Pruszkowska Jadłodzielnia już działa!

Pruszków

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 22 grudnia o godz. 10.00 pierwsza pruszkowska Jadłodzielnia zaczęła działać. Teraz każdy może podzielić się jedzeniem, zamiast wyrzucać je do kosza.

Rocznie w Polsce do kosza trafia aż 9 milionów ton jedzenia. Dlatego coraz większą popularność zyskuje idea foodsharingu, czyli ratowania żywości. Teraz również w Pruszkowie możemy zostawić nadwyżkę jedzenia. Jadłodzielnia to nie tylko pomoc dla potrzebujących. Z lodówki lub półek potrzebne produkty może zabrać każdy. Jeśli przynosisz sałatkę, a obok leży pysznie wyglądające ciasto, śmiało weź kawałek.

Jak można wspierać Jadłodzielnię? Do lodówki lub na półki może trafić każdy produkt. Ważne, by nie był przeterminowany. Dbać powinniśmy o to sami. Ale na straży stać będą również „ratownicy żywności, którzy codziennie będą sprawdzać punkt. – Żywność, która jest przygotowana przez kogoś w domu może być przetrzymywana przez 72 godziny. Później się ją wyrzuca. Podstawowa zasada jest taka, że na opakowaniu powinna być informacja co to jest np. zupa ogórkowa i data kiedy została przyniesiona do Jałodzielni – mówił na otwarciu Jadłodzielni Artur Pawełczyński ze Stowarzyszenia Jaspis i koordynator projektu.

 

Na otwarciu Jadłodzielni nie zabrakło również władz miasta i powiatu. – Od samego początku obserwuje działalność Stowarzyszenia Jaspis i w jakiś sposób kibicuje. Okna z mojego gabinetu wychodzą na tę stronę i obserwowałem prace wykonywaną w ciężkich warunkach pogodowych. Dlatego trzeba oddać pełen szacunek dla panów, którzy tutaj pracowali i doprowadzili do tego że dziś możemy się spotkać i oddać Jadłodzielnię. Ja serdecznie dziękuję, będę wspierał, patrzył, pomagał i uzupełniał. Cieszę się że dzięki powiatowi to powstało – mówił prezydent Pruszkowa Paweł Makuch

– Marnotrwastwo żywności to coś nad tym trzeba ubolewać. Mnie boli serce, bo jedzenie to dar boży, dar którego nie należy marnować. Cieszę się że takie miejsce powstało i będzie służyło zarówno tym, którzy tego jedzenia potrzebują , ale i tym, którzy tego jedzenia mają za dużo – zaznaczył Wojciech Gawkowski, wicestarosta pruszkowski.

Członkowie Stowarzyszenia Jaspis wierzą, że Jadłodzienia w Pruszkowie zyska popularność wśród mieszkańców. Co więcej snują również plany na otwarcie kolejnych punktów, w których będzie można dzielić się jedzeniem. – Mamy nadzieję, że pojawią się kolejne punkty, m.in. na Żbikowie, tam można byłoby poszerzyć to o inną inicjatywę „wymianę ciepła”, czyli wieszanie kurtek, które mogą być potrzebne – zaznaczyła prezes stowarzyszenia Beata Pawełczyńska.

Jadłodzielnia działa przez cały tydzień przy ul. Kraszewskiego, na terenie dawnej przychodni „pod Bocianem”, a obecnie dziennego domu pobytu dla seniorów. Punkt znajdziecie w głębi działki.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 7

7 odpowiedzi na “Pruszkowska Jadłodzielnia już działa!”

 1. Mirek pisze:

  Coś prezydent zmizerniał… taki był „amerykański” na plakatach w kampanii

 2. Głos pisze:

  Tymczasem Edgarek na facebooku ubolewa nad sylwestrowy i fajerwerkami…

 3. Tomasz pisze:

  Na glownym deptaku taki lokal? Fatalna informacja. Wizerunek reprezentacyjnej ulicy sie zmieni.

 4. Daro pisze:

  Nie sadze by zdobyl ten lokal popularnosc. Malo ciekawy

  • Gir pisze:

   Zdobędzie u bezdomnych i pijaków będą dreptać po zagrychę jeszcze powinien być punkt w którym się zostawia alkohol i zapoje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły