Pruszków: Niebezpiecznie na ul.Chopina

Region

Po remoncie nawierzchni jezdni z ul. Chopina zniknęły progi zwalniające. Ich likwidacja ułatwiła przejazd niskopodłogowym autobusom linii L11, jednak zdaniem mieszkańców to rozwiązanie negatywnie wpłynęło na bezpieczeństwo przechodniów i dzieci.

Ul. Chopina jest jedną z najbardziej zatłoczonych uliczek w mieście. Na miejscach parkingowych i wzdłuż chodników w ciągu dnia swoje samochody zostawiają interesanci Starostwa Powiatowego, pacjenci przychodni oraz mieszkańcy. Dodatkowo, co kilkanaście minut przejeżdża tędy autobus linii L11. – W ciągu tygodnia po godzinie 17.00 i w weekendy kierowcy wprost szaleją na ul. Chopina.  Droga jest długa, prosta i równa, co tylko zachęca do rozwijania tu dużych prędkości – zaznacza mieszkaniec Krzysztof. – Likwidując progi zwalniające chyba nikt nie wziął pod uwagę faktu, że przy drodze znajduje się duży teren rekreacyjny. Z palcu zabaw w Parku Kościuszki korzysta wiele dzieci, a wiadomo przecież, że większość z nich w trakcie zabawy nie zwraca uwagi na to, co dzieje się na drodze. Wystarczy, że któreś z nich wybiegnie na ulicę i może dojść do tragedii – podkreśla.

Według pana Krzysztofa likwidacja progów zwalniających była niepotrzebna. Elementy te w żaden sposób nie utrudniają przejazdu, a wręcz odwrotnie wpływają na zwiększenie bezpieczeństwa. – Progi zostały zdemontowane, żeby ułatwić przejazd niskopodłogowym autobusom kursującym ul. Chopina. Jednak w Warszawie takie pojazdy jeżdżą bez problemu nawet po uliczkach z tzw. garbami. Wystarczy je tylko odpowiednio zaprojektować – przyznaje mieszkaniec.

Zdaniem Andrzeja Kurzeli, wiceprezydenta Pruszkowa decyzja o likwidacji spowalniaczy była trafna. – Ul. Chopina znajduje się w centrum miasta i jest tzw. ulicą zbiorczą., dodatkowo kursuje tędy komunikacja. Na tego typu ulicach staramy się raczej likwidować spowalniacze, niż budować kolejne – zaznacza. – Park Kościuszki jest oddzielony od otaczających go ulic ogrodzeniem, chodnikami, a na ul. Chopina dodatkowo pasem zieleni i miejscami parkingowymi. Ustawienie progów zwalniających niestety nie gwarantuje, że kierowcy zwolnią – podkreśla Kurzela.

– Nie oznacza to jednak, że sprawę zostawimy bez odzewu. Zaapelujemy do straży miejskiej i policji by częściej patrolowały ul. Chopina i teren parku. Jeśli kierowcy będą łamać przepisy, zostaną ukarani mandatami – dodaje wiceprezydent.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.