Nasza Akademia to przede wszystkim tenis wyczynowy

Tenis

Wywiad z Jarosławem Lewandowskim, dyrektorem sportowym Akademii Tenisowej Tenis Kozerki organizującej turniej KOZERKI OPEN.

Tenis, choć coraz popularniejszy, to wciąż niszowy sport w Polsce. Skąd decyzja o stworzeniu tenisowej akademii?
To prawda, jest to nadal sport niszowy. Powiem więcej, popularność tenisa w Polsce jest znacznie mniejsza niż w wielu innych krajach w Europie i na świecie, także w porównaniu z naszymi najbliższymi sąsiadami. Dlatego też uważamy, że potencjał rozwoju tego sportu w Polsce jest ogromny, trzeba tylko stworzyć ku temu warunki.

Akademia przez lata mocno się rozwinęła. Z czego może skorzystać młody adept tenisa?
Uściślijmy, działamy dopiero niecałe dwa lata. Tempo rozwoju może nieco mylić. Patrząc jak nasza Akademia się rozwija niektórzy mogą sobie wyobrażać, że za nami wiele lat działalności. I to nas bardzo cieszy, że tak jesteśmy postrzegani.
Na tę chwilę mamy do dyspozycji 8 kortów (w tym 4 w naszej nowo otwartej filii w centrum Grodziska), boisko do piłki nożnej, kort do padla (jeden z niewielu w Polsce). Można u nas poćwiczyć na instalacji street work-out lub pograć w kosza. Jest boisko do plażówki położone na terenie rekreacyjno-eventowym. W te wakacje rozbudowaliśmy się o zespół basenów odkrytych i restaurację, która jest uzupełnieniem dotychczasowej oferty gastronomicznej.

Tenis Kozerki to miejsce kojarzone głównie z zawodami amatorskimi. Jednak KOZERKI OPEN to turniej dla zawodowców. Skąd decyzja o jego organizacji?
Nasza Akademia to przede wszystkim tenis wyczynowy. I to nas bardzo odróżnia od innych miejsc w Polsce. Mamy oczywiście wielu amatorów, którzy chętnie korzystają z naszej oferty, jednakże to poziom sportu wyczynowego świadczy o naszym profesjonalizmie. Dlatego też nie mogło zabraknąć turnieju zawodowego, z pulą nagród 25 tys. dolarów. Obecnie ilość turniejów dla zawodników wyczynowych organizowanych w naszej Akademii, w różnych kategoriach wiekowych, jest chyba największa w Polsce. Możliwość konfrontacji własnych umiejętności podczas turnieju jest bezcenna.

Przed nami dopiero pierwsza edycja turnieju KOZERKI OPEN. Warto zaznaczyć, że będzie to turniej wysokiej rangi. Pula nagród to 25 000 USD, a dodatkowo punkty będą liczyć się do rankingu WTA. Na kortach pojawią się zapewne znane w świecie tenisowym nazwiska. Nie boicie się, że to przysłowiowy „skok na głęboką wodę”?
Już od dłuższego czasu przygotowujemy się do tego wydarzenia. Posiłkujemy się też doświadczeniami tych, którzy już organizowali podobne turnieje w przeszłości. Nie boimy się wyzwań. Liczymy się z tym, że mogą wystąpić jakieś niespodzianki – dlatego mamy Plan A, Plan B i ultra awaryjny Plan C.

Czy wprowadzacie Państwo w regulaminie jakieś szczególne wymogi dla zawodniczek, tak by turniej się wyróżniał? Obowiązkowe białe stroje jak na Wimbledonie?
Chcemy się oczywiście wyróżnić. Pragniemy, aby nasz turniej został wysoko oceniony zarówno przez zawodniczki, światowe władze tenisowe jak i pozostałych uczestników i oczywiście kibiców, na których bardzo liczymy. Dla Grodziska jest to tenisowe wydarzenie bez precedensu i zakładamy, że wielu mieszkańców zechce „powąchać i dotknąć” wielkiego świata tenisowego, mając go na wyciągniecie ręki.
Białe stroje, ….hm, tego nie narzucamy, Wimbledon na to pracuje od 100 lat, mamy więc jeszcze trochę czasu.

KOZERKI OPEN to turniej żeński. Czy rozważacie Państwo rozbudowę formuły turnieju w kolejnych latach? Tak, by na kortach można było podziwiać zmagania mężczyzn?
Tak, w naszych planach jest zarówno organizacja turnieju dla kobiet jak i dla mężczyzn oraz stopniowe podnoszenie puli nagród naszych turniejów. Na to wszystko potrzeba czasu i pieniędzy a te się pojawią w coraz większej ilości jeśli z roku będą przyjeżdżać zawodnicy z coraz wyższym, światowym rankingiem.

KOZERKI OPEN to turniej organizowany w cyklu LOTOS PZT Polish Tour. To nowy program. Skąd decyzja o przyłączeniu się do niego i jakie są jego cele?
Program LOTOS PZT Polish Tour to nowy projekt, który wystartował w tym roku. Obejmuje on cykl 10 turniejów zawodowych, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, które będą się odbywać w Polsce od czerwca do września. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nasz turniej jest jednym z nich. Celem programu jest głównie umożliwienie polskim zawodniczkom i zawodnikom uczestnictwa w turniejach dającym szansę na zdobywanie punktów rankingowych, bez konieczności wyjazdów za granicę, co zawsze wiąże się wysokimi kosztami. Drugim, ważnym celem, jaki jest stawiany przed tym programem jest popularyzacja tenisa w Polsce. Na tym polu jest jeszcze wiele do zrobienia i zapewne tego typu programy bardzo w tym pomagają.

Do imprezy pozostał miesiąc. Jak przebiegają przygotowania?
Nie powiem, że wszystko już jest zapięte na ostatni guzi. Przygotowania idą wielotorowo, mamy zaplanowane nie tylko gry na kortach ale także imprezy towarzyszące, tak aby ta impreza była atrakcyjna dla wszystkich, którzy odwiedzą naszą Akademię. Mamy więc co robić przez najbliższe kilka tygodni. A przecież prowadzimy jeszcze swoją codzienną działalność: wakacyjne półkolonie, kolonie i wyczynowe obozy sportowe, szkółki dla amatorów, imprezy i eventy ….. uff!

Czy zawodnicy z akademii w jakiś sposób pomagają w przygotowaniach i czy w jakiś sposób będą uczestniczyć w samym turnieju?
Część naszych zawodników będzie pomagać w czasie turnieju – np. dzieci do podawania piłek. Będziemy też organizować animacje dla dzieci w co zaangażowani będą nasi trenerzy. Pracy jest dużo, wszystkie ręce na pokład.

KOZERKI OPEN to nie tylko sportowa rywalizacja na korcie. To również szereg imprez towarzyszących. Jakie atrakcje Państwo przygotowali?
Zawodowe turnieje tenisowe zawsze są okazją do organizacji dodatkowych imprez. Mamy przygotowane specjalne atrakcje dla dzieci, ciekawe aktywności dla dorosłych. Liczymy, że kibice będą nas odwiedzać całymi rodzinami. Bo w końcu to wszystko robimy dla Was, zawody sportowe bez kibiców nie mają sensu. Wszak już Rzymianie dokładnie rozumieli, że igrzyska dopełniają codzienną rzeczywistość. Nasza Akademia staje się miejscem, gdzie ludzie lubią przychodzić nie tylko po to, aby pograć w tenisa ale również, a może przede wszystkim, po to by spędzić miło czas z przyjaciółmi i znajomymi, by przy obiedzie czy kolacji uraczyć się lampką dobrego wina i porozmawiać o swoich codziennych sprawach. Akademia Tenisowa Tenis Kozerki to miejsce, które łączy pokolenia.

[TheChamp-Sharing]

Byłeś na meczu i zrobiłeś ciekawe zdjęcie? A może nagrałeś filmik jak kibice cieszą się z wygranej? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.