Rowerzysto. Jeźdź ostrożnie

Region

Na drogach jest coraz więcej rowerzystów. Niestety wielu z nich nie przestrzega przepisów ruchu drogowego, a co za tym idzie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Na przestrzeni kilku ostatnich lat najwięcej problemów sprawiali młodzi rowerzyści, którzy przez brawurową i szybką jazdę po chodnikach, skwerach i deptakach, stwarzali zagrożenie dla siebie i pieszych. Do niebezpiecznych sytuacji dochodziło również na drogach, ponieważ nie wszyscy rowerzyści stosują się do przepisów ruchu drogowego.

Aby zapobiec takim sytuacjom funkcjonariusze pruszkowskiej straży miejskiej, będą, w okresie wiosenno-letnim, na rowerach patrolować miejsca, gdzie rowerzyści mogą powodować zagrożenie. Oprócz tego będą pilnować porządku w miejscach niedostępnych dla innych pojazdów.

Strażnicy miejscy z Pruszkowa przypominają również o podstawowych zasadach, których przestrzeganie zapewni większe bezpieczeństwo:
– kierujący powinien poruszać się wyłącznie po ścieżkach rowerowych lub jezdni.
– w razie braku drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych, kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z jezdni;
– rowerzysta może poruszać się po chodniku wyłącznie, gdy opiekuje się w tym samym czasie osobą w wieku do lat 10 – kierującą rowerem lub kiedy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów;
– kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, powinien jechać powoli zachowując szczególną ostrożność;
– rowerzysta podczas korzystania z chodnika jest zobowiązany do ustępowania miejsca pieszym.
– podczas jazdy kierujący powinien trzymać kierownicę przynajmniej jedną ręką

Aby bezpiecznie poruszać się po drogach rower musi być wyposażony w:
– lampę ze światłem białym lub żółtym selektywnym, umieszczoną z przodu
– lampę ze światłem czerwonym, umieszczoną z tyłu (może być to światło migające);
– światełko odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt umieszczone z tyłu
– przynajmniej jeden skutecznie działający hamulec ręczny lub nożny
– sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym tonie

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.