Rząd wprowadzi opłatę produktową za napoje w plastikowych kubkach

Region

W Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt przepisu wprowadzający opłatę produktową. Nowy podatek ma objąć napoje wydawane w jednorazowych plastikowych kubkach, m.in.: kawę, herbatę i... piwo.

W czerwcu 2019 roku Unia Europejska uchwaliła dyrektywę w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Wprowadzenie opłaty produktowej ma dostosować prawo krajowe do wymogów unijnych.

Rząd zamierza wprowadzić nowy podatek. Opłata produktowa będzie naliczana od napojów wydawanych w plastikowych kubkach. – Maksymalna stawka opłaty wynosi 1 zł za sztukę opakowania jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego – czytamy w projekcie ustawy zamieszczonym w RCL. Przepisy przygotowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Opłata ma być pobierana od jednorazowych kubków wydawanych klientom przez jednostki handlu detalicznego, hurtownie lub lokale gastronomiczne. Osoby wydające produkty spożywcze będą musiały zapewnić klientom możliwość odebrania zamówienia w opakowaniu wielokrotnego użytku bądź wykonanego z innego tworzywa niż plastik.

Nowy podatek ma zachęcić konsumentów do kupowania opakowań z alternatywnych materiałów bądź produktów wielokrotnego użytku.

Celem nowych przepisów ma być zniechęcenie od używania jednorazowych przedmiotów wykonanych z plastiku m.in.: kubków, słomek, talerzy oraz mieszadełek.

Państwo ma przeznaczyć dochód z ekologicznego podatku na gospodarowanie plastikowymi odpadami.

Ministerstwo Klimatu szacuje, że przychody z opłaty produktowej wyniosą 21 mln zł.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 2

2 odpowiedzi na “Rząd wprowadzi opłatę produktową za napoje w plastikowych kubkach”

  1. Anonim pisze:

    Bieda w Polsce PiSu widzę.

  2. robot pisze:

    Nie chcę kubka. Proszę colę prosto do gęby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły