Sejm zdecydował o wymianie liczników prądu

Region

Sejm znowelizował przepisy prawa energetycznego zakładające m.in. stworzenie Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii oraz wprowadzenie inteligentnych liczników. Rząd zaplanował czteroetapową wymianę urządzeń.

Za nowelizacją prawa energetycznego głosowało 443 posłów, trzech było przeciw, żaden nie wstrzymał się od głosu. Nowe przepisy przewidują stworzenie Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii. Jego operatorem będzie operator systemu przesyłowego energii elektrycznej, czyli PSE. Ustawa określa jakie informacje będą gromadzone i udostępniane w urządzeniach pomiarowych.

Dane z liczników z sieci i oddanej do niej energii mają być sumowane w okresach 15 min. W urządzeniach gromadzone będą m.in. dane o mocy i parametrach jakościowych.

Nowelizacja ustawy zakłada, że podstawą do rozliczeń stawki sieciowej ma być różnica pomiędzy ilością energii elektrycznej pobranej przez magazyn energii elektrycznej i energii ponownie wprowadzonej do sieci z tego magazynu. Określa się to jako stratę w procesie magazynowania energii elektrycznej.

Energia elektryczna wprowadzona z magazynu energii elektrycznej do sieci będzie zużyta przez odbiorcę końcowego. W konsekwencji będzie on obciążony opłatą sieciową za tę ilość zużytej energii elektrycznej. Nowe przepisy likwidują podwójne pobieranie opłat dystrybucyjnych i przesyłowych, czyli za energię pobraną z sieci do magazynu i oddaną z magazynu do sieci.

W nowelizacji ustawy o prawie energetycznym pojawi się zapis o odzyskiwaniu – rekuperacji – energii elektrycznej wprowadzonej do sieci trakcyjnej w czasie hamowania pociągów bądź tramwajów.

Rozliczanie energii dostarczanej do sieci w następstwie hamowania pociągu, tramwaju bądź trolejbusu ma nastąpić na podstawie różnicy ilości energii elektrycznej pobranej i zwróconej przez danego odbiorcę.

Nowelizacja wdraża europejskie regulacje dotyczące transgranicznych zdolności przesyłowych oraz definicji uczestnika rynku energii. Uczestnikiem może być każdy odbiorca, nawet ten, który nie posiada osobowości prawnej.

Nowe przepisy zakładają również, że systematyczne naruszanie zbiorowych interesów konsumenta energii ma stanowić przesłankę umożliwiającą regulatorowi cofnięcie koncesji. W przypadku, gdy prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyda decyzję o uznaniu praktyki za naruszającą zbiorowe interesy konsumentów prezes URE będzie miał podstawę do cofnięcia koncesji.

Rząd planuje wymienić liczniki energii na zdalne w czterech etapach:
15 proc. – do 31 grudnia 2023 r.
35 proc. – do 31 grudnia 2025 r.
65 proc. – do 31 grudnia 2027 r.
80 proc. – do 31 grudnia 2028 r.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 3

3 odpowiedzi na “Sejm zdecydował o wymianie liczników prądu”

  1. znowu zbierają o nas dane pisze:

    Niepokojąca polityka. Dla celów statystyczno-niewiadomojakich jakaś baza będzie gromadziła dane o tym kiedy i ile ja zużytkowuję energii elektrycznej. A ja sobie nie życzę zbierania o mnie takich danych. Z elektrownią rozliczam się na podstawie ILOŚCI zużytego prądu i za to płacę. Nie życzę sobie, żeby ktoś śledził moje zużycia energii i wyciągał sobie na tej podstawie jakieś wnioski na mój temat. Oczywiście nie mam tu nic do powiedzenia. Niedługo trzeba będzie deklarować kiedy się dostaje okresu, bo to też będzie niesamowicie potrzebne do celów statystyczno-jakichśtam. Nikogo nie będzie interesować, że ja sobie tego po prostu nie życzę, żeby ktoś o mnie zbierał takie dane.

    Chociaż bardziej oburza mnie inny fakt. Niedługo kończy mi się ważność dowodu osobistego. Mam obowiązek wyrobić sobie nowy (bo kara) a do tego nowego mają zbierać odciski palców. I tym się jakoś Rzecznik Praw Obywatelskich nigdy nie zajął, że mnie i 95% społeczeństwa, które nigdy nie popełniło żadnego czynu karalnego ma spotkać takie upokorzenie i że gdzieś te nasze odciski palców będą przechowywane. Cały czas się zastanawiam, jak i kogo pozwać, do jakiego sądu i trybunału mam się zwrócić, żeby ten haniebny proceder został wstrzymany. I nie mam pomysłu.

    Może ktoś z czytelników coś wie?

  2. czytelnik pisze:

    Do tego czasu, to wielokrotnie zdążą zmienić przepisy, by znów uderzyć po kieszeni tego najbiedniejszego czyli odbiorcę…

  3. Wilku geniusz pisze:

    Ile razy w ciągu roku PGE wyłącza prąd? Można się pomylić o 500 razy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Grill gazowy