Przygotuj się na zmiany w nadawaniu telewizji!

Art. Sponsorowany

30 czerwca 2022 roku nastąpi zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2 HEVC. Sprawdź co zrobić, aby nadal oglądać swoje ulubione kanały.

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T jest odbierana w Polsce od 2013 roku, kiedy to nastąpiła całkowita zmiana sygnału analogowego na cyfrowy z kodowaniem obrazu MPEG- 4 (H.264/ AVC) i dźwięku Dolby Digital Plus (E-AC-3). W tamtym czasie wiele osób musiało kupić nowy telewizor lub specjalny dekoder, by móc w ogóle oglądać telewizję. W czerwcu 2022 roku czekają nas podobne zmiany. Warto zatem przyjrzeć się posiadanym odbiornikom telewizyjnym w domu i sprawdzić, czy obsługują one nowy standard nadawania DVB-T2/ H.265 HEVC.

Lepsza jakość, więcej kanałów

Planowane na przyszły rok zmiany dadzą nam możliwość oglądania większej ilości programów telewizyjnych w znacznie lepszej jakości obrazu i dźwięku, np. HD czy  nawet 4K. DVB-T2 to efektywny standard kompresji, który bardziej oszczędnie wykorzystuje częstotliwości, dzięki czemu pozwoli zwiększyć liczbę kanałów w ramach jednego multipleksu. Dlatego po zmianach widzowie zyskają znacznie bogatszą ofertę programową.

 Co zrobić, by dalej oglądać swoje ulubione programy telewizyjne?

– W pierwszej kolejności należy się upewnić, jaki standard kodowania obsługuje telewizor albo dekoder, który mamy w domu. Jeśli specyfikacja techniczna urządzenia wskazuje DVB-T2/HEVC, wówczas należy jedynie w jego ustawieniach od nowa wyszukać kanały.  Natomiast jeśli odbiornik nie obsługuje nowego standardu, po wprowadzeniu zmian nie będzie w stanie odbierać telewizji. W tym przypadku będzie trzeba kupić nowe urządzenie, które obsługuje standard DVB-T2 i kodek H.265 HEVC – wyjaśnia Marcin Surała ze sklepu Rebel Electro, zlokalizowanego w CH Nowa Stacja w Pruszkowie.

Jeśli zmiany standardu nadawania telewizji cyfrowej są motywacją do wymiany telewizora, należy pamiętać, by nowe urządzenie przetwarzało dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3 lub – w przypadku telewizorów 4K – Dolby AC-4. Oprócz tego jeśli będzie to telewizor z możliwością podłączenia do Internetu, powinien obsługiwać standard HbbTV przynajmniej w wersji 2.0.1. 

Czeka nas wydatek

Zmiana sposobu nadawania telewizji i związany z nią zakup odpowiedniego urządzenia wiąże się z wydatkiem. Jakiego rzędu będą to kwoty zależy od tego, na jaki odbiornik się zdecydujemy.

Jeśli klient posiada w domu sprawny telewizor, który nie ma standardu DVB-T2, nie musi go wyrzucać i kupować nowego. Wystarczy, że dokupi tuner DVB-T2 z obsługą H.265 HEVC. Jest to wydatek rzędu 100 zł. Jeśli jednak chce wymienić telewizor na nowy, to w naszym sklepie model 32” przystosowany do odbioru telewizji cyfrowej DVB-T2 kosztuje ok. 750 zł. Z kolei najdroższe modele o przekątnej np. 58” z Internetem i rozdzielczością obrazu 4K UHD to wydatek do 2500 zł – wyjaśnia sprzedawca Rebel Electro.

Już teraz warto zastanowić się, jaki sprzęt będzie dla nas odpowiedni i zainwestować w taki, który nie zawiedzie pomimo stałego rozwoju telewizji cyfrowej. Warto tu podkreślić, że wszyscy klienci, którzy kupili telewizory marki Kruger&Matz w sklepie Rebel Electro w Pruszkowie od 2018 roku bez problemu będą mogli odbierać treści nadawane w standardzie DVB-T2 / H.265 HEVC.

W naszej ofercie posiadamy telewizory i dekodery wyposażone w tuner cyfrowy DVB-T2 oraz kodeki, dzięki którym po 30 czerwca 2022 roku widzowie nadal będą mogli odbierać telewizję bez konieczności kupowania dodatkowych przystawek. Co więcej, wraz z tym urządzeniem, klient może u nas kupić uchwyt do telewizora, antenę i inny potrzebny osprzęt – dodaje Marcin Surała i zaprasza na zakupy.

Osoby zainteresowane zakupem urządzeń RTV i AGD mogą odwiedzić sklep Rebel Electro w Centrum Handlowym Nowa Stacja Pruszków, ul. Sienkiewicza 19 lub przy ul. Powstańców 5 w Pruszkowie.

Artykuł powstał we współpracy z Rebel Electro.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.