Sanepid ostrzega: fontanna to nie kąpielisko, lepsze kurtyny

Region

Wysokie temperatury sprawiają, że zarówno mali, jak i duzi szukają ochłody. Kłopot w tym, że dzieci często do zabawy wybierają miejskie fontanny, a to nie do końca dobry pomysł.

Żar leje się z nieba. Wszyscy starają się więc znaleźć miejsce gdzie można się schłodzić. Nie ma się co dziwić, że dużym powodzeniem cieszą się miejskie fontanny. Unosząca się w powietrzu mgiełka wody przyjemnie chłodzi. Kłopot jednak w tym, że rodzice i opiekunowie czasem zapominając o bezpieczeństwie pociech pozwalają im na harcowanie w nieckach fontann. Wydawać by się mogło, że to tylko woda, a dzieciaki nie dość, że taplają się w chłodnej wodzie to mają jeszcze ogromną frajdę.

Pruszkowski Sanepid ostrzega jednak przed taką formą zabawy. – Fontanny i podobne urządzenia wodne instalowane w parkach i na ulicach powinny być wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem. Nie należy się w nich kąpać, pływać czy pić z nich wody, gdyż może to stwarzać zagrożenie dla zdrowia – podkreślają inspektorzy z Sanepidu. – Woda w zbiornikach fontann nie jest uzdatniania i dezynfekowana jak w pływalniach a jej jakość nie jest systematycznie kontrolowana, gdyż intencjonalnie nie jest ona przeznaczona do spożycia ani do kąpieli – dodają.

W wodzie z fontanny mogą znajdować się liczne bakterie, grzyby i pasożyty wśród nich są m.in. E. coli,  bakterie z rodzaju Legionella czy gronkowiec złocisty. Czasem „kąpiel” w fontannie może się więc zakończyć wysypką, biegunką lub wywołać znacznie gorsze objawy i choroby, które trzeba będzie długo leczyć.

Gdzie zatem szukać ochłody w naszym regionie? W pruszkowskim parku Mazowsze funkcjonuje kąpielisko, gdzie przez cały dzień można się kąpać pod czujnym okiem ratownika. W Grodzisku Mazowieckim do swojej dyspozycji mamy dwa „wodne” miejsca, to kąpielisko na Stawach Walczewskiego oraz wodny plac zabaw przy Pływalni Wodnik. Jeśli mamy możliwość wybrać się nieco dalej to w Błoniu dostępny jest wodny Park Bajka.

Dodatkowo w okolicy pojawią się kurtyny wodne. W Pruszkowie już działa kurtyna na pl. Jana Pawła II. – Sprawdzamy jeszcze możliwości techniczne w innych lokalizacjach. Kurtyny chcielibyśmy ustawić jeszcze na os. Staszica, os. Prusa, w Parku Kościuszki oraz w rejonie studni oligoceńskiej przy ul. Lipowej – mówi nam Michał Landowski, wiceprezydent Pruszkowa.

Kurtyny wodne działają również na rynku w Brwinowie oraz w Grodziku Mazowieckim na deptaki i w Parku Skarbków.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.