Rozkład jazdy pociągów ma być znany dziś wieczorem. Co z komunikacją zastępczą?

Kolej

Otrzymaliśmy bardziej szczegółowe informacje ze strony Kolei Mazowieckich. Według zapewnień biura prasowego rozkład jazdy pociągów będzie opublikowany w godzinach wieczornych. Wiemy też co stanie się z zastępczą komunikacją autobusową.

– Zgodnie z informacją otrzymaną z PKP PLK S.A. od 24 września br. na odcinek Warszawa Włochy – Grodzisk Mazowiecki wracają pociągi (łącznie z obsługą przystanku osobowego Pruszków).  Aktualnie trwają prace nad korektą rozkładu jazdy pociągów. Zaktualizowane tabele zostaną zamieszczone na www.mazowieckie.com.pl w godzinach wieczornych – poinformowała naszą redakcję Katarzyna Łukasik z biura rzecznika prasowego Kolei Mazowieckich.

Na odcinku Piastów – Pruszków podróżni będą mogli skorzystać z przejazdów pociągiem KM i SKM lub z uruchomionej przez KM Zastępczej Komunikacji Autobusowej (ZR1). Dodatkowo dla podróżnych, zostanie udostępniony nowy przystanek Parzniew zlokalizowany pomiędzy Pruszkowem a Brwinowem.

W związku z przywróceniem ruchu pociągów na linii 447 przestaną kursować linie zastępcze: ZG, ZB, ZM. Nadal będzie funkcjonować komunikacja autobusowa ZTM – linia ZP i ZW.  Na linii R3 do/z Sochaczewa, Łowicza pociągi kursują zgodnie z rozkładem jazdy z zatrzymaniem na przystanku Warszawa Włochy. Przywrócone zostanie kursowanie pociągów SKM linii S1 na odcinku Warszawa – Pruszków.

Od 24 września będzie obowiązywać wzajemne honorowanie biletów KM i ZTM. Bilety KM (do odpowiednich stacji, a także w relacjach przez wyłączony odcinek, strefowe lub sieciowe) będą ważne w pociągach SKM linii S1, S2, S3 i S10 na odcinku Warszawa Wschodnia – Pruszków (S1) / Warszawa Służewiec (S10) / Warszawa Lotnisko Chopina (S2 i S3) oraz autobusach linii:

a)            ZP, ZW, 717, 716, 191, 194, 207 na całej trasie,

b)           127 na odcinku Centrum – Nowe Włochy,

c)            129 na odcinku Ciepłownia Wola – PKP Ursus,

d)           177 na odcinku Żywiecka – Ursus Ratusz,

e)           178 na odcinku Rondo Zesłańców Syberyjskich – PKP Ursus,

f)            187 na odcinku Wawelska – Ursus Niedźwiadek,

g)            189 na odcinku Ciepłownia Wola – Łopuszańska,

h)           197 na odcinku Cm. Wolski – Ursus Niedźwiadek,

i)             228 na odcinku PKP WKD Al. Jerozolimskie – Ursus Ratusz,

j)             401 na odcinku Łopuszańska – Ursus Niedźwiadek,

k)            517 na odcinku Kijowska – Ursus Niedźwiadek,

l)             N35 na odcinku Centrum – Ursus Niedźwiadek,

m)          N85 na odcinku Centrum – Pruszków Os. Staszica,

n)           N01 na odcinku Ciepłownia Wola – Rondo Zesłańców Syberyjskich.

Bilety ZTM (wszystkich rodzajów) honorowane będą w pociągach KM wszystkich linii na odcinku Warszawa Wschodnia – Pruszków, w pociągach KM linii R8 i RL na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Służewiec, w pociągach przyspieszonych RE1 na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Ursus Niedźwiadek (uwaga: pociągi jadą bez postoju na tej stacji i wymagane jest posiadanie odpowiedniego biletu KM na odcinek pomiędzy stacją Warszawa Ursus Niedźwiadek i stacją docelową/początkową) oraz w autobusach linii ZR1.

Pasażerowie z biletami „kartonikowymi” ZTM, które nie zostały wcześniej skasowane, są obowiązani do ich skasowania przez trwałe napisanie na ich odwrocie daty i godziny rozpoczęcia przejazdu w formacie 24-godzinnym, czyli np. 25.09.2018 godz. 06:55, a posiadacze biletów zakodowanych na WKM muszą je uprzednio aktywować.

Ponadto, pasażerowie posiadający bilety KM wydane z/do stacji/przystanków osobowych położonych na odcinku Skierniewice – Parzniew do/z stacji Pruszków będą mogli na ich podstawie odbyć podróż do/z p.o. Piastów, a następnie skorzystać z komunikacji zastępczej ZR1 oraz objętych honorowaniem linii ZTM, w celu powrotu z/do stacji Pruszków bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat.

Przykład: z biletem w relacji Żyrardów – Pruszków można dojechać pociągiem KM do stacji Piastów i stamtąd cofnąć się autobusem ZR1 do stacji Pruszków.

Poznaliśmy też zasady zwrotów biletów okresowych KM w związku ze zmianą rozkładu jazdy pociągów od 24 września. W odstępstwie od terminów wskazanych w § 14 Regulaminu odprawy oraz przewozu osób, rzeczy i zwierząt przez „Koleje Mazowieckie–KM” (RP-KM) podróżni, którzy rezygnują z przejazdów pociągami Kolei Mazowieckich, mogą dokonać zwrotu biletów okresowych tygodniowych, dwutygodniowych, miesięcznych i kwartalnych, zakupionych najpóźniej

23 września 2018 r. i ważnych na przejazdy w dniu 24 września 2018 r. i później:

a)            całkowicie niewykorzystanych;

b)            częściowo niewykorzystanych, proporcjonalnie do liczby dni niewykorzystanych, bez potrącenia odstępnego.

Zwrotu biletów kwartalnych całkowicie lub częściowo niewykorzystanych, dokonuje Wydział Kontroli Dochodów, w drodze pisemnego wniosku.

Podróżny dokonujący zwrotu biletu imiennego KM całkowicie lub częściowo niewykorzystanego zobowiązany jest do trwałego (skutecznego, w sposób uniemożliwiający odczytanie) wykreślenia numeru dokumentu ze zdjęciem wpisanego na zwracanym bilecie.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.