Pruszkowianie najliczniejszą grupą osób dojeżdżających do stolicy

Region

Urząd Statystyczny w Warszawie opublikował informacje na temat dojazdów do pracy w województwie mazowieckim. Okazuje się, że to mieszkańcy Pruszkowa są najliczniejszą grupą dojeżdżającą do Warszawy.

Dane oparte są o rok 2016. Wtedy do pracy poza gminę swojego zamieszkania dojeżdżało 376 tys. pracowników. Stanowiło to 11,5 proc. ogółu dojeżdżających w kraju. Informacja o dojazdach do pracy jest wynikiem badania opartego na administracyjnych źródłach danych Ministerstwa Finansów i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W liczbie dojeżdżających do pracy uwzględnione zostały przepływy między gminami danego województwa i innych województw, w tym również między częścią miejska i wiejską we wszystkich gminach miejsko-wiejskich.

We wszystkich województwach na dojazdy do pracy częściej decydowali się mężczyźni. W mazowieckim ich udział w ogólnej liczbie dojeżdżających do pracy był najniższy spośród województw i wyniósł 53,6 proc. (średnia w kraju 57,1 proc.). Mężczyźni przeważali zarówno wśród dojeżdżających do pracy na obszarze województwa mazowieckiego, jak i poza jego granice, przy czym w tej drugiej grupie ich przewaga była większa (odpowiednio 63,8 proc. wobec 52,6 proc. wewnątrz województwa).

W grupie wszystkich gmin województwa mazowieckiego największą liczbą pracowników najemnych wyjeżdżających do pracy do innych gmin wyróżniała się Warszawa. W 2016 r.

w celach zarobkowych wyjeżdżało stąd 30,6 tys. osób, co stanowiło 8,1 proc. ogółu wyjeżdżających do pracy. Wśród mieszkańców terenów wiejskich najwięcej pracowników najemnych wyjeżdżało do pracy z gminy Piaseczno – 4,3 tys. osób, tj. 1,1 proc. ogółu wyjeżdżających i 2,1 proc. wszystkich wyjeżdżających z terenów wiejskich.

Największy strumień pracowników najemnych kierował się do stolicy z gmin podwarszawkich, najwięcej z Pruszkowa (5,2 tys. osób), Legionowa (4,9 tys. osób), Ząbek (3,8 tys.), Piaseczna – w części miejskiej (3,7 tys.) i Otwocka (3,1 tys.), a także z Marek (2,9 tys.), Wołomina – w części miejskiej (2,8 tys.) oraz Mińska Mazowieckiego (2,7 tys.).

źródło: Urząd Statystyczny w Warszawie

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 13

13 odpowiedzi na “Pruszkowianie najliczniejszą grupą osób dojeżdżających do stolicy”

 1. Z miasta pisze:

  Są tacy co mają rejestrację wpr i pojawiają się w WARSZAWIE większej polewki nie ma jak tylko to zobaczyć .

 2. OBI pisze:

  Jak to jest, płacicie podatek dochodowy w pruszkowie na utrzymanie władz i całej infrastruktury,
  a wymagacie od Warszawskich podatników zapewnienia komunikacji i bezpłatnych miejsc parkingowych
  w stolicy.
  Macie jakiś honor czy tylko najechać stolicę i korzystać ze wszystkiego za darmo ?

  • Wilku Starszy pisze:

   Zakompleksiony buraczku warszawski, placimy w biletach za komunikacje (2x drozej za 2 przystanki wiecej!) oraz placa nasze samorzady dotacje. ZTM sobie zrobil dojna krowe.
   I oddawaj CIT wypracowany przez firmy zatrudniajace dojezdzajacych spoza warszawy.

 3. Anonim pisze:

  To było do przewidzenia. Szkoda, że nie ma wspólnego biletu na SKM/KM/WKD.

 4. Pis wygra pisze:

  Ale i tak nie zasluguja na autobus zdaniem ztm, bo maja kolejke. To tak jakby warszawiakom powiedziec ze nie ma autobusow z zachodniego do centrum, bo maja kolejke

  • WAWA pisze:

   ZTM jest Warszawską firmą więc twój komentarz niech pozostanie w pruszkowie.
   Wara od miasta Stołecznego.
   Nie porównuj się do Warszawiaków, bo wpadasz w przepaść intelektualną.

   • LTSK pisze:

    Fakt. Porównanie się do warszawiaka rzeczywiście powoduje wpadnięcie w przepaść intelektualną. Szczególnie porównanie do takiego bieda-patrioty z trybun przy łazienkowskiej.

   • Err pisze:

    W Pruszkowie połowa ludzi to byli Warszawiacy… sam nim jestem:)))) A warszawa to teraz większa wieś niż Radom dlatego każdy kto myśli się wyprowadza. Szczegolnie Wola i Wilanów stolica Białegostoku:))))

 5. Schetino 🤑🤯🤡🤪 pisze:

  Prawdziwi pruszkowianie nie pracują 😉 dojeżdżają to słoiki co tu na kredyt na 30 lat mieszkania kupili bo role (🐷🐄🐴🐃🐏🐓🐔🦆🚜) porzucili

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły