Śmieci potem

Region

Dopiero na czerwiec sejmowa komisja samorządu terytorialnego zaplanowała zajęcie się po raz kolejny nową ustawą o utrzymaniu czystości i porządku. W maju posłowie wysłuchają raportu NIK o wydatkach samorządów na promocję.

Zgodnie z przyjętym właśnie przez sejmową komisję samorządu planem prac na pierwszą połowę 2011 roku, w czerwcu zostanie rozpatrzone sprawozdanie specjalnej podkomisji zajmującej się projektem zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Nowelizacja wprowadza rewolucję w gospodarce śmieciowej, oddając – zgodnie z postulatami środowisk samorządowych – władztwo nad opadami w ręce gmin. Pomimo, że minister środowiska zapowiadał na łamach Serwisu Samorządowego PAP, że nowe prawo zacznie obowiązywać 1 stycznia 2011, projekt do czerwca nadal pozostanie na etapie pierwszego czytania w Sejmie.

Na wiosnę zaplanowane zostały trzy posiedzenia dotyczące kontroli NIK. W ich trakcie zostaną omówione raporty dotyczące finansowego wspierania sportu, wydatków na działania promocyjne samorządów oraz funkcjonowania Towarzystw Budownictwa Społecznego.

W planie prac komisji na kolejne sześć miesięcy znalazło się także rozpatrzenie informacji o działalności Głównego Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych oraz materiał prezesa Urzędu Zamówień Publicznych na temat problemów jednostek samorządu terytorialnego w realizowaniu obowiązków przetargowych.

Jeszcze w lutym, zgodnie z harmonogramem, komisja chce dokonać oceny nowelizacji ustawy o systemie oświaty z marca 2009 roku, która obniża wiek szkolny z 7 do 6 lat. W marcu, odbędzie się natomiast dyskusja nad propozycjami zmian w zasadach ustalania i podziału części równoważącej subwencji ogólnej (tzw. janosikowego).

Po raz kolejny zostały wpisane do planu prac komisji projekty nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych, które likwidują tzw. gabinety polityczne (stanowiska doradców i asystentów). Propozycje w tej sprawie czekają jednak na rozpatrzenie już od prawie dwóch lat.

Tuż przed wakacjami posłów, komisja zajmie się corocznym sprawozdaniem Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych z działalności izb i wykonania budżetów przez jednostki samorządu terytorialnego w 2010 r. Ostatnim zaplanowanym na to półrocze punktem jest rozpatrzenie wyników wykorzystania funduszy unijnych.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.