Rusza spis powszechny. Pamiętaj jest obowiązkowy!

Region

Tym razem spis powszechny będzie jednym z największych. Powód? Każdy z nas musi dokonać tzw. samospisu. Obowiązek ten jest zgodny z prawem. Lepiej też podać prawdziwe dane. Za kłamstwo grozi bowiem… kara więzienia!

Narodowy Spis Powszechny nie budzi entuzjazmu wśród wielu Polaków. I nie ma się co dziwić, bowiem niechętnie przekazujemy innym szczegółowe informacje na swój temat. Spis rusza już 1 kwietnia i potrwa do 30 września. Pierwotnie miał trwać do końca czerwca, ale terminy wydłużono.

Spis jest obowiązkowy. Zgodnie z przepisami jako obywatele musimy się poddać spisowi i odpowiedzieć na wiele wyczerpujących pytań. Dane zebrane w ramach prac spisowych będą wykorzystywane do opracowań, zestawień i analiz statystycznych oraz do tworzenia i aktualizacji przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego operatu do badań statystycznych.

O co zapyta nas GUS? Oprócz podstawowych danych personalnych, będziemy musieli podzielić się informacją o naszym stanie cywilnym czy adresie zamieszkania. GUS zapyta się też o języki obce jakimi się posługujemy czy o wyznanie religijne. Na szczęście przy niektórych pytaniach odpowiedzi nie będziemy musieli udzielać.

Jeśli nie podejdziemy do tematu poważnie i nie wykonamy spisu grozi nam kara. W tym przypadku grzywna. Jednak jeśli wypełniając formularz podamy nieprawdziwe dane to konsekwencje mogą by gorsze. Zgodnie z przepisami podanie fałszywych danych w trakcie spisu powszechnego traktowane jest jako przestępstwo, a za nie grozi kara nawet dwóch lat pozbawienia wolności!

Szczegółowe informacje na temat spisu znajdziecie tutaj.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 31

31 odpowiedzi na “Rusza spis powszechny. Pamiętaj jest obowiązkowy!”

 1. Ankietrka pisze:

  No to przez nową metodę na „ankietera” tysiące starszych ludzi
  podadzą swoje dane i stracą oszczędności życia.

 2. Grzegorz pisze:

  Według specjalistów z partii rządzącej dane osobowe i informacje poufne będą chronione, a ja się zapytam, -czy dane osobowe sędziów i prokuratorów w dziwny sposób skradzione w Lublinie są chronione takim samym systemem? Jak ponownie wyciekną dane zbierane w czasie obecnej akcji, to kto za błędy i brak zabezpieczeń odpowiada karnie?

 3. Wacek pisze:

  Taka sytuacja. Dwie całkowicie samotne babcie. Jedna 90 lat, druga dobiega setki. Młodsza opiekuje się starszą i ledwo słyszy. O komputerze czy telefonie nie muszę pisać. Jak one mają się spisać. Chyba że chodzi o depopulację. Przyjdzie ankieter i je zarazi. Zresztą to im nie grozi, bo absolutnie nikogo nigdy nie wpuszczały do mieszkania. O pomocy czy pielęgniarce nie chcą słyszeć.

 4. paca pisze:

  Dominik Rozkrut – prezes GUS powołany przez B. Szydło. I to wystarczy za komentarz w sprawie tajności danych.

 5. Miro pisze:

  Niestety spis okazał się kolejnym objawem „kartonozy” polskiego państwa.
  Oczywiście system nie ruszył (wszak o konieczności jego uruchomienia dowiedzieli się pewnie dopiero wczoraj i nie było kiedy przetestować). Także tego…

 6. Olek pisze:

  Hee zapraszam. Już się dam wam spisać. Prędzej dam się w kukiel puknąć niż dam wam sie spisać

 7. xzlyx pisze:

  Pajace z komentarzy do 22:17 = znikać.

  Wyznanie religijne jest sprawą prywatną. To ko początek.
  Druga sprawa, skoro nie ma obowiązku meldunku to co?
  jaja. Jaja.

 8. ,n pisze:

  dwa lata więzienia, to nawet więcej niż za zabicie człowieka

 9. 2 lata pisze:

  A jak ktoś nie umie pisać albo jest półślepy ?

 10. glkjds pisze:

  Wystarczy na każde pytanie odpowiedzieć: „nie pamiętam” lub „nie przypominam sobie”.

 11. on554 pisze:

  Jak ktoś się nie spisze sam to przyjdzie do niego rachmistrz i go spisze a jak nie to rachmistrz zadzwoni telefonicznie nie trzeba mieć komputera czy internetu!

 12. volkov pisze:

  Nikt nie ma obowiązku posiadania komputera więc nie może być obowiązku wypełniania formularza OnLine. Podawanie danych wrażliwych przez telefon jest niezgodne z ustawą o ochronie danych osobowych.

  • Anonim pisze:

   Ciekawe – możesz wskazać który artykuł tej ustawy zabrania mi podać moich danych osobowych/wrazliwych przez telefon? Bo mój znajomy np. niedawno zamawiał usługę i musiał podać dane osobowe/wrażliwe takie jak orientacja seksualna bo nie wiedzieli czy wysłać twoja stara czy starego do obslugi klienta.

   No chyba że to co napisałeś o ODO jest prawdą i nie wolno człowiekowi podawać własnych danych wrażliwych i istnieje kara za podanie własnych danych osobowych/wrażliwych przez telefon – wtedy kolega pewnie zmyślił.

   W każdym razie albo podasz właściwy artykuł albo właśnie uwierzyłem w opowieść kolegi o twojej starej jeżeli jesteś paskudnym kłamcą.

 13. Paweł pisze:

  Jeżeli to ma być przez internet, to jaką mam gwarancję, że podane przeze mnie dane nie zostaną przez kogoś przejęte (to się chyba phishing nazywa) i wykorzystane potem np. do wzięcia kredytu albo czegoś innego? Niech przyślą formularz, wypełnię i odeślę pocztą listem poleconym na adres GUS.

  • Anonim pisze:

   List polecony szybciej zostanie przejety i wykorzystany.

  • Anonim pisze:

   Co do phishingu to ciekawy problem. Jeżeli wejdziesz na jakąś podstawioną fałszywą stronę typu spis.niejestesmyhakeramitylkopolskimosrodkiemstatystycznymgov.pl i wypelnisz ankietę oddajac swoje amdane przestępcą (w dobrej wierze bo jesteś słaby technicznie i ufasz że skoro maila do ciebie podpisał sam minister obliczeń to musi być prawdziwy link). Czyli oddałeś dane przestępcą, rachmistrzowie mówisz że już się spadkowa, a potem dostajesz karę za niedopisanie się?

 14. olo pisze:

  a jak mam się niby spisać ? w urzędzie mi udostępnią komputer z dostępem do internetu ?

 15. paca pisze:

  Dane będą wykorzystywane także przeciw spisanemu. Więc się zastanów zanim coś chlapniesz.

  • Benek pisze:

   Ty byś się zastanowił czasem zanim coś chlapniesz. A za to chlapanie pod każdym artykułem to ci chyba płacą. Nachlapane wszędzie gdzie się da. W gaciach pewnie też.

   • paca pisze:

    Sprawdź i ewentualnie wyliż.

    • Benek pisze:

     Wybacz paca ale jestem heteroseksualny. Jeśli szukasz kolegi do takich igraszek, spróbuj na jakimś gejowskim portalu. Na pewno znajdziesz kogoś kto urzeczywistni twe nawet najbardziej sprośne fantazje.

     • paca pisze:

      Nie sugerowałem że jesteś gejem. Przepraszam za nieporozumienie. Co powiesz na koprofaga ?

   • Benek bo bekart pisze:

    Hahaha Benek jak ci paca pojechał jak smieciowi razy mniej inteligentnemu od niego.

 16. OLO pisze:

  jeśli mam się sam spisać to poproszę o opłacenie sprzętu i dostępu do internetu .

  • Anonim pisze:

   Jej wiedziałem że w państwie PiS nisko wykształceni i niezaradni ludzie są biedni ale, że aż tak że nie stać ich na 15 minut korzystania z internetu? I że są tak umysłowo biedni, że jeszcze publicznie chwalą się swoją bieda i brakiem dostępu do internetu w internecie?

  • Anonim pisze:

   Ojej zapomniałem że tu PiS rządzi i bieda nie tylko finansowa ale też umysłowa wśród wyznawców panuje. Skarzysz się winternecie że nie stać cię na spisanie się przez internet biedaku suwereniku.

  • Xiao7 pisze:

   Przecież już masz sprzęt i dostęp do internetu, Szybciej przydała by się opłata za Twój powrót do szkoły by nadrobić braki w edukacji 😉

 17. Anonim pisze:

  Komputery mogą mieć wirusy. Kto odpowiada za to, że poda prawdziwe dane a plugin do przeglądarki, który miał być gra w pasjansa pomiesza wszystkie odpowiedzi?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły