Przełom w sprawie autobusu dla Pruszkowa?

Pruszków

ZTM opracuje trzy warianty uruchomienia nowej linii autobusowej dla Pruszkowa. O przełomie w tej sprawie poinformował prezydent Paweł Makuch.

Jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że walka o stałe autobusowe połączenie z Warszawą może nie mieć szans na powodzenie. Zarząd Transportu Miejskiego trwał na stanowisku, że byłoby to dublowanie oferty SKM i nie ma mowy o uruchomieniu trasy podobnej do tej, jaką poruszało się popularne ZP (linia zastępcza, która kursowała w trakcie zamknięcia torowego na podmiejskim szlaku kolejowym). Ze strony ZTM padła natomiast propozycja, że nowy autobus z Pruszkowa mógłby docierać w rejon park&ride w al. Krakowskiej. Ten pomysł nie zyskał entuzjazmu ani wśród mieszkańców, ani wśród władz miasta.

Ostatnie dni przyniosły jednak bardziej optymistyczne wieści. Jak poinformował prezydent Paweł Makuch, ZTM zgodził się opracować trzy warianty połączeń autobusowych, w tym jednego na bazie linii ZP.

To spora zmiana w postawie ZTM, które wydawało się w ogóle nie dopuszczać takiej możliwości. – Udało mi się uzyskać obietnicę przygotowania kolejnych propozycji uruchomienia autobusowego połączenia pomiędzy naszym miastem, a Warszawą. Od grudnia trwały moje rozmowy z Zarządem Transportu Miejskiego. Pierwsza propozycja, którą otrzymałem, nie była, w moim odczuciu wystarczająca. Było to rozwiązanie mówiące o uruchomieniu linii autobusowej, która kończyłaby swój bieg na Okęciu. Chcę dla Pruszkowa więcej, dlatego nie ustawałem w staraniach. Udało się. ZTM opracuje propozycje trzech połączeń autobusowych, które poddam konsultacjom z Państwem – poinformował w mediach społecznościowych prezydent Makuch.

Zgodnie z zapewnieniami pruszkowskiego włodarza, opracowane warianty będą obejmowały: połączenie na bazie kursującej wcześniej linii ZP, połączenie bazujące na kursującej z Piastowa linii 717, (która zostanie zmodyfikowana i swym zasięgiem obejmie również Pruszków), połączenie proponowane na początku, czyli kończące swój bieg na Okęciu. Przypomnijmy, że w tym ostatnim przypadku była już mowa o nawet o konkretnej trasie (Osiedle Staszica – PKP Pruszków – Kościuszki – Wojska Polskiego – Al. Jerozolimskie – S2 – al. Krakowska – P+R al. Krakowska), a nawet o częstotliwości kursowania.

Nowe założenia trzech wariantów ZTM ma przygotować dość szybko, bo już w połowie maja. Władze Pruszkowa planują wówczas przeprowadzenie konsultacji społecznych w tej sprawie. – Po otrzymaniu szczegółowego planu od ZTM, co nastąpić ma w połowie maja 2019 r., uruchomię program konsultacji z mieszkańcami. Jednak już teraz pragnę spotkać się z Państwem. Startujemy z cyklem spotkań otwartych „Porozmawiajmy o Pruszkowie”. Zapraszam w poniedziałek 29 kwietnia do Urzędu Miasta Pruszkowa osoby zainteresowane tematem transportu w naszym mieście. Spotkajmy się i porozmawiajmy. Takie spotkanie będzie wstępem do dalszych konsultacji – zaznacza Paweł Makuch.

W staraniach o uruchomienie nowego połączenia autobusowego z Warszawą Pruszków nie działa sam. – Dodatkową ważną informacją, jest fakt, że oprócz rozmów z ZTM pracujemy i rozmawiamy również z naszymi sąsiadami o uruchomieniu wspólnych połączeń z Warszawą. 5 kwietnia 2019r. podpisałem list intencyjny z Gminą Miasto Piastów i Gminą Michałowice, który jest początkiem współpracy w zakresie transportu – dodaje prezydent Makuch.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 21

21 odpowiedzi na “Przełom w sprawie autobusu dla Pruszkowa?”

 1. iza pisze:

  kiedy zostanie ogarnięty dojazd komunikacją miejską do galerii Nowa Stacja? Jeden przystanek (jednokierunkowy) przy Stalowej, drugi gdzieś w świecie koło urzędu – a przy galerii mnożą się samochody, bo inaczej trudno do niej dojechać. To takie trudne??

 2. Wpr pisze:

  Człowieku !!!
  Jak chcesz dla pruszkowa więcej to wyłóż nasze pieniądze na normalny autobus i nie rób z nas dziadów, bo jak przeniesiemy podatki do Warszawy to ci na oświetlenie ulic nie starczy !!!

 3. awfaw4faw4f pisze:

  znowu PKS BRUD i SYF GRODZISK MAZ?

 4. Mirosław katolik pisze:

  Mieszkańcy Pruszkowa nie chcą busa !!!! Nasze pieniądze idą w błoto. Mamy rowery chcemy zdrowo żyć. Nie ma zgody mojej na trwonienie publicznych pieniędzy. Za dużo jest grubasów u nas w mieście. Ta linia zwiększy tylko ilość kobiet z nadwagą i samotnych.

  • IGA56 pisze:

   poczekam aż będziesz chodził o lukach albo o lasce i zobaczę czy też nie będziesz chciał busa tylko rower

 5. Żyleta Legii pisze:

  Brawa dla nowego prezydenta Pana Makucha. Jest 1000 razy lepszy od poprzedniego i coś robi. Jesteśmy dumni, że mamy takiego prezydenta.

 6. 1312 pisze:

  A Żbikow Bąki to co ze Staszica jest 15 do pkp plus drugi wariant stacja pazniew

 7. xxz pisze:

  Duży plus dla nowego prezydenta za starania. Wreszcie jakaś zmiana jakościowa.

 8. Logika pisze:

  Ja też uważam ze powinna to być alternatywa dla tzn „środka” Pruszkowa. Jeśli po jednej stronie jest PKP po drugiej WKD to po jakiego grzyba pchać autobus do PKP?? Najprościej puścić go od osiedla Staszica prosto wojska polskiego do Wawy. Finalnie będzie tak, że cześć osób będzie sobie wybierała w co wsiąść ( pociag czy autobus) a inni dalej będą musieli gnać do stacji PKP….

 9. Gość pisze:

  Mogą zrobić kursy wariantowe 717 do pruszkowa i zwiększyć częstotliwość.

 10. Anonim pisze:

  Ta linia powinna być dla tych co mają daleko do PKP a nie linią zapasową na wypadek awarii na PKP. Albo jedziemy pociągiem z PKP albo jedziemy autobusem spod MC Donalda. Trzeba sie na coś zdecydować.

 11. duplikuje pisze:

  Po co pchać autobus perzez PKP, zakorkowaną Kościuszki. To tylko wydłuża czas dojazdu, Bez sensu. Powinno być: Osiedle Staszica – Plantowa – Powstancow – Wojska Polskiego – Al. Jerozolimskie – S2 – al. Krakowska – P+R al. Krakowska.

  • Gucio pisze:

   Ja też jestem za wariantem do P+R al.Krakowska ale także z opcją w weekend. A autobus nocny najlepiej żeby jechał z Pruszkowa jak najbardziej prostą drogą do Warszawy a nie jechał prawie godzinę do Centrum kluczac po Ursusie i Wlochach.

 12. Ewa pisze:

  A na Gąsinie hulajnogi poproszę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły