Promocja książki „Mazowsze 24”

Region

Kierownictwo kawiarenki "U Artystek" i Towarzystwo Miłośników Milanówka zapraszają w najbliższą sobotę 11.12.2010, do kawiarenki przy ul. Warszawska 36 (daw-ne kasy EKD!), na promocję nowej książki  "Mazowsze 24" - początek o godz. 18.00. Autorem książki jest dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas – politolog i samorządowiec. Książka powstała we współpracy z Karolem Lechem Czubkowskim, a opublikowało ja wydawnictwo IMBIR.

Co zawiera książka „Mazowsze 24”?

To książka o Centralnym Mazowszu, napisana głównie w oparciu o artykuły, które Grzegorz Kostrzewa-Zorbas publikował w prasie regionalnej i lokalnej. Autor pisze w książce o kilkudziesięciu miastach i miejscowościach wokółwarszawskich – i tych historycznych, i tych zielonych, i tych  dynamicznych gospodarczo – jak też o wielu sprawach wspólnych, w tym ładzie  przestrzennym, infrastrukturze  i komunikacji, finansach samorządów,  zarządzaniu obszarem metropolitalnym i nie tylko. Książka jest  publicystyczna, zwięzła, obficie ilustrowana zdjęciami. Nie brak w niej rozdziału o Milanówku i Komorowie.
 
Od kilkunastu dni książka jest już do nabycia w Milanówku: w księgarni przy ul. Warszawskiej 25 A i w kawiarence 'U Artystek” przy ul. Warszawskiej 36.
 
Dr Kostrzewa-Zorbas od zawsze związany jest z Centralnym Mazowszem. Działał w opozycji demokratycznej i Solidarności. Podczas stanu wojennego organizował podziemne wydawnictwa i pisał do polskiej prasy na Zachodzie. Po 1989 r. został dyrektorem w MSZ i MON i głównym negocjatorem wycofania wojsk sowieckich z Polski. Ukończył Uniwersytet w Georgetown – najstarszą uczelnię katolicką USA. Doktoryzował się u prof. Zbigniewa Brzezińskiego na Uniwersytecie John-Hopkins. Pracuje w Wyższej Szkole Ekonomiczno-Informatycznej. Zasiada w zarządzie europejskiego Stowarzyszenia Regionów do spraw Portów Lotniczych. Jest założycielem i prezesem Stowarzyszenia „Ład na Mazowszu”, skupiającego społeczników i samorządowców z 27 miejscowości Centralnego Mazowsza, w tym z Milanówka. Wiele osób dobrze zna go z komentarzy na tematy publiczne w stacjach telewizyjnych, m.in. w TVN24.
 
W dniu promocji książki „Mazowsze 24” w kawiarence „U Artystek” można będzie obejrzeć plon X edycji Powiatowego Konkursu Plastyczno-Literackiego „Ocalić od zapomnienia”, organizowanego przez Dyrekcję i Zarząd Nowej Prywatnej Szkoły Podstawowej w Milanówku.

To zbieg okoliczności, ale zarówno książka, jak i konkurs mają jedną wspólną cechę – uwrażliwić na piękno przyrody i architektury oraz zainteresować dorobkiem Centralnego Mazowsza, które jest prawdziwa wyspą skarbów. Książka dra  Kostrzewy-Zorbasa to doskonały materiał do edukacji regionalnej i powinna się znaleźć w rękach każdego nauczyciela regionalizmu i w każdej biblioteczce szkolnej. Ułatwi nam ona utrwalanie naszego dziedzictwa kulturowego. Z tego tez względu sobotnie spotkanie  z Autorem książki „Mazowsze 24” szczególnie gorąco polecam nauczycielom milanowskich szkół.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.