Puszka napoju nie doda dzieciom skrzydeł

Region

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom poniżej 1213 lat proponuje wprowadzić w Polsce Główny Inspektor Sanitarny  zapowiada Metro.

Naukowcy chcieliby rozszerzyć zakaz na 16-latków. Młodzi ludzie, którzy dziś nadużywają tych napojów nie dożyją sześćdziesiątki  twierdzą.

– Trzy, cztery puszki działają jak kilkanaście kaw. Ich systematycznie picie może prowadzić do zaburzeń układu krążenia i problemów z sercem – ostrzega Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego. Dlatego GIS chce, by na opakowaniach napojów energetyzujących umieszczano duże ostrzegawcze napisy np.: Niewskazane poniżej 12. roku życia, zaś na napojach najmocniejszych, np. tzw. shotach  Niewskazane poniżej 16. roku życia. Regularne picie tych napojów wycieńcza organizm.

Do wprowadzenia nowych przepisów potrzebne jest tylko rozporządzenie ministra zdrowia.

Europejska organizacja napojów bezalkoholowych UNESDA na początku roku zdecydowała, że producenci napojów energetyzujących do końca roku zamieszczą na puszkach ostrzeżenia, że nie są one wskazane dla dzieci. Dyskusja na ten temat trwa także w Kanadzie.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.