SKM: Walka o umowę

Region

Bydgoska PESA chce unieważnić przetarg Szybkiej Kolei Miejskiej na zakup sześciu nowych składów, który wygrał nowosądecki Newag.

Zgodnie z umową termin dostawy nowych pociągów ma zakończyć się 16 miesięcy od podpisania umowy. Niestety SKM nie może sfinalizować przetargu, bo PESA Bydgoszcz, która przegrała w przetargu, złożyła protest. Obecnie przewoźnik czeka na wyznaczenie terminu rozprawy przez Krajową Izbę Odwoławczą.

Nowe składy dla Szybkiej Kolei Miejskiej mają zostać wzięte w leasing. Do przetargu zgłosiły się dwie firmy – PESA Bydgoszcz i Newag Nowy Sącz. Komisja przetargowa za korzystniejszą uznała ofertę nowosądeckiego producenta oraz banku Millenium, opiewającą na kwotę 201 mln zł. Zdaniem PESY i Banku ING komisja poprawiła błędy w zwycięskiej ofercie, choć nie miała do tego prawa. Według prezesa Walczaka w dokumentach były niewielkie omyłki, których skorygowanie jest dopuszczone przez prawo zamówień publicznych.

W tej sytuacji Newag nie pozostaje bezczynny. Zakład z Nowego Sącza informuje, że zważy 13 pociągów Elf, które bydgoska PESA ma dostarczyć SKM do obsługi Lotniska Chopina. Okazało się, że Elfy dostarczone dla województwa śląskiego były o 6,5 t cięższe od deklarowanej masy. Jeśli sytuacja się powtórzy to może dojść nawet do anulowania zakupu. Masa pojazdu była jednym z parametrów punktowanych przez komisję przetargową.

Walka między producentami może jednak mieć negatywny wpływ na SKM, która chce jak najszybciej zwiększyć swój tabor.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.