Rząd wprowadza nowe ograniczenia w związku z epidemią

Region

Podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejne ograniczenia wprowadzone przez rząd w związku z epidemią koronawirusa. To m.in. limit klientów w sklepach, specjalne godziny ich otwarcia dla seniorów, zakaz poruszania się młodzieży do lat 18 bez opieki rodzica.

Jak przekonywał premier Mateusz Morawiecki, rząd chce za wszelką cenę uniknąć tego, co zdarzyło się u naszych zachodnich sąsiadów. To scenariusz, w którym służba zdrowia staje się niewydolna w wyniku ogromnej liczny chorych. – Być może to najtrudniejszy moment trwania tej epidemii, widzimy duże przyrosty – zaznaczył szef rządu. – Musimy ograniczyć ruch społeczny o 80 proc. Wtedy mamy dopiero szanse wyhamować epidemię – dodał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Jakie dokładnie są nowe ograniczenia? Młodzież do 18 roku życia może przebywać poza domem tylko pod opieką osoby dorosłej. W miejscach publicznych należy zachować 2 metry odstępu od innych osób.

Wprowadzony zostaje limit osób przebywających w sklepie – maksymalnie trzy osoby na jedną kasę. Na bazarach i targowiskach to trzy osoby na jedno stoisk czy stragan. W weekend zamknięte zostaną markety budowlane. Działać nadal będą sklepy spożywcze, apteki i drogerie. Zamknięte zostają gabinety fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu, a także hotele i miejsca noclegowe.

W miejscach pracy należy wprowadzić dystans 1,5 metra między stanowiskami i zapewnić dostęp do środków higienicznych i ochrony osobistej.

Odwołane zostają wszystkie zabiegi rehabilitacyjne.

Dla osób starszych (65+), szczególnie narażonych na ciężki przebieg infekcji, sklepy i apteki będą otwarte na wyłączność w godzinach 10.00-12.00.

Z domu należy wychodzić tylko w sytuacjach koniecznych. Służby mają kontrolować czy osoby poruszające się po ulicach właśnie z takiego powodu opuściły miejsce zamieszkania.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 24

24 odpowiedzi na “Rząd wprowadza nowe ograniczenia w związku z epidemią”

 1. paca pisze:

  Ograniczenia to będą po wyborach. Takie fest. Do wyborów wirus będzie współpracował, przycichnie.

 2. Grabarz pisze:

  Nareszcie kłamliwi kapitalistyczni imperialiści dostrzegli heroizm naszej partii i umiłowanego przywódcy:
  https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2020-03-30/covid-19-from-orban-to-kaczynski-wannabe-autocrats-love-pandemic

 3. J23 pisze:

  To nic nie da. Nie ma niezarażonych, są tylko niezbadani.
  Wieczny odpoczynek racz dać nam Panie..

 4. Karolina pisze:

  Najgorszy rząd włączając czasy poprzedniej komuny.

 5. Anonim pisze:

  Dobrze że jest właśnie Ten Rząd w tym trudnym czasie.

 6. abadon pisze:

  Oby nie było za późno ! . w sobotę większość ludzi zapomniała o zagrożeniu , i tłumnie wyszła w plener . Ścieżki rowerowe ,chodniki pękały w szwach . Cały przedział wiekowy 5 – 80 lat . To dobitnie pokazuje jak jesteśmy nieodpowiedzialnie i głupi .Powtarzamy włoski scenariusz !

 7. dsdsa pisze:

  NIE MA ŻADNYCH OGRANICZEŃ, nie siejcie paniki. Nie ma stanu wyjątkowego, bez niego nie można wprowadzić tego typu zakazów. Rząd ZALECA takie działania, ograniczenia są w tej chwili bezprawne

  • badura pisze:

   Ciemny ludzie nie róbcie nic a będziecie mieli powtórkę z Włoch i Hiszpanii, polaczki ”janusze i grażyny” nikt wam do waszych tępych mózgów nie przemówi bo ich nie macie i nigdy nie będziecie mieli. Tylko jak zachorujesz jeden z drugim albo ktoś najbliższy albo zejdziesz z tego świata to pretensja będzie że lekarz był zły szpital słaby pielęgniarka niekompetentna – wszyscy winni tylko nie ja.

  • kierownik pisze:

   To fakt, ale ja staram się unikać kontaktów z innymi osobami. Używam maseczki, używam środków odkażających. Zatem uszanuj to proszę i nie kaszl/kichaj w moją stronę oraz zachowaj odpowiednią odległość.

 8. :) pisze:

  No i widać że już nie wiedzą co robić.
  Przecież te przepisy to bzdura totalna, nie można iść na spacer do parku ale po ulicy bardzo proszę. Już widzę spacer rodziny z psem ;] pies + mąż, 2m odstępu i żona z dzieckiem ;P jasne 🙂
  Rękawiczki w sklepach obowiązkowe, ale maseczki podobno nic nie dają… błazny.
  Japonia 90 mln więcej obywateli a mniej zachorowań pomimo jedynie 2 restrykcji, zamknięcia szkół i właśnie używania maseczek przez wszystkich poza domem. Po co jednak brać przykład z krajów gdzie coś działa, to byłoby przecież takie nielogiczne.

 9. xxx pisze:

  Wreszcie może trochę ostudzi najgłupszych. Ale na polityczkach nie zawiodłem się i tym razem.
  Dylemat BN: „Rozumiem obostrzenia. Ale jaki jest sens by na ulicy iść dwa metry od kogoś z kim się śpi w jedyny łóżku?”
  Odp: „Dwie osoby mogą iść razem, ale jeśli Pani śpi w łóżku z kilkoma osobami no to rzeczywiscie ma Pani problem.”
  Prezentują to na własne życzenie a wokół zaraza.

  • Zajadliwy pisze:

   A taki ze to zawsze wymówka. Łatwiej kazać wszystkim zachować odstęp niż legitymować każdego i pytać czy ma uprawnienia do przebywania w pobliżu drugiej osoby.
   Rozumiem że dla człowieka którego kariera to obsługa szczotki w markecie logistyka to tajne hasło używane przez kierownika który nic nie robi ale na świecie są jeszcze inni ludzie, a nie tylko bezmyślne matlu twojego pokroju.

 10. Nina pisze:

  A miejsca typu szewc czy zegarmistrz? Też zostają nadal otwarte?

 11. paca pisze:

  Jest źle. To widać w oczach Szumowskiego. Nie trzeba być psychologiem żeby to dostrzec. Ale jest nadzieja. Ograniczyć spotkania do koniecznych. Wybory to jedna ze zbędnych rzeczy i ogromne zagrożenie.

 12. rzad pis pisze:

  Niech sie boja rzad … obostrzenia daja ,a sami maja w d….bo jedzenie im przywoza i nie musza chodzic do sklepów … a o obywatelach sie nie martwia .

 13. J23 pisze:

  Żeby ograniczyć wolność obywatelską trzeba ogłosić stan nadzwyczajny to znaczy STAN KLĘSKI ŻYWIOŁOWEJ, STAN WYJĄTKOWY LUB STAN WOJENNY w innym przypadku każde ograniczenie jest wbrew KONSTYTUCJI. I żaden premier i minister nie może nam USTAWĄ i rozporządzeniem ograniczać wolności ( można tylko poprosić obywateli o ostrożność ) i także nie można nakładać kar finansowych ) Kary finansowe w stanie epidemii dotyczą tylko i wyłącznie osób ZARAŻONYCH które celowa mogą zarazić innych obywateli chorobą zakażną. Tak jest zapisane w KONSTYTUCJi. A PiS wie że CIEMNY LUD to kupi. Zapraszam do lektury KONSTYTUCJI art o ograniczeniu wolnosci obywateli

  Trzeba samemu zachować maksymalną ochronę.
  Zakazać to można tylko wprowadzając jeden ze STANÓW NADZWYCZAJNYCH, ale niestety nasz rząd aktualnie tego nie wprowadza i nawet nie chodzi o wybory tylko że jak by obowiązywał jeden ze stanów nadzwyczajnych to niestety budżet państwa MUSI POKRYWAĆ STRATY a tu kasa państwowa się skończyła przez ROZDAWNICTWO.

  PROSIMY TYLKI O ZACHOWANIE OSTROŻNOŚCI i czujności gdyż jak sami tego nie zrobimy to nam rząd niewiele pomoże.
  Oj a nasz prezydent powiada że jak chodzimy do sklepu to i na wybory pójdziemy czemu nie, widocznie mu NACZELNIK KACZOR WYDAŁ ROZPORZĄDZENIE. Pozdrawiam i pilnujcie swojego zdrowia. BĘDZIE DOBRZE

  • none pisze:

   No nie do końca. Art 31 ust. 3 konstytucji głosi: „Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.” – zatem jeżeli zachodzą przesłanki co do konieczności w celu ochrony zdrowia, to Konstytucja dopuszcza możliwość ograniczenia wolności. Natomiast Art. 52 ust. 3) stwierdza, że wszelkie ograniczenia muszą być wprowadzone ustawowo, nie rozporządzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły