Rozpoczął się Tydzień Zrównoważonego Transportu

Region

Przez cały najbliższy tydzień autobusy pruszkowskiej komunikacji miejskiej będą wozić pasażerów za darmo. Bezpłatnie w najbliższą niedzielę pojedziemy też kolejkami WKD, Warszawskim Transportem Publicznym i Kolejami Mazowieckimi. To wszystko w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Święto ma zachęcać do podróży środkami komunikacji publicznej, czyli tymi bardziej ekologicznymi i bardziej ekonomicznymi niż własny samochód. Jego zadanie to także odczarowanie mitów na temat transportu zbiorowego, który wygląda w tej chwili zupełnie inaczej niż jeszcze kilka lat temu.

W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu od 16 do 22 września bezpłatnie pojedziemy pruszkowskimi autobusami miejskimi. Przez jeden dzień, w niedzielę 22 września, za darmo pasażerów będzie wozić WKD. – Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. przypomina, że w dniu 22 września obowiązuje oferta specjalna „Dzień bez samochodu w WKD”, w ramach której  przejazdy wszystkimi pociągami uruchamianymi na linii WKD są bezpłatne, niezależnie od relacji i czasu podróży, bez konieczności posiadania jakiegokolwiek dokumentu stwierdzającego prawo do odbycia podróży – informuje przewoźnik.

WKD przygotowała też wiele atrakcji dla swoich pasażerów i miłośników. W poniedziałkowy poranek na wybranych stacjach na pasażerów czekały zdrowe niespodzianki. Wieczorem w Wolskim Centrum Kultury odbędzie się wykład „Pierwsze projekty elektryfikacji Warszawskiego Węzła Kolejowego”, który poprowadzi prof. dr hab. Zbigniew Tucholski. Początek o godz. 18.00. We środę prelekcja o historii i współczesności linii kolejowej EKD i WKD w grodziskiej Mediatece (godz. 17.30). W piątek w tym samym miejscu zaplanowano prelekcję „15 lat Mazovii na szlaku WKD – pomiędzy historią a współczesnością”. W sobotę w kasach „wukadki” na pasażerów czekał będzie słodki upominek. A w niedzielę na terenie siedziby w Grodzisku odbędzie się wielki piknik. Początek o godz. 13.00. W programie m.in. zwiedzanie hali przeglądowo–naprawczej, projekcja filmu, zwiedzanie Izby Tradycji EKD/WKD, wystawa taboru WKD, wystawa historyczna przy Izbie Tradycji EKD/WKD, atrakcje dla najmłodszych: zabawy z animatorem (w godz. 14:00-15:30), wata cukrowa, zabawy manualne, miasteczko rowerowe, fotobudka i monidła z możliwością wykonania pamiątkowego zdjęcia z DTP 2019 dostępne dla wszystkich uczestników wydarzenia, stoisko WKD z materiałami informacyjnymi i promocyjnymi oraz poczęstunek dla gości.

22 września w ramach „Dnia bez samochodu” za darmo pojedziemy też komunikacją miejską w Warszawie i Kolejami Mazowieckimi.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 9

9 odpowiedzi na “Rozpoczął się Tydzień Zrównoważonego Transportu”

 1. sda pisze:

  xD dzień bez samochodu w niedzielę niehandlową, kiedy nikt nie jedzie do pracy, szkoły, studiów etc, super pomysł

  Transport wygląda zupełnie inaczej niż kilka lat temu? No oczywiście że inaczej, kiedyś były ładne dworce, były przejścia podziemne, nie trzeba było modlić się o to czy pociąg przyjedzie czy nie

  Transport zbiorowy to taki sam syf jaki był, patusy, pijaki i madki z wyjącymi bombelkami, a pociągi zatłoczone do granic możliwości. I oczywiście w godzinach nocnych nic nie jeździ

  • Zed pisze:

   Taki sam jaki był to jest brak słownika ortograficznego u takich komentujących.

   • gfd pisze:

    wskaż błąd ortograficzny w tekscie. Oczywiście nie licząc słów madka i bombelek bo to są neologizmy które każdy myślący człowiek przebywający w internecie już kojarzy i zna

    Co do zbiorkomu w naszej okolicy
    KM/SKM + ZTM – do pracy jadę 70 minut, syf, bieda, zatłoczone, brak klimy, śmierdzi
    Samochód z salonu – do pracy jadę 40 minut, w klimatyzacji i ładnym nowym zapaszku, nikt mnie nie irytuje

    wybór prosty

    • Zed pisze:

     Oczywiście każdy „myślący człowiek” zna słowo ‚madka’. Ja się do tych myślących slangiem inaczej nie przyznaję.
     Co do meritum to ja jadę do pracy SKM 12-15 min i nie martwię się o miejsce parkingowe w Warszawie. Samochodem do pracy jadę 15 minut ale z pracy 60 min. Oczywiście jeżeli zapłacę 40zł za dzień na płatnym miejscu parkingowym.

     • daz pisze:

      to bieda jak w korpo nie masz miejsca parkingowego, może warto lepiej poszczurować szefowi

     • Zed pisze:

      @daz taki rozumek i tyle wiedzy o otaczającej rzeczywistości. W Wawie tylko korpo istnieją i nic więcej. A jeżeli nawet ktoś w korpo pracuje to może sobie odpłatnie wynająć miejsce na parkingu. Zapłaci będzie jak szef.

 2. Anonim pisze:

  Gdzie jest wspólny bilet na WKD/SKM/KM?

 3. Anonim pisze:

  A co z KM i ZTM? Artykuł jest niepełny. Czy tam też będą promocje dla pasażerów?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły