Rekordowa liczba nielegalnych fabryk papierosów w regionie

Region

W ubiegłym roku Centralne Biuro Śledcze Policji zlikwidowało aż 26 nielegalnych fabryk papierosów, w sumie funkcjonariusze zatrzymali 540 osób. Wiele z takich obiektów mieściło się również w naszym regionie.

Dla porównania w 2015 r. zlikwidowano tylko 9 takich nielegalnych fabryk. – Miniony rok należy zaliczyć do rekordowych jeśli chodzi o uderzenie w zorganizowane grupy przestępcze wprowadzające na rynek podrabiane papierosy – informuje CBŚP.

Jedną z największych ubiegłorocznych akcji była ta, przeprowadzona na terenie powiatu grodziskiego. Funkcjonariusze CBŚP, Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej i Izby Celnej w Warszawie zatrzymali wówczas 58 obywateli Ukrainy pracujących przy nielegalnej produkcji papierosów. W czasie przeszukań ujawniono ponad 5 mln gotowych wyrobów tytoniowych oraz półproduktu, wszystko o wartości blisko 5,5 mln zł. Wśród zatrzymanych znajdowało się trzech organizatorów tego procederu. 

W czerwcu 2016 r. odkryto w Kostowcu halę o powierzni 5 tys. m kw., gdzie powstawały nielegalne papierosy. Był to dość nowoczesny obiekt. Wewnątrz znajdowały się dwie linie produkcyjne, pomieszczenia mieszkalne, zaplecze socjalne z salą telewizyjną, a nawet siłownia. Funkcjonariusze informowali, że był to najbardziej profesjonalny taki obiekt jaki zlikwidowali. 

Natomiast w październiku CBŚP rozpracowało nielegalną fabrykę w Ursusie, która była zlokalizowana… w dawnej fabryce traktorów. Przestępcy zabarykadowali się wewnątrz. Aby się tam dostać funkcjonariusze musieli użyć pił mechanicznych, broni palnej. Ujawniono 6,5 tony krajanki tytonowej, dwie maszyny produkcyjne i 1,3 mln gotowych papierosów. 

– 2016 rok, okazał się rekordowym pod wieloma względami, rekordowym w walce z nielegalną produkcją i przemytem papierosów. Funkcjonariusze CBŚP zlikwidowali 26 nielegalnych fabryk, 46 wytwórni krajanki tytoniowej, zabezpieczyli 200 mln papierosów i ponad 304 tony tytoniu. Dla porównania w 2015 roku zlikwidowano 9 fabryk, 59 wytwórni krajanki, zabezpieczono 186 mln papierosów i ponad 435 ton tytoniu – podsumowują funkcjonariusze CBŚP.

Do podobnych, policyjnych akcji dochodziło też na terenie Milanówka, Janek, czy Rozalina. Wszystkie artykuły na ten temat dostępne są na naszym portalu.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.