Pruszkowski odcinek autostrady A2 już w budowie

Region

Budowa autostrady A2, odcinka E - Stryków-Konotopa właśnie się rozpoczęła. Pierwszą łopatę na placu budowy przy pruszkowskiej oczyszczalni ścieków wbili dziś w południe przedstawicie lokalnych samorządów, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski i wiceminister infrastruktury Radosław Stępień.

Odcinek E to siedmiokilometrowy fragment drogi, który połączy Pruszków z obwodnicami Warszawy S8 (w kierunku węzła Prymasa Tysiąclecia) i S2 (w kierunku lotniska Okęcie). Znajdą się na nim dwa węzły: Pruszków i Konotopa. Każda z jezdni autostrady będzie miała po cztery pasy ruchu. Autostrada A2  połączy Warszawę z zachodnią granicą państwa i tym samym z europejskim systemem autostrad i dróg szybkiego ruchu.

– Najbardziej cieszę się z faktu, że ta budowa nareszcie się zaczyna – mówił podczas uroczystości prezydent Pruszkowa Jan Starzyński. – Oddanie do użytku tego odcinka spowoduje, że warunki ruchu drogowego w mieście poprawią się – dodał.

Jak poinformowała Elżbieta Brenda, szefowa oddziału warszawskiego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, odcinek E autostrady A2 zostanie oddany do użytku w maju 2012 r. Dariusz Blocher, prezes spółki Budimex, która buduje odcinek, zadeklarował, że jego firma zrobi wszystko, by prace zakończyć w terminie. – Ważne jest jednak, by wykonawcy pozostałych odcinków również zakończyli prace na czas, bo tylko wtedy cała droga będzie przejezdna – mówi.

Aby budowa odcinka E mogła się rozpocząć, trzeba było przebudować pruszkowską oczyszczalnię ścieków. – Te prace zostały już wykonane. Kolektory, które znajdowały się w miejscu, gdzie będzie przebiegać autostrada, zostały przeniesione – powiedział nam prezydent Starzyński.

Od czwartku na budowie autostrady ruszają prace przygotowawcze i budowa dróg technologicznych. Teren sprawdzają także saperzy. Jednocześnie ruszy budowa wodociągu w ul. Domaniewskiej i pierwsze prace przy budowie przepompowni w oczyszczalni. – Pozwolenie na budowę odcinka E wydam na przełomie sierpnia i września – poinformował wojewoda Kozłowski. – Wówczas budowa, która dziś się zaczyna, będzie mogła ruszyć pełną parą.

Prezydent Starzyński jest zdania, że budowa nie spowoduje utrudnień w ruchu w Pruszkowie. – Drogi dojazdowe do budowy będą znajdować się po północnej stronie torów kolejowych, więc większa część miasta, w tym centrum, nie odczuje uciążliwości budowy – powiedział.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.