Raszyn: Zapadła decyzja ws. Austerii

Region

Zabytkowy kompleks Austeria zostanie wyremontowany ze środków gminnych i zewnętrznych. Taką decyzję podjęły władze Raszyna po konsultacjach społecznych.

O kompleksie Austeria mówi się od dawna. Ludzie mieszkają tam w bardzo złych warunkach, a budynek, który wpisany jest do rejestru zabytków, popada w ruinę. Obecnie trwa wyprowadzanie lokatorów do trzech nowych budynków komunalnych, które pomieszczą 50 rodzin. Ich budowa pochłonęła 5,5 mln zł.

Po opróżnieniu Austerii będzie możliwy jej remont. – Na moje oko potrzebne będzie 20 mln zł. To olbrzymie pieniądze, dlatego odbyły się konsultacje społeczne – tłumaczy Janusz Rajkowski, wójt gminy Raszyn.

Rozważane były trzy wyjścia – sprzedanie nieruchomości, remont w całości z finansów gminnych lub część mieszana, czyli finansowanie z budżetu i ze środków zewnętrznych. Wygrała propozycja trzecia.

– Gdybyśmy zdecydowali się na sprzedaż, to zaraz podniosłyby się głosy, że sprzedajemy dobro narodowe. Z kolei na finansowanie remontu w całości ze środków własnych nas nie stać – mówi Rajkowski.

Wójt rozważa budowę hotelu obok Austerii. To pozwoliłoby zarobić na utrzymanie kompleksu. Zgodę na to musi wydać konserwator. W samym kompleksie miałaby powstać izba pamięci, muzeum bitwy raszyńskiej, sklep z pamiątkami oraz to, co było tam kiedyś – restauracja, kramy i kwiaciarnia.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.