Stop sprzedaży papierosów nieletnim

Region

Od 15 listopada tego roku ma wejść w życie ustawowy obowiązek umieszczania w punktach sprzedających wyroby tytoniowe widocznej i czytelnej informacji: Zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom do lat 18. Sprzedawanie papierosów nieletnim, lub nieumieszczenie powyższej informacji w puncie sprzedaży wyrobów tytoniowych będzie wykroczeniem karanym grzywną do 2 tys. zł.

Pruszkowscy policjanci włączyli  się w realizację Programu „Odpowiedzialnej Sprzedaży STOP 18!”.  Jego celem jest przypominanie sprzedawcom wyrobów tytoniowych o ustawowym zakazie sprzedaży tych produktów nieletnim, oraz karach jakie za to grożą. Obecnie za sprzedaż papierosów osobom, które nie ukończyły 18 lat grozi mandat od 500 zł lub grzywna nawet do 5 tys. zł.

Chodzi też o to, by uczulić sprzedających, iż mają prawo żądać od kupujących papierosy okazania dokumentu potwierdzającego pełnoletniość. Z uwagi na zbliżający się termin wejścia w życie ustawowego obowiązku  umieszczania w punkcie sprzedaży widocznej i czytelnej informacji: „zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom do lat 18 (art.6 ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych)” pruszkowscy policjanci rozdawać też będą specjalne naklejki.

– W takie naklejki zostali już wyposażeni nasi dzielnicowi. Idąc w teren, będą odwiedzać punkty sprzedające wyroby tytoniowe i naklejki wręczać sprzedawcom – mówi asp. Dorota Nowak, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie. Być może zagrożenie tak dużą karą pieniężną ukróci proceder sprzedaży papierosów nieletnim. Obecnie sytuacja nie wygląda dobrze.

Według danych z ostatniego badania przeprowadzonego przez pomysłodawców programu „STOP18!” metodą tajemniczy klient (próba zakupu przez osobę pełnoletnia, jednak nie wyglądającą na pełnoletnią) wynika, że 63 proc. sprzedawców sprzedałoby papierosy osobie, która nie ma ukończonych 18 lat. Problem taki może zatem dotyczyć nawet 80 tys. z około 130 tys. punktów sprzedaży wyrobów tytoniowych w Polsce.

Badania takie przeprowadzono także w Pruszkowie. Tu skontrolowano 30 punktów sprzedaży. Zaledwie 13,33 proc. sprzedawców zapytało ankietera o wiek, 18,33 proc. sprzedawców poprosiło o dokument stwierdzający pełnoletniość. Aż 81,67 proc. sprzedawców było gotowych sprzedać wyroby tytoniowe niepełnoletnim.

Naklejka „Stop 18! Nie sprzedajemy wyrobów tytoniowych niepełnoletnim” powinna być umieszczona w widocznym dla każdego miejscu, np. na drzwiach wejściowych sklepu w który sprzedawane są wyroby tytoniowe, przedniej szybie kiosku lub na kasie. Aby zamówić naklejki, należy skontaktować się z koordynatorem programu odpowiedzialnej sprzedaży, tel. 22 210 12 88, e-mail: biuro@stop18.pl.

Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie: www.stop18.pl

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.