każda z łazienką, sala zabaw, szatnia czy miejsca na wózki dziecięce.

Jak zapewniają włodarze osoby niepełnosprawne nie będą miały problemu z poruszaniem się po obiekcie. Na miejscu znajdzie się także winda.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.