Przebudowa stawów w Podkowie Leśnej będzie dokończona

Podkowa Leśna

Tylko jedna wiadomość mogła sprawić, ze mój urlop stał się jeszcze lepszy. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał kolejny raz pozytywną decyzję zezwalającą na dokończenie przebudowy stawu w Parku Miejskim – czytamy na Facebooku burmistrza Podkowy Leśnej, Artura Tusińskiego.

Rewitalizacja stawu w Leśnym Parku Miejskim w Podkowie Leśnej od początku miała „pod górkę”. Najpierw w połowie lutego wypłynęło ministerialne uchylenie decyzji o rewitalizacji, wydanej przez konserwatora. Kontrole przeprowadzone na miejscu, gdzie toczyły się już prace, nie wykazały uchybień, a jedynie przerwanie prac i widoczne akty wandalizmu. Konserwator zalecił zabezpieczenie budowy, co wykonawca uczynił.

Później Stowarzyszenie Dziedzictwa Kulturowego i Narodowego Dendropolis wystąpiło do Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z wnioskiem, o przekwalifikowanie rowu Rs-11 na śródlądowe wody płynące (rzekę) oraz tym samym zbiornika wodnego w Parku Miejskim w Podkowie Leśnej na zbiornik zlokalizowany na w/w wodach, co wiążę się z wywłaszczeniem gruntów pod wodami przez Skarb Państwa i to nie tylko gruntów pod stawem, ale również na nieruchomościach prywatnych (z bloga burmistrza Artura Tusińskiego). To, jak i trzy inne postępowania, zblokowało inwestycję na ostatnim etapie jej realizacji.

Jednak teraz, po kilkumiesięcznej przerwie, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków znów wydał decyzję, która zezwala na dokończenie prac przy stawie. Dodatkowo nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności ze względu na interes społeczny. Oznacza to, że prace mogą zostać wznowione właściwie od razu (bez oczekiwania na uprawomocnienie się decyzji).

Artur Tusiński dodaje – Instancja wyższa (minister) może uchylić rygor natychmiastowej wykonalności tylko w nadzwyczajnych przypadkach, a te nie mają miejsca – uzasadnienie konserwatora jest bardzo obszerne. Byłaby to tylko i wyłącznie decyzja polityczna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prawdopodobnie prace zostaną wznowione jak najszybciej. Mieszkańcy Podkowy (i nie tylko) już niedługo będą mogli cieszyć się zrewitalizowanym stawem.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 4

4 odpowiedzi na “Przebudowa stawów w Podkowie Leśnej będzie dokończona”

 1. Asss pisze:

  Staw napełniany wodą pitną z wodociągu, a w Żółwinie ludzie nie mają wody w kranach…
  W zeszłym roku zalane posesje, piwnice i park miejski, bo wyłożony folią staw nie odbiera wody z miejscowej rzeczki. Nieskończony i zmieniony według „widzimisię” projekt został opłacony z góry. Wszystkie decyzje zgody na tą paranoję burmistrz dostaje od tej samej urzędniczki u Konserwatora Zabytków. Przypadek?

 2. KnK pisze:

  Więcej biurokracji… Co za głupota.

 3. Berney pisze:

  Teraz Dendropolis powinien zapłacić za wzrost kosztów inwestycji. To byłoby sprawiedliwe. Niestety nawet bezzasadne oskarżenia potrafią uprzykrzać życie w naszym pięknym kraju.

 4. Berney pisze:

  No i wreszcie. Szkoda ze 3 lata mieszkańcy musieli czekac na rozwiązanie sprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły