Ranking Perspektyw 2022. Sprawdzamy jak wypadły nasze szkoły

Region

Znamy wyniki prestiżowego rankingu miesięcznika „Perspektywy”. W zestawieniu liceów znalazły się szkoły z naszego regionu.

Ranking „Perspektyw” od lat uważany jest za najbardziej miarodajny wskaźnik poziomu kształcenia w szkołach ponadpodstawowych w całym kraju. Licea ogólnokształcące oceniane są za pomocą trzech kryteriów. To sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych.

Co istotne, źródłem danych są protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych oraz dane Systemu Informacji Oświatowej.

I tak najlepszym liceum w Polsce jest XIV LO im. St. Staszica z Warszawy. Na drugim miejscu znalazło się Uniwersyteckie LO z Torunia. Trzeci wynik należy do XIII LO ze Szczecina.

Jak wypadły szkoły z naszego regionu? Wysokie 25. miejsce w wojewódzkim zestawieniu zajęło Społeczne LO nr 5 STO z Milanówka (62. miejsce w rankingu ogólnopolskim). Kolejna placówka z naszego regionu znalazła się na70. Miejsce na Mazowszu i 287 w kraju. Chodzi o pruszkowskie liceum im. Tadeusza Kościuszki.

Następny wynik w regionie należy do liceum im. Tomasza Zana w Pruszkowie – 87 pozycja na Mazowszu i 367. . Nieco niżej uplasowało się Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Fundacji Królowej Świętej Jadwigi z Grodziska Mazowieckiego –96. w rankingu wojewódzkim i 414 miejsce w rankingu ogólnopolskim.

163. miejsce na Mazowszu należy do LO im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie. Placówka w ogólnopolskim rankingu zajęła 813 pozycję. 167. lokata w drabince wojewódzkiej dla LO 60 z Podkowy (830 miejsce w kraju). Natomiast kilkanaście oczek niżej na 180 miejscu zestawienia wojewódzkiego znalazło się LO im. Jana Pawła II w Nadarzynie.

Drugą setkę zestawienia wojewódzkiego zamykają ZS nr 1 z Milanówka na (191 miejsce na Mazowszu i 962 w kraju) oraz Społeczne LO nr 23 z Pruszkowa (194 miejsce na Mazowszu i 983 w kraju).

Na miejscu 203 wojewódzkiego zestawienia znalazło się LO Szkoła Mistrzostwa Sportowego z Pruszkowa. Na 206 pozycji znajdziemy LO z ZS nr 1 z Grodziska Mazowieckiego. Te szkoły w rankingu ogólnopolskim zostały sklasyfikowane powyżej 1000 lokaty z oznaczeniem 1000+.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 17

17 odpowiedzi na “Ranking Perspektyw 2022. Sprawdzamy jak wypadły nasze szkoły”

 1. august pisze:

  Zawsze w klasyfikacji wyników nauczania LO Kościuszki było wyżej niż Zan, niezależnie od tego; w najnowszym rankingu ogólnopolskim za 2020 rok Liceum im. T. Kościuszki jest na 182 miejscu, a Zan na 433… I o czym tu mówić……

 2. zgred pisze:

  Może za dużo liceów w regionie ? Mniej a jakość lepsza.

 3. Rafik pisze:

  Pytanie ile osób nie zostało dopuszczonych do matury, żeby nie psuć rankingu?

  • ibor pisze:

   niewiele, wiecej dostala sugestie by pozostac na podstawowym poziomie co pewnie tak zrobila. Szkoda, ze nie bylo wsparcia ze strony szkol przed sama matura. A konsultacje byly tylko dla zagrozonych dopuszczeniem…bo pandemia…brak slow. Z jednej strony rwetes i trwoga z drugiej olewka.

 4. Ja pisze:

  Wśród szkół publicznych Kościuch od lat (jeśli nie dziesięcioleci) na czele liceów w regionie.
  Kończyłam Kościucha w latach 80 – wszyscy moi koledzy i koleżanki z klasy dostali się na wymarzone studia (od PW, przez SGH, UW na AWF, ASP czy – wtedy Akademii Medycznej – kończąc).

 5. Mieszkanka pisze:

  No cóż piastow jak zwykle marnie wypadł.ladny budynek to nie wszystko.szkole powinien utrzymywać powiat a nie mieszkańcy
  Później na inne rzeczy brakuje kasy.

 6. LO pisze:

  a co z LO w Piastowie?

 7. Jan pisze:

  A kogo to obchodzi? Jak dla mnie liceum to strata czasu!!!! Lepiej iść do zawodówki i kształcić się w danym zawodzie! Przynajmniej coś z tego masz!

 8. ibor pisze:

  byloby milo, gdyby powyzej podane wyniki byly wzbogacone o wyniki z poprzedniego roku czy dwoch. Wszystkie szkoly spadly w rankingu, jedne mniej inne wiecej. Pewnie byloby jeszcze gorzej, gdyby nie sugerowano uczniom rezygnacji ze zdawania rozszerzen na maturze.

 9. Jaaa pisze:

  A gdzie piastów?

 10. MM pisze:

  W liceum w Piastowie?

 11. august pisze:

  Jak zawsze Liceum Kościuszki lepsze, ale wokół tylko: Zan, Zan, Zan… Wiele hałasu o nic… Wyniki mówią same za siebie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły