Rusza sezon na grzyby. Zbieraj bezpiecznie

Region

Dla niektórych grzybobranie już się rozpoczęło, a inni dopiero myślą o wyprawie do lasu. Chcemy przypomnieć, że spędzanie czasu na łonie natury to wspaniały pomysł, ale także odpowiedzialność. Pamiętajmy o bezpieczeństwie podczas zbierania grzybów.

Grzybiarze powinni zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza ci którzy są początkujący. Nie każdy potrafi sprawnie poruszać się po lesie i nie każdy wie jakich grzybów nie wolno zbierać. Każdego roku zdarza się, że ktoś się zgubi w lesie, albo ktoś zatruje nieodpowiednimi grzybami. Dlatego warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Przed wyjściem do lasu warto powiadomić bliskich o wyprawie oraz wskazać im najbliższą okolicę, w której będziemy przebywać. Powiedzmy im również kiedy zamierzamy wrócić do domu. Do lasu najlepiej wybierać się w towarzystwie – im więcej osób, tym lepiej. Dzieci, starsze i schorowane osoby nie powinny same wchodzić do lasu! Gdy na grzyby wybieramy się z dziećmi nie traćmy ich z oczu i nie pozwalajmy samym odchodzić zbyt daleko.

Warto też pamiętać o zabraniu latarek i elementów odblaskowych, dzięki którym w czasie zapadającego zmroku będziemy bardziej widoczni. Najlepiej jednak wybierać się do lasu o takiej porze kiedy mamy pewność, że zdążymy jeszcze przed zmrokiem wrócić do domu. W końcu grzyby zbiera się nad ranem.

Przydatny będzie telefon komórkowy z naładowaną baterią, który może okazać się pomocny w sytuacjach kryzysowych. Warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie. Kiedy nie jesteśmy pewni co do swojej orientacji w terenie lepiej nie odchodźmy zbyt daleko od drogi, w głębi lasu bardzo szybko można zgubić drogę powrotną. I ostatnia najważniejsza zasada: zbierajmy grzyby tylko jadalne, a jeśli nie mamy pewności co do rodzaju grzybów jakie zebraliśmy, po powrocie sprawdźmy je w najbliższym punkcie sanepidu.

A Wy już byliście na grzybobraniu? Zostawcie komentarz pod artykułem, a w komentarzach na facebooku wklejcie zdjęcia swoich zbiorów.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.