Ruszyły konsultacje rozwiązań Centralnego Portu Komunikacyjnego

Region

Ruszył kolejny etap przygotowań do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Tym razem chodzi o konsultacje tzw. briefu strategicznego.

Centralny Port Komunikacyjny ma powstać na terenie trzech miejscowości w naszym regionie – Baranowa, Teresina i Wiskitek. Pomysł budowy gigantycznego portu lotniczego wraz z miasteczkiem budzi wiele kontrowersji. Głównie wśród lokalnej społeczności. Mimo dużego sprzeciwu rząd forsuje budowę CPK. Co więcej w ostatnich miesiącach wykonano szereg prac związanych z przygotowaniami do realizacji tej inwestycji.

Od lipca działa Rada Społeczna ds. CPK, reprezentująca mieszkańców gmin Teresin, Wiskitki i Baranów, na terenie których będzie zlokalizowana inwestycja. Rada umożliwia bieżącą wymianę informacji między mieszkańcami i samorządem a spółką CPK i Biurem Pełnomocnika ds. CPK.

Koncepcje i planowane rozwiązania skonsultowano również z przewoźnikami lotniczymi zarówno zajmującymi się lotami pasażerskimi jak i cargo (z Polski i zagranicy), firmami kurierskimi czy przedstawicielami branży hotelarskiej.

Teraz w konsultacjach tzw. briefu strategicznego udział mogą wziąć firmy branżowe i osoby posiadające wymaganą wiedzę. – Nasze konsultacje celowo rozpoczęliśmy już na wstępnym etapie przygotowań do projektowania i budowy CPK. Nie da się mądrze zaplanować nowoczesnego lotniska, nie pytając się o zdanie tych, którzy będą z niego korzystali, czyli m.in. przewoźników lotniczych, zarządców infrastruktury, firm: handlingowych, utrzymaniowych i kurierskich, operatorów cargo oraz dostawców mediów, surowców i usług – podkreśla Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK.

Konsultacje potrwają do końca października.

 •  
 •  
 •   
 •  
 •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 23

23 odpowiedzi na “Ruszyły konsultacje rozwiązań Centralnego Portu Komunikacyjnego”

 1. WAWA pisze:

  Niestety, chłop postępu nie zrozumie.
  PO tym poznać podwarszawską ciemnotę.
  Jak coś chłopa przerasta w myśleniu to od razu wina PIS.

 2. Wilku Starszy pisze:

  Ta inwestycja to kwintesencja PiSu, duże spektakularne inwestycje, żeby zyskać poklask – a czy port będzie wykorzystywany na miarę swoich możliwości przez tylu pasażerów na ilu zostanie zbudowany? A kogo to obchodzi.
  Tymczasem do kolegi z pracy był wczoraj telefon, że grupa dla jego dziecka w przedszkolu państwowym nie zostanie uruchomiona. Powód? Brak kadry. Tak, nikt nie chce przyjść do pracy jako przedszkolanka za takie pieniądze. Pieniędzy na ISTOTNE podwyżki, a nie symboliczne po 100 złotych nie ma. To samo w innych branżach publicznych. Interna na Wrzesinie zamknieta.
  Czeka nas zapaść sektora usług publicznych, który był zaniedbywany latami, także przez poprzednią władzę, ale obecna w czasach superkoniunktury woli wydawać pieniądze na co innego zamiast, jak obiecała, naprawiać co poprzednicy zepsuli.

  To są największe problemy tego kraju, a nie brak światowego huba lotniczego, który będzie stał pusty, no chyba, że zamkniemy Okęcie i wszystkie porty regionalne, by zmusić do latania stamtąd, to wtedy się zapełni może w połowie. Jedynie komponent kolejowy tego projektu i to też nie cały ma sens.

  • Zed pisze:

   Niemce też nie wierzyli aż uwierzyli. Z Tobą tez tak będzie 🙂

   • Wilku Starszy pisze:

    W co nie wierzyli?
    Dalej mamy panstwo z dykty i kartonu, troche tylko w mniejszym stopniu niz w 2015. Co z tego ze bedziesz sie zaslanial slupkami wzrostu gospodarczego skoro wazne dziedziny leza i kwicza?
    Rozumiem ze wolisz wydac kilkadziesiat miliardow zlotych na beton zamiast na zdychajaca sluzbe zdrowia albo oświatę?

    • Zed pisze:

     Ale ten beton wg ekspertów ma przynosić znaczące zyski i w ten sposób znajdą się większe pieniądze na służbę zdrowia, która przez 30 lat nie była odpowiednio zasilana.

     • Wilku Starszy pisze:

      Nie odpowiedziałeś na pytanie, w co niby uwierzyli Niemcy?
      Ten beton przez długie lata nie będzie przynosił zysków, bo najpierw przychody będą szły na spłatę kredytów to po pierwsze. Po drugie temu betonowi grozi brak frekwencji koniecznej do przynoszenia zysków. Mają pozostać czynne lotniska w Radomiu i Warszawie co nie pozwala na zapełnienie CPK. O zrobieniu huba, gdzie będą lądować masowo obce linie lotnicze zapomnij, geograficznie przesiadki opłacają sie na lotniskach na zachodzie, przez Polskę nadkłada się drogi.
      Tu są opisane wszystkie niuanse, które radośnie pomijasz.
      https://for.org.pl/pl/publikacje/raporty-for/raport-for-cpk-miliardy-w-bloto-10-pytan-podatnika

      Powiedz, skoro służba zdrowia jest źle zasilana, co stoi na przeszkodzie, by dobrze zasilić ją już teraz? Przecież pieniądze ponoć są, znajdują się na nowe programy socjalne i rozbudowę istniejących.
      Co nam po lotnisku, za ile lat powstanie, dziesięć?
      Tymczasem do końca 2020 roku 44% pracujących pielęgniarek nabędzie uprawnienia emerytalne, kto będzie pracował w szpitalach? Młodych następców nie ma, bo nie chcą pracować za tak niskie pieniądze.
      72% szpitali zgłasza, że brakuje im pielęgniarek. 68% że lekarzy. Dane z artykułu: https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/praca/pielegniarki-w-polsce-przejscie-na-emeryture/hkgrwxd

      Propagandę głosisz piekną, ale rzeczywistość skrzeczy.

      Podobna sytuacja zaczyna kreować się w oświacie, nauczyciele będą odchodzić z zawodu i nie będzie komu uczyć.

      Pieniądze są, owszem, ale wydawane w zły sposób, na rozdawnictwo i nierozsądne megalomańskie inwestycje.

     • Zed pisze:

      #wilku to już po zmianie mądrości etapu. Całkiem niedawno na nic nie mialo być pieniędzy i ci przywołani expierci zapowiadali 100mld deficytu a taraz już pieniądze są. Szybko im się zmienia:)))

     • Wilku Starszy pisze:

      Odnies sie do tego co napisalem zamiast zmieniac temat.
      Czy to ze nie spelnily sie zapowiedzi 100 mld deficytu cos zmienia w kwestii tego ze sluzba zdrowia zdycha, a pieniadze tam potrzebne sa wydawane na beton ktory prawdopodobnie nigdy sie nie zwroci.

     • Zed pisze:

      „CPK ma ruszyć w 2027 r. i kosztować 19 mld zł”. Czyli kilka mld rocznie. Budżet na służbę zdrowia to rocznie ok. 100 mld zł. Manipulować też trzeba umieć a nie ośmieszać się chyba, że wierzysz iż WOŚP tak samo uzdrawia służbę zdrowia w Polsce.

     • Wilku Starszy pisze:

      Jak manipulator może zarzucać komuś, że manipuluje? Podałeś koszt samego lotniska 19 mld, a trzeba jeszcze do niego dojechać i to też się liczy w całkowity koszt projektu.. Linia kolejowa Warszawa – Łódź za 9 mld, połączenia drogowe za 7 mld. Łącznie 35 mld złotych. W dodatku uwzględnij inflację w budowlance, która sięga 30%, a w przetargach najniższe oferty wykonawców przekraczają miejscami kosztorysy inwestora państwowego o 30-50%. Zapomnij, że zmieścimy się w koszcie 35 mld.
      https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/cpk-koszt-rozbudy-sieci-kolejowej-przebiegajacej-przez-cpk/deb77d6

      Nawet 5 mld rocznie więcej to jest dużo. Budżet NFZ to 88 mld złotych w 2019 (a nie 100 mld, kolejne kłamstwo). 5 mld to różnica w nakładach w stosunku do roku 2018. Czyli dokładając kolejne 5 mld podwajasz roczny przyrost budżetu.
      Mało tego, dokładając 5 mld złotych możesz np. podwoić środki na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, innymi słowy skrócić kolejki do lekarzy specjalistów o połowę.
      Tu jest elegancko rozpisane jakie są składniki budżetu NFZ: https://www.termedia.pl/mz/Jest-plan-finansowy-NFZ-na-2019-rok,30617.html

      Cały protest rezydentów sprowadzał się do podwyżek kosztujących 2 mld złotych. Trzeba jakoś zachęcić młodzież do pozostania w kraju. Czy wiesz, że w Polsce przypada najmniej lekarzy na 1000 mieszkańców w UE.
      https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C714925%2Cue-polska-ma-najnizsza-liczbe-lekarzy-na-tysiac-mieszkancow.html

      Propaganda propagandą, a rzeczywistość skrzeczy.

  • Tomek pisze:

   No tak się składa że Okęcie nie zostanie zamknięte tylko lotnisko na Bemowie i ruch VIP z niego zostanie przesunięty na Okęcie. W związku z tym rzeczywiście niewielu przewoźników zostanie na Okęciu. Tak więc czy chcemy podróżować z małego Modlina którego się nie da rozbudować czy z oddalonego Radomia

 3. Waldi pisze:

  Niech wladze Pruszkowa wyjasnia sprawe samolotow nad miastem. Dlaczego samoloty nie lataja nad polami tylko przez srodek 70 tys miasta? Jednego dnia 2 samoloty zawracaly na Okecie bo cos sie popsuło. Jak kiedys nie zdażą bedzie placz i gadanie „ale kto mogl przewidzieć” itp itd

  • silver pisze:

   Uwierz mi Waldi, że Ci prędzej żyłka w głowie pęknie od wymyślania głupot, niż spadnie na nią samolot.
   Jeśli Ci jednak tak bardzo te samoloty przeszkadzają, to proponuję przeprowadzkę do Radomia. Tam lotnisko jest, ale prawie nic nie lata.

   • Demi pisze:

    Silver, niech Pan puknie się w łeb! Oby mebelki się ułożyły! Człowiek ma rację. Uciążliwości są ogromne – zwłaszcza dla tych, których okna wychodzą na północ. U moich rodziców okna wychodzą na wschód i nie słychać aż tak wycia samolotów przed północą i o świcie jak u mnie. W tym roku do końca czerwca był spokój, tak jakby startowały innym torem. 1 lipca zaczęło się… Może Redakcja zgłębiłaby temat i pofatygowała się na Chopina. Niech mądrale odpowiedzą, dlaczego właśnie nad Pruszkowem, nad największym i najgęściej zabudowanym miastem w pierścieniu około warszawskim muszą latać samoloty, a nie np. nad wspomnianymi przez Waldiego pustymi polami??? Pytanie do władz miejskich: ile razy Państwo ingerowali w tej sprawie w obronie mieszkańców? Aż boję się poznać odpowiedź… bo okaże się, że mój głos w wyborach poszedł na marne…

    • silver pisze:

     Głupiś i tyle. Nad Pruszkowem przelatuje samolot raz na godzinę, albo i więcej i ci to tyłek ściska
     Mi bardziej przeszkadzają wszędobylskie kawki, które opanowały całe miasto.

     • lennox pisze:

      Oj silver, głupiś i tyle. Tylko dlaczego aż tak bardzo.

     • Megabezos pisze:

      Nad Pruszkowem,a dokładnie nad Tworkami i Żbikowem samoloty przelatują z pełnym rykiem silników bywa że i co 1 minutę od 6.00 do 23.30. Pruszków to nie tylko centrum miasta. Ciekawe, co na to leczeni z depresji i psychoz i alkoholicy z X pawilonu. na pewno im to pomaga w kuracji. Powinni latać wiecej nad Kabatami, ale tam mieszkają wybrańcy, nie to co plebs w Pruszkowie. I to jest kwintesencja działania Okęcia.

     • Wilku Starszy pisze:

      Megabezos, samoloty startują pod wiatr, a w Polsce wiatry wieją przede wszystkim z zachodu i tu masz odpowiedź dlaczego samoloty latają nad Pruszkowem i Piastowem, a nie nad Kabatami.

  • Mokotów pisze:

   Jakim miastem ? sprawdź najpierw definicję słowa „miasto”
   Własnie wg definicji samoloty latają nad polami.

 4. *********** pisze:

  Nie ma co pytać o zgodę chłopa który ziemię na której nic nie robi reformą rolną zagrabił Panu.
  Wywłaszczyć i budować !

  • Anonim pisze:

   Ciebie wywłaszczyć.

   • ****************** pisze:

    No i widać wiejskie pochodzenie , prawda boli jak ptak w pu..ie.

 5. Anonim pisze:

  Ściema. Nie będzie żadnego lotniska. To wehikuł do wyciągania kasy obywateli. Pod pretekstem nagród, które im się rzekomo należą, będą okradać bankrutujące powoli państwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły