Przyśpieszenie na ul. Przyszłości

Region

Jeszcze w tym roku powinna ruszyć budowa ul. Przyszłości. Inwestycja zaplanowana na lata 2014–2016 musi zostać przyśpieszona z powodu przeniesienia przejazdu kolejowego.

Powiat Pruszkowski planował budowę ul. Przyszłości w późniejszym terminie. Jednak ze względu na to, że PKP modernizują linię kolejową Warszawa – Łódź wraz z całą infrastrukturą, ta inwestycja musi zostać przyśpieszona. Jak informuje starostwo, budowa zacznie się jeszcze w tym roku.

Ul. Przyszłości to konieczność

– Budowa ul. Przyszłości zaplanowana była dopiero na lata 2014–2016 – mówi wicestarosta pruszkowski Agnieszka Kuźmińska. – Na styczniowym spotkaniu z przedstawicielami kolei dowiedzieliśmy się, że za rok zamknięty zostanie przejazd przy ul. Działkowej, a jeszcze w tym roku PKP rozpoczną budowę nowego, tymczasowego przejazdu przy ul. Przejazdowej. Decyzje trzeba było podejmować szybko.

Ul. Przyszłości musi zostać przeprojektowana w sposób uwzględniający nowe uwarunkowania i potrzeby. Pierwotnie zakładano inny jej przebieg. Obecna biegnie od drogi wojewódzkiej nr 719 na zachód do Parzniewa. Ta nowa miała na wysokości parku w Helenowie skręcać w kierunku północno-zachodnim i łączyć się z ul. 36. pp Legii Akademickiej w odległości ok. 100 m od planowanego przejazdu. – Zmiana projektu będzie polegała na tym, że ul. Przyszłości skręci bardziej na zachód i będzie się bezpośrednio kierowała na planowany w przyszłości węzeł drogi wojewódzkiej potocznie nazywanej Paszkowianką. Jednocześnie w ramach skrzyżowania ul. Przyszłości i ul. 36. pp Legii Akademickiej trzeba uwzględnić potrzebę połączenia z ul. Przejazdową. Prace projektowe zostały zlecone już w lutym tego roku – informuje wicestarosta.

Przesuwanie pieniędzy

Podczas ostatniej sesji rady powiatu dokonano zmian w budżecie, m.in. dokładając pieniędzy na ul. Przyszłości. Było to podyktowane tym, że jest to obecnie najpilniejsza inwestycja, jaką powiat musi zrealizować. Dlatego w tegorocznym budżecie zwiększono kwotę na nią z niespełna 400 tys. zł do ponad 1,1 mln zł. Było to możliwe m.in. dlatego, że przesuenięto pieniądze z innych inwestycji. Agnieszka Kuźmińska wskazuje m.in. budowę sygnalizacji świetlnej w al. Armii Krajowej. W przetargu na wykonanie prac uzyskano niższą cenę niż pierwotnie zakładano, wobec czego można było przesunąć to, co zaoszczędzono. Inną inwestycją jest remont ciągu ulic Warsztatowej i Broniewskiego w Pruszkowie oraz Warszawskiej w Piastowie. – Niestety, ulice Warsztatowa i Broniewskiego w tym roku nie będą wyremontowane, ze względu na fakt, że należy dodatkowo zaprojektować system odwodnienia tych ulic. Przewiduję, że w listopadzie tego roku całkowity projekt przebudowy będzie gotowy – mówi wicestarosta Kuźmińska.

Przejazd tymczasowy

Agnieszka Kuźmińska informuje, że jeszcze w tym roku zostaną dokończone prace projektowe nowego przebiegu ul. Przyszłości. Powiat zamierza także przygotować dokumentację do uzyskania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) i rozpocząć budowę. Do końca roku wystarczy jednak i czasu, i pieniędzy tylko na wykonanie krótkiego odcinka u zbiegu z ul. Działkową i al. Wojska Polskiego (drogą wojewódzką nr 719). – Za to w przyszłorocznym budżecie musi być już zaplanowana cała inwestycja – dodaje wicestarosta.

Przejazd, jaki powstanie w ciągu ulic Przejazdowej i Przyszłości będzie jednopoziomowy. Według projektu kolei, jest to przejazd tymczasowy do czasu wybudowania węzła drogowego na Paszkowiance. Tyle, że będzie bezpieczniejszy od dotychczasowego przejazdu na ul. Działkowej, bo krótszy (przez pięć torów, z których jeden jest ślepy i pewnie zostanie skrócony, a nie przez 10). I pozwoli na wyprowadzenie ruchu samochodów ciężarowych z Pruszkowa.

Najważniejsze z punktu widzenia mieszkańców Pruszkowa jest w tej chwili utrzymanie pieszo-rowerowej przeprawy przez tory w rejonie ul. Działkowej. Nalegają na to i powiat, i miasto, bo trudno sobie wyobrazić, by na odcinku ponad 2,5 km (od ul. Przejazdowej do kładki na stacji) nie było żadnego przejścia dla pieszych. Ostatecznej decyzji co do tego, czy przejście takie zostanie na ul. Działkowej utrzymane, a jeśli tak to, w jakiej formie, jeszcze nie ma.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.