Poczuli smak mistrzostw

Łyżwiarstwo Szybkie

Młodzi łyżwiarze postawili kropkę nad „i”. Za zawodnikami UKS Sparta Grodzisk Mazowiecki i UKS „3” Milanówek występ w zawodach Viking Race w Holandii. Najlepiej zaprezentowała się Maria Dobosz, która w wieloboju zajęła siódme miejsce.

Viking Race to prestiżowe zawody, które określa się mianem mistrzostw Europy dzieci. Dla łyżwiarzy z Grodziska i Milanówka były zwieńczeniem sezonu. Należy dodać – pełnego sukcesów. Start w Holandii to prawdziwe wyzwanie, dodatkowe emocje i stres, ale Maria Dobosz, Marta Dobrowolska, Julia Uziak, Alicja Faderewska i Igor Masalski nie mają się czego wstydzić.

Najlepiej z całej grupy wypadła Dobosz, która w rywalizacji 12-latek zajęła siódmą lokatę w wieloboju. Na 500 metrów dwa razy zajęła siódmą lokatę. Z kolei w zmaganiach na 1000 metrów uplasowała się na 12. pozycji. Dobosz była równa i powtarzalna, co zaowocowało miejscem w pierwszej „10”. – To bez wątpienia ogromny sukces Marysi. Osiągnęła podobne czasy jak na torze w Inzell, choć ten w Holandii jest wolniejszy. W przyszłym sezonie Dobosz prawdopodobnie będzie startowała w shor tracku – mówi nam Sławomir Chmura, trener UKS Sparty.

Wśród 14-latek startowała Marta Dobrowolska, która ma za sobą genialny sezon. W Holandii zajęła 17. miejsce, ale nie był to wynik słabszej dyspozycji. – W rywalizacji na 500 metrów Marta upadła i straciła przez to 10 sekund. Martwiła się tym, ale porozmawialiśmy i w kolejnych startach dała z siebie wszystko. Udźwignęła ciężar i zajmowała wysokie miejsca. To dobry prognostyk. W przyszłym sezonie stać ją na zajmowanie najwyższych lokat – ocenia Chmura.

W tej samej grupie, co Dobrowolska startowała Alicja Faderewska. Zawodniczka UKS „3” Milanówek zajęła ostatecznie 14. miejsce. Najlepiej zaprezentowała się w starcie na 1500 metrów, gdzie zajęła 12. lokatę.

Z bardzo dobrej strony pokazała się Julia Uziak. 13-letnia zawodniczka z Milanówka w wieloboju zajęła 9. miejsce. W biegu na 1000 metrów osiągnęła bardzo dobry czas 1:29.05, co dało jej 5. pozycję. Wśród 13-latków wysokie, 9. miejsce, zajął Igor Masalski. We wszystkich czterech startach łyżwiarz UKS „3” prezentował równą formę. Na 500 metrów był dziewiąty i dziesiąty, a na 1000 metrów dwukrotnie jedenasty.