Ruszają konsultacje projektu Warszawa 33+

Region

Prawo i Sprawiedliwość uruchomiło stronę internetową za pośrednictwem, której można wypowiedzieć się na temat projektu Warszawa33+. Co ciekawe według mapy zamieszczonej na stronie do „Wielkiej Warszawy” ma być wcielonych więcej gmin m.in. Podkowa Leśna.

Projekt ustawy o ustroju m. st. Warszawa wywołał prawdziwą burzę. Pomysł zakładający wcielenie w granice stolicy 33 podwarszawskich wcześniej nie był konsultowany ani z samorządowcami, ani   mieszkańcami gmin. Nie ma się więc co dziwić, że włodarze gmin z około warszawskiego wianuszka robili i robią wszystko by pokazać że są przeciwni wizji „Wielkiej Warszawy” na warunkach proponowanych przez PiS. Zamiast tego podkreślają, że metropolia tworzy się już dziś poprzez wspólny bilet czy projekty realizowane m.in. w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

W miniony weekend w Legionowie odbyło się referendum w sprawie ewentualnego włączenia gminy do Warszawy. Do urn poszło ponad 49 proc. mieszkańców,  czego aż 94 proc. powiedziało „Nie”. Podobne referenda miały odbyć się w Warszawie i Podkowie Leśnej, ale zablokował je wojewoda mazowiecki.

W ubiegłym tygodniu PiS zaprezentował nową stronę internetową konsultacjemetropolia.pl, która ma być narzędziem prezentującym założenia projektu. PiS podkreśla, że konsultacje będą odbywać się również w poszczególnych gminach. – Naszą ambicją jest wyjść do każdego mieszkańca, do każdego Polaka, który mieszka na obszarze, który zakreśliliśmy jako obszar metropolii warszawskiej, proponowanej metropolii warszawskiej. To jeśli wierzyć oficjalnym statystykom prawie 2,5 mln mieszkańców. W rzeczywistości wszyscy mamy świadomość tych mieszkańców jest znacznie więcej. Ta liczba przekracza znacząco 3 mln osób. To są konsultacje, które nie miały precedensu. Jeszcze nigdy tak szerokich konsultacji, z ambicją dotarcia do każdego nie przeprowadzono. Chcemy mieć pewność, że każdy obywatel, który ma swój stosunek do naszych propozycji i pomysłu jaki zaproponowaliśmy będzie się mógł do nich odnieść – mówił na konferencji poseł Jacek Sasin.

Będziemy na bieżąco śledzić stronę konsultacji. Jeśli pojawią się tam informacje o spotkania w poszczególnych gminach będziemy Was o tym informować.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.