Słowik: historia najbardziej znanego gangstera z ,,Pruszkowa”

Region

29 stycznia ukaże się książka„Słowik. Skazany na bycie gangsterem”, w której Andrzej Z. opowiada Januszowi Szostakowi o kulisach mafii pruszkowskiej. Fragmenty tej arcyciekawej rozmowy oraz wywiad z autorem wkrótce na naszym portalu!

„Gangster z duszą artysty, a do tego gorliwy katolik” pisze Janusz Szostak o Słowiku – bossie mafii pruszkowskiej. I dodaje: „W odróżnieniu od Jarosława S. ps. Masa zawsze unikał rozgłosu, choć lubił pojawiać się w otoczeniu sławnych ludzi.”. Ten jeden z największych mafiozów „Pruszkowa”, który przez kilkadziesiąt lat unikał mediów niczym diabeł święconej wody, zdecydował się jednak na współpracę z Januszem Szostakiem. Efektem rozmów dziennikarza śledczego z gangsterem jest książka „Słowik. Skazany na bycie gangsterem”, rzucająca nowe światło na wiele niewyjaśnionych przestępstw i zbrodni popełnionych w Polsce w ostatnim dwudziestoleciu. O tym jak ważna to publikacja wskazuje fakt, że wielu usiłowało zapobiec jej wydaniu.

Symbolicznym początkiem gangsterskiej kariery bohatera książki jest moment, kiedy odbywając karę pod koniec lat 70. za kradzież i rozbicie Fiata 126p., napisał na ścianie celi: „Tu umarł Andrzej, narodził się Słowik”. Początkowo Słowik działał w województwie szczecińskim, specjalizując się we włamaniach i kradzieżach samochodów. Uciekając z ciężkiego więzienia w Czarnem, zyskał szacunek w półświatku. W połowie lat 80. przeniósł się do Warszawy, by wkrótce potem współtworzyć jedną z największych i najbardziej znanych grup przestępczych – mafię pruszkowską. Wielokrotnie aresztowany, wychodził na wolność z powodu rzekomo złego stanu zdrowia.

Uwagę opinii publicznej Słowik skupiał kilkakrotnie: w 1993 r., kiedy to prezydent Lech Wałęsa podpisał wobec niego akt łaski, kilka lat później w związku zabójstwem byłego Komendanta Głównego Policji Marka Papały, wreszcie w 2001 r., wydając książkę „Skarżyłem się grobowi”, poświęconą działalności w grupie pruszkowskiej. Wówczas też poszukiwany międzynarodowym listem gończym gangster literat został zatrzymany w Hiszpanii, by dwa lata później drogą ekstradycji trafić przed oblicze prokuratury w Polsce. W 2013 r. opuścił zakład karny, ale aresztowano go w 2017 r. pod zarzutem wyłudzania pieniędzy z podatku VAT, a także za wymuszenia, rozboje i napady, choć twierdził, że padł ofiarą spisku świadków koronnych, w tym Jarosława S. ps. Masa.

Janusz Szostak, relacjonując przestępcze, pełne iście filmowych zwrotów życie Słowika, odwołuje się do rozmów z gangsterem i innymi przedstawicielami mafijnego świata, ale korzysta też z publikacji „Skarżyłem się grobowi” oraz wyników własnego śledztwa dziennikarskiego. Na łamach książki pojawiają się nazwiska z pierwszych stron gazet, jak bokser Andrzej Gołota, jasnowidz Krzysztof Jackowski, czy Kazimierz Orzechowski, ksiądz i aktor znany z telenoweli „Złotopolscy”, który udzielał Słowikowi ślubu podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej. Słowik opowiada Januszowi Szostakowi o relacjach z żoną Moniką, z dziećmi Sarą i Dawidem, ale także o wierze w Boga.

Wydawnictwo Harde oraz Janusz Szostak zapraszają do lektury. Książka, której premiera odbędzie się 29 stycznia będzie dostępna w księgarniach stacjonarnych i internetowych.

Na portalu WPR24.pl szukajcie w najbliższych dniach fragmentów książki oraz rozmowy z Januszem Szostakiem!

 •  
 •  
 •   
 •  
 •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 34

34 odpowiedzi na “Słowik: historia najbardziej znanego gangstera z ,,Pruszkowa””

 1. Sherwood pisze:

  Najpierw warto przeczytać książkę a potem ją oceniać. Ponadto to nie ten gangster ją napisał. Wypowiada się w niej nie tylko on, ale też ludzie, którzy go znali. I zapewne to co mają o nim do powiedzenia nie spodoba mu się.

 2. Komunistyczny Agient pisze:

  Jestem komunistycznym agientem i chcę żeby było jak dawniej!
  Kiedy wróca moi do władzy dostanę ciepłą posadkę , tą co zawsze 🙂
  Oczywiście ..no wiadomo, ja im nie będe przeszkadzać, a oni będą mnie sowicie wynagradzać. Niektórzy powiedzą, marionetka?
  A ja to pierd…

 3. paca pisze:

  Artysta i gorliwy katolik. To może jakiś godny urząd np w Ministerstwie Kultury ?

 4. Marian17 pisze:

  Słowik to podły cynik. Odegrał rolę przyjaciela pershinga i wystawił go na strzał w Zakopanem. Prowadził swoją cyniczną grę do spółki z pozostałymi starymi pruszkowskimi. Nie jest wart nawet splunięcia. I do tego ilu ludzi ma na sumieniu??? W Stanach nie wyszedłby z więzienia do końca życia.

 5. Marian17 pisze:

  Bandycie znicz zapalać??? Doskonale wiedział, w co się pakuje i jak takie życie może się zakończyć. I go odstrzelili. To był jego wybór.

 6. weteran pisze:

  Zamiast zajmować się bandyterką chce zarabiać na pisaniu książek. Dla obserwatorów z boku to bezpieczniej, ale wydawać na coś takiego pieniądze to przesada. Powszechny ostracyzm to to czego powinien spodziewać się od społeczeństwa. A promocja w „wupeerce ” dowodzi że mafia nie straciła jeszcze wpływów !

 7. Nieświadomy pisze:

  To ten molestowany przez dyregenta ? Poznański Słowik ?

 8. Poldi pisze:

  Ma na rękach krew kilkudziesięciu ludzi

 9. Barnapapa pisze:

  Bandyta, kryminalista i kanalia pisze książki…………..dokąd ten świat zmierza????I znając życie ksiązka będzie bestsellerem a jej „bohater” kolejnym idolem i celebrytą. Miejsce tego trutnia jest w KRYMINALE!!! I tam powinien przebywać o chlebie i wodzie, a nie się lansować na salony i prowadzić życie ponad stan w kraju gdzie uczciwi ludzie często nie zarabiają 2 tysięcy złotych!!!

  • Anonim pisze:

   W przeciwieństwie do masy (celowo z małej litery), śmiecia i sprzedawczyka odsiedział swoje i zaczyna od zera. Co do „bandytów”, kiedyś wszyscy wiedzieli kto, z kim i kogo unikać, dziś powbijali się w garnitury i w majestacie prawa kręcą lody o których dawni „bandyci” pokroju Słowika mogą pomarzyć.

  • Xiao7 pisze:

   Używasz czasami tego co masz w głowie?? Z tego co piszesz wynika że nie bo masz problemy ze zrozumieniem przeczytanego tekstu. W artykule wyraźnie jest to przedstawione.
   To nie Słowik napisał tą książkę!! Udzielił wywiadu dziennikarzowi śledczemu, i na podstawie tego wywiadu powstała ta książka pisana właśnie ręką tego dziennikarza.

   • Barnapapa pisze:

    Nie mam problemu ze zrozumieniem tekstu i nie atakuj mnie w ten sposób hejterze internetowy. G***o mnie obchodzi kto z punktu technicznego pisał tą książkę i kompletnie nie ma to dla mnie znaczenia. Ważna jest treść, tematyka i osoba która swoją pseudonimem ją sygnuje. Ale Ty gimbusie tego nie zrozumiesz, bo pewnie sam z podziwem patrzysz na swoją kolekcję „dziełek” Masy i do tej pory nie możesz wyjść z podziwu jaki to klawy gościu jest. No cóż…jaki poziom taki autorytet..i nie pruj się więcej bo nie mam zamiaru takich jak ty przekonywać do swoich racji.

    • Xiao7 pisze:

     Sam jesteś „hejterem” co widać nie tylko w pierwszym komentarzu ale i pozostałych a próbujesz wmówić innym że to jTy jesteś cacy a to inni „hejtują” Ciebie. Brawo Ty. Bycie „wieczną ofiarą” (tak, są takie osoby które uważają że w życiu im nie wyszło i obwiniają wszystko i wszystkich jednocześnie robią z siebie ofiarę wszystkiego) to nie najlepszy sposób na życie.

     • Barnapapa pisze:

      Najwyraźniej sam masz problem gimbusie. Na pewno czytanie ze zrozumieniem to nie jest twoja mocna strona. „Bycie wieczną ofiarą???” – dobrze się czujesz??? Zmień lekarza, bo ten cię oszukuję. A co do oceniania innych to g***o wiesz, g***o znaczysz i g****o mnie obchodzi twoja hejterska postawa. Skończyłem i już nie odpisuje choćbyś mi naubliżał od najgorszych. Włącz sobie swój ulubiony kanał na YT: „Mafia to nie tylko Pruszków” i podziwiaj swoich idoli w ich wspaniałych wystąpieniach. Nie ten poziom.

     • Xiao7 pisze:

      Buhaha.ha… I kto tu komu ubliża? No żeś mi pojechał tym gimbusem, nie ma co. Osobie która w szkołę podstawową miała 8 lat. Gimnazja wprowadzili całe 10 później kiedy ja już pracowałem.. YT to nie mój ulubiony kanał (dla ścisłości to portal serwisowy a nie kanał), to nie są moi idole, co najwyżej jeden z nich był sąsiadem(który bez problemu pierwszy mówił „dzień dobry”) z bloku obok.

     • Barnapapa pisze:

      Czytanie ze zrozumieniem się kłania…nie napisałem że YT to kanał…przyjrzyj się uważnie…przeczytaj jeszcze raz …i zamilcz

  • Xiao7 pisze:

   O i jeszcze jedno . Specjalnie dla twojej wiadomości bo najwidoczniej nie umiesz nawet wyszukać takiej informacji. W 2017 za przekręty z VAT-em został aresztowany. Przedstawiono 13 zarzutów. W 2019 r. sąd zgodził się na jego zwolnienie za poręczeniem w wysokości 400 tys. zł, jednak kaucja nie została wpłacona, więc pozostaje w areszcie.

   • Barnapapa pisze:

    Nie wiem do kogo kierujesz te odpowiedzi, ale chyba nie masz zamiaru gloryfikować i wynosić na piedestał tego bandziora. Miejsce bandytów, kryminalistów i gangsterów jest w więzieniu albo na marginesie społecznym, a nie na salonach

    • Xiao7 pisze:

     Jednak masz problemy ze zrozumieniem tekstu. Bo ja nikogo nie gloryfikuje. przedstawiam tylko Fakty, prawdę, z którymi Ty nie chcesz się zgodzić i przyjąć do wiadomości, co widać w twojej odpowiedzi. Mimo że napisałem o tym że Słowik przebywa w areszcie to Ty dalej myślisz że jest na wolności i domagasz się by siedział za kratami (areszt to też rodzaj więzienia i zostanie wliczony na poczet wyroku jeśli taki zapadnie). Brawo Ty

     • Barnapapa pisze:

      Osz jakiś ty mądry. Aż mnie poraża ogrom twojej wiedzy. Brawo Ty. No i ten sąsiad gangster co pierwszy mówił „Dzień dobry”. Jak ty mnie zaimponowałeś w tej chwili.

 10. Wiktor Wektor pisze:

  Bandzior powodujący łzy niewinnych bezbronnych biednych Polaków. Wykorzystywacz i obłudnik powinien zostać zapomniany w czeluściach historii…

 11. MATKA 6-Latorośli pisze:

  pamiętam że kiedy agent Bolek (Lech Wałęsa) został prezydentem to pierwszą rzeczą jaką zrobił wypuścił wszystkich mafiozów z więzień. Ale jakoś wówczas nie dowierzałam, mówiłam sobie że to pomyłka..pomyłka.
  Wtedy jeszcze ludzie nie wiedzieli że Wałesa to komunista i że przez 30 lat „demokracji” to tak naprawdę były czasy KOMUNIZMU .
  I dziś kiedy pierwszy demokratyczny rząd PiS doszedł do władzy i pierwszy raz samodzielnie rządzi widzimy efekty.
  Zadajmy sobie pytanie, gdzie dziś byłaby Polska gdyby nie lata grabieży komunistów?
  Myślę że każdy z was powinien zadać sobie to pytanie.
  Widzimy przecież różnicę,
  Raptem są pieniądze w gminach na inwestycje, a wcześniej ich nie było?
  Raptem są pieniądze na drogi, a wcześniej ich nie było?
  Raptem są pieniadze na programy socjalne, a wcześniej ich nie było?
  Raptem są pieniądze na armię i przemysł zbrojeniowy, a wczesniej ich nie było ?
  …I wreszcie, raptem można tak zaplanować budżet żeby nie był deficytowy, a wcześniej się nie dało ?

  • robot pisze:

   Raptem bum 💥czarna dziura, nie ma niczego, leeeci w czarną czeluść matka dzieciom 🥵

  • JBCPiS pisze:

   Pierwszy demokratyczny rząd który stara się zniweczyć 30 lat polskiej demokracji, niszcząc min. trójpodział władzy? Wracaj na bazar dobra kobieto…

   Pieniądze na inwestycje w gminach są od około 2004 z UE
   Pieniądze na drogi są – jw. Dużo dróg powstało przed EURO2012
   Pieniądze na programy socjalne – nadal ich nie ma. Dostajesz 3000zł z moich podatków tj. z mojej kieszeni
   Pieniądze na armie i przemysł zbrojeniowy? Nie wiem skąd ta informacja.
   Można tak zaplanować budżet, że wpisuje się w roku wyborczym opłatę przekształceniową, czyli kasę, którą rząd zabierze ludziom z OFE przy okazji przelewania tej kasy do IKE do budżetu i tym samym osiągnie się TYLKO 32mld zł deficytu. Rząd zabiera pieniądze uczciwie pracującym ludziom, żeby dać pasożytom.

   JBCPiS

  • Dyzio pisze:

   Ty pisowski kibicu tfuuu. Jeszcze zmienisz zdanie. I to niebawem.

 12. Pruszkowianin pisze:

  Gangsterzy teraz to artyści, filantropi. 😀 Masa, Slowik…whos next?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły