Prezentujemy pierwszą część fotografii, które prezentują różne części Pruszkowa między innymi w latach 60-tych. Rozpoznajecie te miejsca? Pamiętacie gdy budowano bloki z tzw. wielkiej płyty?

Czas na nostalgię. Dzięki uprzejmości pana Wojciecha Brzozowskiego mamy przyjemność opublikowania archiwalnych zdjęć przedstawiających Pruszków. – Przesyłam nieco fotografii wygrzebanych na szybko w moich zasobach. Większość z nich pochodzi z lat 60-tych XX wieku. Jakość jest taka sobie, ale gdy je wykonywałem miałem kilkanaście lat, a poza tym czas zrobił swoje – napisał do nas pan Wojciech.

Przyznacie, że fotografie są świetne! Czy rozpoznajecie dokładne miejsca, które przedstawiają? Widać na nich m.in. rejon osiedla Staszica, czy teren nieopodal stacji Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Zostawcie komentarz pod tym artykułem, być może pamiętacie jakieś ciekawe historie, które w jakiś sposób łączą się z przedstawionymi fotografiami? Nie możemy się doczekać, aby je poznać.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 28

28 odpowiedzi na “Pruszków na starych fotografiach – cz. 1”

  1. WPR. pisze:

    Jeśli WPR24.pl jest takie rozwojowe i „opiniotwórcze” to może, odgrzewając stary temat pokusi się o zrobienie strony z cyfrowymi zdjęciami dawnego, niekonecznie starego Pruszkowa. Może zachęci ludzi do przesyłania zdjęć, które są u nich.

  2. Asd pisze:

    Piękna betonowa dżungla, która jest do teraz. Ostatnie zielone zakątki zapełniaja bloki w „pięknym” Pruszkowie.

  3. xxl pisze:

    Straszne 80!

  4. Anonim pisze:

    Stara Żydowska osada, która ze wsi i majątku hrabiego Potulickiego stała się przez przypadek miastem z wydumanymi ambicjami bez umiejętności i pracowitości ale za to zniesiona władzą czyli Pruszków 2019.

  5. skwara pisze:

    Niezapomniany dla mnie widok z okna kolejki WKD stojącej na przystanku w Pruszkowie jesienią 1969 roku , to pola i stawy, za którymi widać było daleko Pęcice. Bloki powstały za kilka lat i zasłoniły wszystko…

  6. A pisze:

    Jeżeli się nie mylę, to część zdjęć została wykonana z dachu i balkonu bloku przy Sprawiedliwości 3.

  7. Tryt pisze:

    Zdjęcie 5 to Niepodległości 2, zdjęcie 13 i 20 zrobione z bloku Helenowska 22 w stronę SP2.

  8. the bill hooy pisze:

    1 zdjęcie to krzyżówka Armii Krajowej / Wojska Polskiego, jeszcze bez supersamu Społem, wiele zdjęć z nieistniejącym kominem „Porcelitu” i budynkami zakładu, dalej zdjęcia przedstawiające prawdopodobnie bloki przy Plantowej / Zgoda te dwa wysokie koło dzisiejszej przychodni/poczty, zdjęcie 12 to pętla na Os. Staszica, za Wojska Polskiego dzisiaj Lidl, w tle na polu widać „doły” czyli dzisiejszy Park Żwirowisko na Os. Prusa, zdjęcie 19 wiadukt nad torami WKD, zdjęcie 30 i 33 prawdopodobnie ul. Prusa widok w kierunku Znicza, po prawej Park Potulickich w górnym lewym rogu „wąska” Wojska Polskiego i widoczny wiadukt nad PKP 🙂

    • Anonim pisze:

      I co się cieszy,!? A zasoby muzeum Dulag 121 zna? A wie, że WPR powiela pomysły i takie fotografie są już dostępne w muzeum i to opisane.

    • ola pisze:

      W Pruszkowie nie ma „krzyżówki Armii Krajowej/Wojska Polskiego”, jeśli już to krzyżówka Niepodległości/Wojska Polskiego 🙂

  9. B.art pisze:

    Foto 10/37 świetne dla wszystkich „Pruszkowiaków od pokoleń” , którzy przy każdej okazji, chętnie wytkną napływowym z Parzniewa i innych nowo osiedli, wystającą z butów słomę. 🙂

  10. paca pisze:

    Przeszłości ślad dłoń nasza zmiata. Wg obecnej ideologii należałoby zburzyć wszystko co komuna zbudowała. Chyba czują się mocno niekomfortowo mieszkańcy tych bloków, o dziwo wciąż stojących, zdając sobie sprawę że budowane były bez Boga, ksiądz nie święcił.

    • ww pisze:

      komuna niewiele dobrego zrobiła. To był stracony okres , nawet dla tych co awansowali społecznie i materialnie. Gdyby komuny nie było zyskali by więcej.

      • paca pisze:

        Powiedz to ludziom którzy wtedy żyli, uczyli się, kochali, zakładali rodziny, mieli dzieci. Powiedz im że to był czas stracony. To że system był chory nie znaczy że było tylko źle. Ludzie mieli więcej czasu dla siebie, więcej empatii, solidarności. Wtedy wszyscy byli prawie równi. A dzisiaj – chora rywalizacja. My, którzy wtedy żyliśmy też jesteśmy „wytworem” tamtych czasów. Kaczyński też jest. Powiedz że jesteśmy odpadem, pomyłką, bublem. Ale nie tylko my i nasze dzieci i wnuki. Te domy jakoś stoją i dają schronienie tyle lat i jeszcze parę rzeczy. A co powiedzą o dzisiejszym dorobku za 50 lat. Nie wiesz i nikt tego nie wie.

        • ww pisze:

          niczego nie zawdzięczam PRLowi. To było oszustwo. Pokolenie stracone, czas stracony pod wieloma względami, byliśmy w tyle i nie było nas stać. Gdyby nie PRL to mielibyśmy dziś więcej czasu i nie byłoby tego obciążenia. Myśl trochę.

          • Maks pisze:

            Sam myśl człowieku! PRL to nasza historia, tak jak II wojna światowa, jak rozbiory itd. ludzie chcą godnie żyć, uczyć się pracować, polityka nie jest ważna, po prostu trzeba się w rzeczywistości odnajdywać! Czy to Polska komunistyczna czy katolicka .

          • pol pisze:

            Jak ktoś mówi , że w rzeczywistości trzeba się odnajdować a nie zajmować polityką to plecie bzdury, czyli uważa, że tak ważna sfera jak polityka jest nieważna takie myślenie powoduje brak odpowiedzialności za los, za los także swój a mianowicie w jakich warunkach nam przyjdzie żyć. Oznacza kombinowanie i cwaniakowanie a my chcemy normalnego państwa Polskiego państwa.

          • paca pisze:

            PRLowi zawdzięczasz życie. Może byle jakie ale jednak. Dalismy radę przeżyć, rozmnożyć się, bawić się często lepiej niż teraz. Dalismy radę też co nieco uciułać. Teraz każdy ma duzo więcej ale do sąsiada często daleko. W tym samym cyklu parę dni temu opublkiowali wspomnienia Pruszkowianki ktorej ojciec był kowalem i stworzył m.in. mostki w parku Potulickich. Źle zrobił ? Wspomagał komunę ? Może ten który ukradł milicjantowi portfel to pozytywny bohater ? Zniszczyć wszystko co stworzyli poprzednicy. Może zaorać orliki ? Mamy właśnie marsz w kierunku PRL więc ideowo jesteśmy jeszcze w okresie prekomuny. Może doczekamy zamknięcia koła historii. Zrównamy się z Wandalami, bolszewikami albo talibami ktorzy zburzyli wiekowe posągi.

        • ww pisze:

          Polityka jest bardzo ważna bo to ona decyduje o teraźniejszości i przyszłości i o jakości życia. PRL odbierał godność a także błędy transformacji po tym szalonym ustroju narzuconym z zewnątrz.

          • Anonim pisze:

            Politycy i ich złodziejski krąg . Kto z zewnątrz narzucił Polsce teraźniejszy ustrój? Podziały „pod” okrągłym stołem. Szczególnie chętnie przyjęte przez ówczesna opozycję gloryfikowana przez Polaków czyli Solidarność!!!
            To który z was- komentatorów ma taki duży wpływ na politykę w Pruszkowie? Przestańcie mówić, że polityka jest ważna!? Do czego? Do lizania pustego koryta?

  11. Radek.W pisze:

    Piekny ten moj Pruszków !

  12. Planista pisze:

    Wtedy planiści mieli więcej pojęcia niż obecnie. Dzisiaj w ogóle nie myśli się o przyszłości tylko stawia ławki niepodległości za 50 000 złotych za sztukę.

    • xxz pisze:

      Samorządy mają fantazję. Wg GW/Metro koszt ławki niepodległości to 30tyś (a nie 50tyś) a w rzeczywistości było to dofinansowanie dla samorządów do 30tyś zł. Jaki jest koszt ławeczki Chopina w Warszawie Google niestety nie wie. Ostatni koszt ich modernizacji wynosił 76,5 tys. zł. Jednym słowem wtedy i teraz planiści mają pojęcie ;)))

      • Anonim pisze:

        @xyz – no niestety. Ławeczka kosztowała 50 000 a nie 30 000 złotyh. To dofinansowanie wynosiło 30 000, a resztę pokrył chyba powiat.

  13. Głos pisze:

    Kto pamięta te czasy kiedy bawiło się na przychodni na Helenowskiej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Najchętniej czytane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
11443

Pierwsze oficjalne wyniki z Pruszkowa

Pruszków / Wybory 2024
4288

Bąk kontra Makuch

Pruszków / Wybory 2024
3244

Znamy wyniki wyborów w gminach

Pruszków / Wybory 2024
3211

Najczęściej komentowane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
76

Bąk kontra Makuch

Pruszków / Wybory 2024
23
Grill gazowy