Królikowski niczym Kopacz

Region

W Brwinowie 7 września rozpocznie się druga tura szczepień dziewcząt przeciwko wirusowi HPV. Koszty pokrywa budżet gminy. Podobne akcje dające mieszkankom szanse ustrzeżenia się przed wirusem wywołującym m.in. raka szyjki macicy przeprowadzane są Brwinowie, Nadarzynie i Podkowie Leśnej. W Pruszkowie takich szczepień jeszcze nie było i prawdopodobnie nie będzie.

Temat szczepionki przeciw HPV znany jest władzom miasta. Wiceprezydent Andrzej Królikowski nie kryje, że miasto otrzymywało od firm farmaceutycznych propozycje przeprowadzenia w Pruszkowie programu szczepień. – Od oferentów oczekujemy jednak czegoś więcej, niż tylko szczepionki. Do tej pory nie znalazł się żaden, który przedstawił by kompleksowy program zdrowotny związany ze szczepieniami – mówi prezydent Królikowski.

Wiceprezydent wylicza co miałby on zawierać: m.in. część edukacyjną – która byłaby wstępem do programu, część badawczą związaną m.in. ze skutkami szczepień, elementami tego, jak wygląda wychowanie seksualne młodzieży, po spotkania z rodzicami i opiekunami potencjalnej populacji objętej programem.
 
Królikowski nie kryje nieufności do szczepionki i jej rekomendacji, np. przez WHO, czyli Światową Organizację Zdrowia. – Tu zachowuję się jak minister Ewa Kopacz, która nie ugięła się przed naciskami zakupu szczepionki przeciwko grypie. Wówczas  WHO też rekomendowało zakup szczepionek i przesadziła z ogłoszeniem pandemii grypy – dodaje wiceprezydent.

W jednym włodarz miasta zgadza się z Światową Organizacją Zdrowia. Mianowicie, że szczepienia powinny być częścią strategii zdrowotnej, zawierającej też edukację. O tym, czy szczepionka jest skuteczna i na ile, dowiemy się dopiero za kilkanaście lat. Jednak już teraz nie bez znaczenia jest zalecenie rutynowych szczepień nastolatek przez polskie towarzystwa medyczne i lekarzy.

[TheChamp-Sharing]

Byłeś na meczu i zrobiłeś ciekawe zdjęcie? A może nagrałeś filmik jak kibice cieszą się z wygranej? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.