SM Pruszków otrzymała 52 zgłoszenia dotyczące dymu z kominów

Pruszków

Sezon grzewczy rozpoczął się na dobre, co czasami da się mocno odczuć chodząc ulicami miast. Strażnicy miejscy z Pruszkowa otrzymują wiele zgłoszeń w sprawie „gryzącego” dymu wydobywającego się z kominów, bo niestety nie wszyscy stosują odpowiedni opał...

Strażnicy miejscy prowadzą kontrolę z upoważnienia prezydenta miasta Pruszkowa. Na terenie nieruchomości prywatnych, kontrole mogą być prowadzone od godz. 6 do 22. Tam, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza, kontrola może być przeprowadzona przez całą dobę.

Tylko w październiku dyżurny SM Pruszków odebrał 52 zgłoszenia, które dotyczyły dużego zadymienia okolicy, czarnego dymu z kominów oraz nieprzyjemnego zapachu przypominającego palone plastiki i tworzywa sztuczne. W tym czasie sprawdzono 13 instalacji grzewczych i dokonano 24 kontrole przenośnym urządzeniem pomiarowym – analizatorem pyłu zawieszonego.

Za spalanie odpadów w przydomowych piecach grozi grzywna w postępowaniu mandatowym w wysokości do 500 zł. lub skierowanie wniosku o ukaranie przez sąd. Póki co obyło się bez większych konsekwencji dla właścicieli sprawdzanych domostw. – Zastosowane zostały środki oddziaływania wychowawczego w postaci 6 pouczeń w związku z naruszeniem art. 191 ustawy o odpadach – informują pruszkowscy strażnicy.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 33

33 odpowiedzi na “SM Pruszków otrzymała 52 zgłoszenia dotyczące dymu z kominów”

 1. Syf, kiła i mogiła pisze:

  Pruszków śmierdzi. Idąc przez Park Sokoła, a wcześniej Sobieskiego nie da się wytrzymać od tego smrodu. Pewnie zbierają na alpagi chcąc zaoszczędzić na wywozie śmieci.

 2. Bolek pisze:

  Trzecie pokolenie UB gorliwie pielegnuje tradycje rodzinne. Brawo!

 3. Anonim pisze:

  Mirii Zimińskiej dwa domy!!!! Truciciele. A straż miejska ma to dosłownie gdzieś!!! trują nadal…

 4. Kośc pisze:

  Najwięksi truciciele to samochody, zdezelowane autobusy,samoloty latające nad Pruszkowem, które na dodatek generują hałas.Stop kopciuchom.

 5. Anonim pisze:

  ale latem janusze grilujecie na potęgę sąsiadom pod oknami przy 35 st. upale i jakoś wam własny smród nie przeszkadza -onuce jedne

 6. Baczna obserwatorka pisze:

  Zwrócić uwagę na domki za „dagonem” przy trasie. Tam na jednej z posesji z komina leci taki syf wieczorem, że truje cała okolicę….

 7. Jhhss pisze:

  Czy to jest normalne, że po zmroku dwa domki na wysokości Dragona, obok serwisu auto trują całe Osiedle Staszica? 1000 ludzi wdycha smolisty dym, po to aby się ogrzały dwie rodziny!

  • Iga56 pisze:

   o te domy mi chodziło

  • ... pisze:

   jeden z tych domów schowany za drzewkami tak ze go nie widać, i to z niego leci najwiecej syfu z komina- bardzo ciekawe zjawisko!!!!!! Ludzie nie są slepi ani głupi żeby sie zorientowac ze to są TRUCICIELE!!!!!!!!!!Okna nie można otworzyć!!! Jak tylko wyczuję cos nie tak z tego komina od razu wzywam policję i straż miejską ,ale nie tylko!!!!

  • Marcin pisze:

   Zadzwoń niech ich rozstrzelaja…

 8. osc pisze:

  W berenta 12 już się pewnie szykują do pouczenia za zatrucie połowy centrum miasta. Jak co roku.

 9. Gość pisze:

  Serio, pouczenia? I to ma zmienic ich postępowanie? Powinni dostac z 5000zl grzywny to by sie nauczyli.

  • Gosc pisze:

   Podawać adresy trucicieli do publicznej wiadomości!!!!

  • Mk79 pisze:

   Wg mnie nie mniej niz 10000.
   Wiele osob z trudem ale zniesie taka kare. Lowinno byc 10 kary i drugie 10 zadośćuczynienia. Za te pieniadze kupionoby ddzewka itp, albo szlt by na walke z rakiem…
   Jedno jest pewne. Kara musi byc surowa, dotkliwa zeby nie oplacalo sie ryzykowac.

 10. ola pisze:

  500 ???? powinno być 10 000 !!! straż miejską należy zgłosić do prokuratury za pobłażanie trucicielom !!!

 11. IGA56 pisze:

  W ubiegłym roku sama zgłaszałam jeden bydynek z którego komina wydobywał się dym śmierdzący palonym plastikiem co najmniej dwukrotnie straż miejska twierdziła, że dokona kontroli ale efektów nie było widać .To świadczy z jaką powagą traktowana jest sprawa.

 12. Radek pisze:

  Karac mandatami bo bedzie to samo co w Krakowie !

 13. andrzej pisze:

  Gonić śmierdzieli!

 14. Wilku Starszy pisze:

  Nie wiem, czy zdajecie sobie sprawę, ale nawet normalny opał, nawet węgiel najlepszej jakości będzie kopcił, dymił i niemiłosiernie śmierdział, jeśli będzie palony w zły sposób. I w przytoczonej statystyce mamy potwierdzenie – na 52 zgłoszenia było 6 pouczeń, czyli tylko w 6 przypadkach ktoś palił śmieci. Reszta miała prawidłowy opał, tylko nie spalała go prawidłowo produkując dużo dymu.
  A można tego wszystkiego uniknąć i w dodatku oszczędzić na opale. Ponieważ większość pieców w polskich domach to piece górnego spalania, powinno się w nich palić od góry. Natomiast większość podpala opał od dołu wyrzucając niespalony dym przez komin. Jeśli podpalisz zasyp od góry, większość dymu z paliwa pod spodem będzie spalała się w ogniu. Emisja zanieczyszczeń spada do 50%, a przez dodatkowe spalanie dymu mamy 30% oszczędności na opale.
  Więcej o paleniu od góry możecie przeczytać tutaj:
  https://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/jak-palic-czysto-weglem/

  Sama instrukcja rozpalania:
  https://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/rozpalanie-od-gory-instrukcja-krok-po-kroku/

  Polecam, naprawdę warto. Sam tak palę od dwóch lat.

 15. Anonim pisze:

  52 zgłoszenia powinny być dziennie. Drugie 52 interwencje SM powinna robić z własnej inicjatywy. Przecież jeżdżą samochodami i widzą przez okno co leci z komina.

 16. Ekolog pisze:

  Kraków wprowadził zakaz palenia węglem. Kiedy do niego dołączy Pruszków?

 17. Maksymilian pisze:

  Trują nas a Straż Miejska wystawia pouczenia, zamiast mandaty w pełnej wysokości!

 18. Anonim pisze:

  Pruszków nie ma nawet drona do pomiaru zawartości dymu. Widać, że władze mają problem w głębokiej zupie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły