Przygotowujemy się do nowych inwestycji

Pruszków

Z Konradem Sipierą, zastępcą prezydenta Pruszkowa, rozmawia Anna Zwolińska

Bolączką Pruszkowa jest długa lista osób oczekujących na przydział mieszkania. Czy mamy pomysł na rozwiązanie tego problemu?
Wiemy, że potrzeby mieszkaniowe w Pruszkowie są olbrzymie i że w najbliższych latach nie zmaleją. Ten stan rzeczy, i ogrom potrzeb z tym związanych, znany jest też miejskim radnym. Pokazuje to zarówno kolejka oczekujących, jak i czas oczekiwania na przydział mieszkania. Zasoby lokalowe miasta, poza kilkoma wyjątkami, pozostawiają wiele do życzenia. Jednak, by zacząć wprowadzać zmiany, musimy mieć alternatywę dla mieszkańców.

A tą alternatywą jest?
Może być nią inwestycja, którą planujemy zrealizować na ul. Lipowej, na gruncie, który w drodze komunalizacji przeszedł na własność miasta. Prawdopodobnie będziemy tu budować w ramach funkcjonującego programu „Lepsze Lokum”, ale mamy pomysł jego modyfikacji. Chodzi między innymi o możliwość finansowania tej inwestycji z dodatkowych źródeł, w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Ta forma realizacji dużych inwestycji to szansa dla samorządów aby budować więcej i szybciej. Spodziewamy się dużego zainteresowania tym projektem.

Nowe osiedle w tym rejonie miasta to dodatkowe samochody. Czy jest pomysł na rozładowanie ruchu na Lipowej?
Ulicą Lipową możemy skierować się na wiadukt w ul. Armii Krajowej i dalej w kierunku Pęcic lub wybrać inny kierunek – Komorów. Dodatkowo nasza nieruchomość przy Lipowej znajduje się na wprost ulicy Pogodnej, która umożliwia dojazd do Polnej, Komorowskiej czy Prusa. Aby usprawnić ruch na tym odcinku, na skrzyżowaniu ulic Komorowskiej i Pogodnej Powiat Pruszkowski będzie realizował budowę ronda. Miasto Pruszków do tej inwestycji dołoży pieniądze. Ten pomysł zyskał aprobatę radnych na ostatniej sesji. Dodatkowo zasadna będzie zmiana pierwszeństwa na skrzyżowaniu ulic Pogodnej i Polnej, tak, by to ta pierwsza była uprzywilejowana.

Na liście inwestycji planowanych do realizacji w tym roku jest również ul. Działkowa. Na jakim etapie są przygotowania do tej inwestycji?
W kwietniu ubiegłego roku rozpoczęły się prace projektowe. Po zaledwie 12 miesiącach wystąpiliśmy o wydanie Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej. Po otrzymaniu tego dokumentu będziemy mogli ogłosić przetarg. Chcielibyśmy w tym roku rozpocząć i zakończyć przebudowę ul. Działkowej.

Kolejną wyczekiwaną inwestycją w mieście jest budowa łącznika ulic Dolnej i Piastowskiej. Udało nam się otrzymać dofinansowanie na to zadanie, ale prace nadal nie ruszyły.
W tym przypadku, niestety, jedna z firm startujących w przetargu, zaskarżyła jego rozstrzygnięcie do Krajowej Izby Odwoławczej. Na ten moment mamy w tej sprawie związane ręce i czekamy na rozstrzygnięcie. Wszystko dodatkowo przedłużyło się w związku z COVID-19, ponieważ KIO w tym okresie nie rozpatrywała odwołań. Mamy jednak nadzieję że za kilka dni otrzymamy odpowiedź.

Z łącznika łatwo przenieść się na ul. Grunwaldzką. Tu również planowane są zmiany…
Ta ulica powinna być zaprojektowana zdecydowanie wcześniej, by pokazać, jakie są możliwości poruszania się od strony Malich w kierunku autostrady A2, omijając tym samym centrum Pruszkowa. Ten dojazd został kompletnie pominięty. Postępowanie zostało już rozpisane. Po naszej stronie jest projektowanie ul. Grunwaldzkiej, zaś po stronie powiatu Al. Tysiąclecia w Piastowie. Chcemy te dwie inwestycje ze sobą powiązać. Konieczna jest tu również współpraca z województwem. Grunwaldzka wraz z wiaduktem będzie wygodnym połączeniem komunikacyjnym dla samochodów osobowych. To bardzo korzystne rozwiązanie dla kierowców.

Właśnie, a co z wiaduktem? Na jakim etapie są przygotowania do tej inwestycji?
W tym przypadku mamy już ZRiD i rozpoczynamy działania. Jesteśmy na etapie przygotowywania porozumień z powiatem pruszkowskim i miastem Piastów. Do tej pory mieliśmy porozumienia w zakresie projektowania. W przypadku realizacji tej inwestycji musimy podpisać nowe. Ze swojej strony jesteśmy gotowi, by sfinansować naszą cześć kosztów.

W ostatnim czasie pojawiła się informacja o planowanej przebudowie ul. 3 Maja na Żbikowie. Czy to będzie jedyna inwestycja drogowa w tej części miasta?Absolutnie nie! Żbików przez lata był zapomnianą i jednak wyraźnie zaniedbaną częścią naszego miasta, nad czym bardzo ubolewam, i co chcę zdecydowanie zmienić. Jeśli chodzi o ul. 3 Maja jesteśmy w trakcie procedury przetargowej na wyłonienie projektanta. Dodatkowo projektujemy już ulice wokół Parku Mazowsze. Niestety, potrzeba na to trochę czasu. Sądzę, że ten temat był w poprzednich kadencjach przespany. Dokumentacja projektowa – nie tylko na drogi w tej części miasta, powinna być już dawno gotowa.

Koleją dzielnicą czekającą na inwestycje drogowe jest Gąsin…Tak, tu również szukamy nowych rozwiązań komunikacyjnych. Przystąpiliśmy do projektowania ul. Nowoinżynierskiej na odcinku aż do ul. 3 Maja. Kolejną, ważną inwestycją, będzie przebudowa ul. Poznańskiej do dwóch pasów ruchu w obu kierunkach. To zadanie województwa, ale wspólnie z nowym wiaduktem w ciągu ul. Poznańskiej na pewno wpłynie na poprawę ruchu w tym rejonie miasta.

 Liczba zleconych do projektowania dokumentacji wydaje się bardzo duża. Skąd taki skok zadań projektowych?Każdy samorząd powinien mieć „górkę” projektów inwestycyjnych, tak, by móc decydować kiedy i co realizować oraz na co pozyskiwać środki finansowe. U nas tego nie było. Na szczęście jednak już w przyszłym roku będziemy gotowi do wielu niezbędnych inwestycji.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 11

11 odpowiedzi na “Przygotowujemy się do nowych inwestycji”

 1. prawda pisze:

  nie pokazujcie tego…….

 2. wypad pisze:

  pisowcom nie można wierzyć, a jak tam tatuś, coś cicho siedzi w tym sejmie

 3. bolek pisze:

  Genialny pomysł Sipiery to całkowita blokada Pruszkowa.
  Starostwo Powiatowe jest tego przykładem.

 4. Ja pisze:

  Jakoś nie wierzę temu panu.

 5. Jerzy pisze:

  Mam riozwolnienie.. Robię do słoika i wystawiam zza drzwi. Codziennie ktos to zabiera.

 6. Kpina pisze:

  Pajac

 7. obserwator pisze:

  Panie Sipiera ,a może zajmie się Pan swoją akcją sprzątania i wywozu wraków aut.
  To było Pana hasło wyborcze.

 8. paca pisze:

  Śliczności Ty nasze, zapomnij o połowie tych pomysłów. To nie reality „Shopping queen”. Zajmijcie się ekologią bo zginiemy z brudu i nędzy. Zastanówcie się z sąsiednimi gminami nad spalarnią albo alternatywnymi sposobami utylizacji odpadów. Czasu już nie ma.

 9. kóżwa pisze:

  to niech se kupiią mieszkanie , cwaniaczków nie brakuje

 10. robot pisze:

  Laluś, pomyśl co że śmieciami zrobić. Może domy i ulice że śmieci ?

  • Maks pisze:

   Są na świecie ludzie, którzy budują domy z plastikowych butelek, albo z opon zwane Earthship. Istnieją różne rozwiązania i technologie. Nie tylko te, powszechnie stosowane uznane za jedyne i najlepsze. Dla koncernów tak dla ludzi niekoniecznie ale to już głębszy temat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły