Radni z wizytą w PAŻP

Michałowice

Radni gminy Michałowice mieli okazję do zwiedzenia siedziby Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Dzięki temu poznali tajniki pracy kontrolerów ruchu lotniczego oraz poznali szczegóły związane z planowaną budową kampusu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w Regułach.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jest już praktycznie na ostatniej prostej jeśli chodzi o przygotowania do budowy nowego kampusu. Obiekt ma powstać w Regułach tuż obok stacji WKD. Inwestycja do tej pory budziła wiele emocji nie tylko wśród samych mieszkańców, ale również radnych gminy.

Okazuje się, że nie taki diabeł straszny jak go malują. PAŻP traktuje bowiem gminę jako partnera i stara się by na inwestycji, jaką jest budowa kampusu w Regułach, skorzystali również mieszkańcy. – Mam nadzieję, że nasz kampus będzie wizytówką gminy. Wizytówką, która będzie świadczyć o tym, że jesteście gminą nowoczesną, gminą która łączy ze sobą elementy nowej technologii. Kampus będzie naszpikowany najnowocześniejszą technologią do zarządzania ruchem załogowych oraz bezzałogowych statków powietrznych. Centrum z punktu widzenia architektonicznego ma wypełniać to co przede wszystkim państwo macie w swoim planie zagospodarowania i architekturze, czyli umiejętności połączenia nowoczesności z zachowaniem obrazu zielonego – zaznaczył Janusz Janiszewski, prezes PAŻP w trakcie spotkania z radnymi.

Obecna siedziba PAŻP wydaje się nowoczesna. Dlaczego więc agencja zdecydowała się na budowę nowego kampusu w Regułach? Okazuje się, że na decyzję wpłynęło kilka kluczowych czynników. – Pierwszy element to strategia państwa polskiego oraz Unii Europejskiej, w którą musimy się wpisać. Kolejne dwa elementy, które musimy zrealizować to fakt wybudowania nowej sali operacyjnej oraz realizacja i stworzenie Big Data Center do przetwarzania dużej ilości danych lotniczych wykorzystywanych do lotów załogowych oraz autonomicznych – zaznacza Janiszewski.

PAŻP ze względu na obowiązujące przepisy unijne nie może partycypować w inwestycjach niezwiązanych z działalnością służb nawigacyjnych. To oznacza, że Agencja nie może finansować budowy drogi dojazdowej do kampusu czy prac związanych z nowymi rozwiązaniami komunikacyjnymi. Mimo to władze PAŻP angażują się w liczne spotkania, które mają pomóc gminie w uzyskaniu wsparcia przy realizacji nowym rozwiązań komunikacyjnych wokół kampusu w Regułach. – Oczywiście mając na względzie wagę inwestycji i komfort mieszkańców gminy, w której realizujemy tak ważne przedsięwzięcie prowadzimy, działania miękkie wspomagające gminę w poprawie infrastruktury – zaznaczył Janiszewski.

Potwierdziła to wójt gminy Michałowice Małgorzata Pachecka, która również ma za sobą turę rozmów w urzędzie wojewódzkim. – Prowadzimy rozmowy na poziomie województwa, ale nie jest to jedyny i ostateczny odbiorca naszych próśb. Inwestycja PAŻP ma charakter krajowy. Rozmawiamy z wicewojewodami którzy mają świadomość, że to miejsce musi być dobrze skomunikowane i że komunikacja PAŻP w Regułach musi być tak wykonana, aby pomogła mieszkańcom naszej gminy. Czekamy na spotkanie w ministerstwie infrastruktury ponieważ tam również będziemy chcieli udać się na rozmowy – podkreśliła wójt Pachecka.

Po spotkaniu z władzami PAŻP radni mogli poznać pracę kontrolerów ruchu lotniczego od zaplecza. W ramach tej niecodziennej wycieczki mogli wejść na salę operacyjną, wieżę kontroli lotniska oraz zobaczyć na jakim sprzęcie są szkoleni, a następnie pracują kontrolerzy.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.