Samorządy mobilizują się przeciw „Warszawie 33+”

Region

W niedzielę w Milanówku odbyła się nadzwyczajna sesja rady miasta w sprawie pomysłu przyłączenia podwarszawskich gmin do stolicy. W trybie pilnym w najbliższym czasie zbiorą się także pruszkowscy radni.

Od kilku dni mieszkańcy i samorządowcy z naszego regionu żyją projektem „Warszawa 33+”, zakładającym włączenie do stolicy podwarszawskich gmin. Dawno w tym gronie nie było tak dużej jednomyślności. Najczęściej powtarzająca się opinia, to że jest to pomysł, mówiąc najdelikatniej, niezbyt dobrze przygotowany.

Dużą mobilizację w proteście przeciw jego forsowaniu wykazują włodarze podwarszawskich gmin. W niedzielę, na nadzwyczajnej sesji rady miasta Milanówka przegłosowano stanowisko, w którym czytamy: – Inicjatywa poselska w sprawie ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy budzi w ostatnich dniach wiele emocji. Wszystkich nas zaskoczył ten pomysł, a szczególnie brak wcześniejszych informacji. Wywoływana w mediach i w społeczeństwie panika jest spowodowana zarówno trybem wprowadzenia ustawy jak i brakiem informacji na temat proponowanych rozwiązań.

– W pełni zdajemy sobie sprawę, że większość parlamentarna daje możliwość skutecznego i szybkiego działania. Są jednak decyzje, które naszym zdaniem wymagają pełnych konsultacji albo wręcz bezpośredniego zapytania się obywateli o zdanie w referendum. W sprawie propozycji zmian ustrojowych naszego regionu chcielibyśmy móc się wypowiedzieć. W chwili obecnej brakuje nam pełnej informacji, a chcemy aktywnie uczestniczyć w tworzeniu ustroju funkcjonowania naszego regionu – zaznaczają milanowscy radni.

Na niedzielnej sesji poza radnymi tłumnie pojawili się także mieszkańcy. – Było około 130 osób, nie wszyscy zmieścili się do środka – mówi nam Wiesława Kwiatkowska, burmistrz Milanówka. – Jeżeli likwiduje się demokrację i samorząd, który jest jednym z najważniejszych osiągnięć dziesięcioleci, to trudno się dziwić, że wzbudza to takie reakcje – dodaje.

Podobna, nadzwyczajna sesja planowana jest we wtorek w Pruszkowie (7 lutego, godz. 17.00). Zgodnie z zapowiedziami tam również zostanie podjęta uchwała sprzeciwiająca się przyłączeniu miasta do Warszawy.

Samorządowcy podwarszawskich gmin jeszcze dziś, w poniedziałek 6 lutego, spotykają się w Legionowie, gdzie podjęte zostaną decyzje o wspólnym proteście i jego formie. Relację z tego wydarzenia znajdziecie na WPR24.pl i na naszej facebokowej stronie.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.