Sadzenie jesionów

Brwinów

Tworzenie szpalerów drzew przy nowych drogach i ścieżkach rowerowych oraz systematyczne dosadzanie drzew w przestrzeni publicznej stało się w gminie Brwinów tradycją. W tym roku wiodącym gatunkiem jest jesion.

Zaczęło się od odtworzenia nasadzeń przydrożnych przy nowej drodze łączącej sołectwa Moszna i Krosna. Część starych drzew rosnących w pasie drogowym trzeba było usunąć, ale jesion – gatunek, który sadzili tam dawniej mieszkańcy wsi – nie zniknie z krajobrazu. Jesiony, dawniej cenione przede wszystkim ze względu na drewno wykorzystywane w meblarstwie i stolarstwie (m.in. na podłogi i schody), sadzone są wzdłuż dróg dla osłony przed wiatrem. Pojedyncze drzewa osiągają znaczną wysokość i dzięki swoją ażurowej koronie tworzonej przez pierzaste liście dają latem przyjemny cień.

Wzdłuż wybudowanego w tym roku odcinka drogi między sołectwami Moszna i Krosna posadzono już ok. 40 drzew, ale Referat Inwestycji i Remontów wraz z Referatem Ochrony Środowiska mają już pomysły na kolejne lokalizacje dla jesionów, których przybędzie na terenie gminy ponad 160. Kilkadziesiąt jesionów pojawiło się w tym tygodniu przy torach pumptrackowych na terenie zielonej strefy rekreacji za osiedlem przy ul. Sochaczewskiej oraz wzdłuż ogrodzenia filii przedszkola. – Zapewniam, że jeśli chodzi o sadzenie drzew, nie jest to nasze ostatnie słowo – mówi zastępca burmistrza Sławomir Walendowski.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 4

4 odpowiedzi na “Sadzenie jesionów”

 1. Pszczelinianka pisze:

  „W sobotę 14 października 2017 r. w ramach akcji „90 drzew na 90-lecie Letniska Brwinów” i z okazji zakończenia przebudowy drogi mieszkańcy gminy Brwinów i zaproszeni goście zasadzili lipy i dęby przy ul. Pszczelińskiej.” [https://www.brwinow.pl/4185-sadzenie-drzew-przy-ul-pszczelinskiej.html]. Dzisiaj prawie wszystkie to suche patyczki.

 2. Sochaczewska pisze:

  No i super, pozostaje pytanie :KOMU WPADŁ DO GŁOWY POMYSŁ ABY WYKARCZOWAĆ BRZÓZKI PODCZAS BUDOWY PUMPTRACKA, TERAZ TAM JEST PIĘKNA PUSTYNIA

 3. Anonim pisze:

  Czy uschną tak samo jak te do Parzniewa?

 4. stary kocur pisze:

  I bardzo dobrze. Tak powinno być.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły