Co dalej z Działkową?

Region

Ulica Działkowa leżąca na pograniczu Pruszkowa i Brwinowa wymaga przebudowy. Niestety inwestycję tą blokuje nieuregulowana kwestia własności terenu.

Arkadiusz Kosiński, burmistrz Brwinowa zorganizował w miniony wtorek spotkanie, na którym zaproszeni goście rozmawiali o możliwościach rozwiązania trudnej sytuacji ulicy Działkowej. W spotkaniu uczestniczyli m.in. poseł na Sejm Barbara Czaplicka, wicestarosta pruszkowska Agnieszka Kuźmińska, zastępca prezydenta Pruszkowa Andrzej Kurzela, burmistrzowie Brwinowa Arkadiusz Kosiński i Jacek Janowski, prezes spółki Agro-Man Adam Beraś, reprezentanci wydziałów geodezji i gospodarki nieruchomościami starostwa pruszkowskiego oraz miasta Pruszkowa, brwinowskiego referatu gospodarki nieruchomościami oraz Stowarzyszenia Mieszkańców „Działkowa”.

Zawikłana historia

Pierwsze problemy związane z ulicą Działkową rozpoczęły się w 2004 roku od podziału gruntów. Wyznaczony został wtedy teren „pod komunikację zbiorczą”, a po brwinowskiej stronie ulicy Działkowej firma Agro-Man rozpoczęła budowę osiedla „Twój Parzniew – Miasto Ogród”.

O przebudowę ulicy przez wiele lat starali się mieszkańcy pruszkowskiej strony. Fatalny stan nawierzchni tej drogi pogarszał się przez narastający ruch samochodów ciężarowych i TIR-ów w kierunku przejazdu kolejowego. Niestety przez kolejne lata decyzje administracyjne jeszcze bardziej komplikowały sprawę Działkowej.

Miejska czy powiatowa

W obu miejscowościach ulica Działkowa jest przypisana pod innego zarządcę. Według zapisów pruszkowskiego planu zagospodarowania przestrzennego ta ulica jest drogą gminną. Natomiast w brwinowskim miejscowym planie zagospodarowania Działkowa to droga powiatowa.

Niestety nie lepiej przedstawia się kwestia własności gruntu pod poszerzenie drogi. Zgodnie z zapisami w księgach wieczystych właścicielem terenu jest firma Agro-Man. Mimo deklaracji poprzedniego prezesa spółki o nieodpłatnym przekazaniu gruntu pod poszerzenie drogi gminie Brwinów, nie ma żadnych formalnych zapisów o tym przekazaniu.

Coraz bliżej rozwiązania

Spotkanie pokazało, że urzędnicy z gminy Brwinów, miasta Pruszkowa i powiatu pruszkowskiego chcą zgodnie współpracować i rozwiązać problem Działkowej. Burmistrz Arkadiusz Kosiński zaproponował by nie czekać na rozstrzygniecie sprawy przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze, gdyż mogłoby to oznaczać kolejne miesiące, a może nawet i lata oczekiwania na rozwiązanie, i skierować sprawę do Ministerstwa Skarbu Państwa oraz zarządu grupy Tonagro, w skład której wchodzi spółka Agro-Man. Na tą propozycję przystali uczestnicy spotkania.

Burmistrz Brwinowa zobowiązał się do nawiązania kontaktu z przedstawicielami MSP i zorganizowania spotkania. Swój udział w planowanych rozmowach obok burmistrza Kosińskiego zadeklarowali również poseł Barbara Czaplicka, starosta Elżbieta Smolińska i prezydent Pruszkowa Jan Starzyński.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.