Stare „wukadki” idą na emeryturę

Kolej

Po przeprowadzeniu rewolucji w zasilaniu składy EN94 nie będą mogły poruszać się po linii WKD. W piątek, 27 maja te 44-letnie kolejki odejdą na zasłużoną emeryturę.

W miniony weekend odbyło się symboliczne pożegnanie kultowych kolejek. Na ich boku pojawił się napis „Dziękujemy za 44 lata wspólnych podróży pociągami serii EN94”. Była to okazja to zrobienia zdjęć oraz do wykonania pamiątkowych nagrań video.

Tymczasem przewoźnik poinformował o całkowitym wycofaniu kolejek. To już ostatnie dni pracy pociągów EN94. – Od poniedziałku 23 maja do środy 25 maja włącznie pojazdy serii EN94 będą obsługiwać wybrane kursy w ramach obowiązującego rozkładu jazdy pociągów dla dnia powszedniego (obsługa przez 2 lub 3 składy) – napisano na stronie WKD.

Ich wycofanie z eksploatacji ma nastąpić w nadchodzący piątek. Do pięciu składów obsługujących linię WKD „dołożone” zostaną dwa składy EN94. Stare kolejki wykonają łącznie 20 kursów. Ich harmonogram można znaleźć TU. – W piątek 27 maja w związku z wydłużonym weekendem oraz prowadzonymi przygotowaniami do zmiany napięcia zasilania w sieci trakcyjnej na linii WKD obowiązywać będzie rozkład jazdy jak dla sobót, niedziel i świąt – czytamy dalej.

Zgodnie z planem ostatnim kursem obsługiwany przez elektryczne zespoły trakcyjne EN94, będzie kurs nr 149 relacji Warszawa Śródmieście WKD (odj. 19:05) – Grodzisk Mazowiecki Radońska (przyj. 20:04).

Elektryczne zespoły trakcyjne EN94 zostały wyprodukowane przez wrocławską firmę Pafawag. Do WKD trafiły w 1972 r., czyli 44 lata temu. Pasażerowie bardzo polubili te pociągi. Mimo, że nie posiadają one klimatyzacji, mają wysokie schody, po których trzeba się wspinać, a w czasie jazdy w środku jest dość głośno to kolejki bronią się swoją niezawodnością – działały bez zarzutu nawet w największe mrozy.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.