„Świeć Przykładem” i bądź bezpieczny

Region

Od 1 października policja rozpoczęła akcję „Świeć Przykładem”. Jej celem jest przypominanie, zwłaszcza pieszym, o odblaskach i odpowiednim, bezpiecznym zachowaniu na drodze.

Elementy odblaskowe wielokrotnie uchroniły pieszego, rowerzystę, czy innego uczestnika ruchu drogowego. Powinien to być jeden z ważniejszych elementów naszej garderoby, zwłaszcza teraz, kiedy dni są coraz krótsze i coraz wcześniej zapada zmierzch.

W czym pomagają odblaski? Poprawiają widoczność pieszego. Dzięki temu pieszy, ubrany nawet w ciemne kolory będzie bardziej zauważalny dla kierowcy. A to pozwoli na szybszą reakcję i np. wcześniejsze wykonanie manewru wymijania.

Gdzie powinny znaleźć się odblaski? Wszędzie! Zwłaszcza tam, gdzie będą skutecznie oświetlone przez światła aut. Najlepiej z przodu i z tyłu, by być widocznym dla kierowców jadących zarówno z przodu, jak i z tyłu.

Zgodnie z przepisami, piesi poruszający się po drodze po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym są zobowiązani do używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Co jest ważne przy zakupie odblasku? Certyfikat CE, nazwa producenta, typ wyrobu i instrukcja użytkowania. Noś odblask, nie gadżet.

Nie powinniśmy zasłaniać odblasków i dbać o to, by były zawsze na wierzchu. Jeśli nasze ubranie, zwłaszcza sportowe, nie ma wszytych elementów odblaskowych, powinniśmy się w nie zaopatrzyć. Dbajmy o bezpieczeństwo na drodze – swoje i innych. Korzystajmy z chodników, a jeśli ich nie ma – z pobocza. Jeśli już musisz iść poboczem, wybierz lewą stronę drogi i zachowaj szczególną ostrożność, zwłaszcza przy przechodzeniu przez jezdnię.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.