Prawo jazdy zbędne w portfelu

Region

Już na początku grudnia kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie dokumentu. Policjanci podczas kontroli nie wystawią mandatu kierowcom za brak prawa jazdy.

Mało jest osób, które mogą narzekać, że ich portfel jest ciężki. Szczególnie w okresie zbliżającym się do świąt zazwyczaj tracą one na wadze. Prawo jazdy w wersji plastikowej zajmuje mało miejsca i w dodatku jest lekkie. Mimo to wielu kierowców zapominało o włożeniu dokumentu do portfela i noszeniu go przy sobie.

Dotychczas policjanci wystawiali mandaty za brak posiadanego prawa jazdy podczas rutynowej kontroli.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii ułatwi jednak życie zapominalskim kierowcom.

Od soboty 5 grudnia 2020 roku, kierujący pojazdami nie będą musieli nosić ze sobą prawa jazdy. Kierowcy oczywiście będą musieli jeździć z ważnymi uprawnieniami.

Podczas kontroli kierowcy będą musieli podać swoje dane na podstawie których wyświetlą się dokumenty ze zdjęciami z informacją o uprawnieniach oraz czy nie zostały one zatrzymane. Z tego również względu warto będzie zainstalować aplikację mObywatel.

W przypadku kolizji z innym pojazdem nie będzie konieczności wzywania policji. Aplikacja mobilna ma być również przydatna w nieprzyjemnej sytuacji na drodze. Kierowcy będą musieli drugiej stronie wyświetlić prawo jazdy na ekranie telefonu i spisać odpowiednie oświadczenie.

Za pośrednictwem aplikacji mObywatel można będzie również sprawdzić ilość zgromadzonych punktów karnych.

Do 5 grudnia warto jednak nosić prawo jazdy przy sobie, aby nie otrzymać mandatu w wysokości 50 złotych.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 5

5 odpowiedzi na “Prawo jazdy zbędne w portfelu”

 1. Anonim pisze:

  Czekam na flejm ludzi biedy z popsutymi telefonami za 500 zł które nie trzymają baterii i nie nadają się do niczego o tym jak ta przydatna zmiana jest nieprzydatna.

 2. Mistrz kierownicy pisze:

  Mam wrażenie jak jeżdżę że połowa kierowców i tak nie ma tego dokumentu. Jadę sobie bezpieczne 90 ulicą plantowa przepuszczam staruszkę z psem przez pasy, po czym doganiam jakiegoś zgreda który nie dość że jedzie 40 to jeszcze widząc oczekującego na pasach żeby przejść chłopczyka z torbą cukierków dla dzieci z pobliskiego hospicjum, to i tak ma go gdzieś bo tamowanie ruchu i jazda bezpieczna 40 jest ważniejsza od przepisów… ja oczywiście doceniam heroizm chłopca, klaszcze że ma taką odwagę i chęć pomocy innych po czym znowu rozpędzam się do 90 by po 10 sekundach dogonić dziada który nie wiem czy się tak spieszy że był gotowy potracic dziecko na pasach które miało pierwszeństwo czy się nie spieszy że jedzie wolniej od rowerzystów którzy nas mijają… jednak po przyjrzeniu się widzę co sprawia że tak zajęty i nie skupiony na drodze jest nasz dziadzio, w ręce fajeczka bo się dziwi musi sprężyć i nie może zaparkować zapalić a potem v skupić na drodze i jechać bezpieczne 90 – nie w mediach powiedzieli mu że poniżej limitu jest bezpiecznie to sobie jedzie, a że potrzebny nie ustąpił (a więc i prawie zabił) to już go nie obchodzi.

 3. Olo pisze:

  Ja nie mam od 3 miesięcy to i teraz nie będzie potrzebne a jeździć trzeba

  • Kier pisze:

   No właśnie nie trzeba jeździć, jeździć powinni ci którzy jeżdżą szybko i bezpiecznie, tak jak pan Mistrz Kierownicy który i pieszego pusvi jak trzeba i 90 w zabudowanym pojedzie gdy można bezpiecznie jechać 90. Jak nie umiesz jeździć to nie musisz jeździć. Nawet kobiety mogą mieć prawo jazdy, a widziałem kilka w akcji za kierownicą. Jak ciężkim umysłowo lamusem trzeba być żeby stracić prawo jazdy? Jak bardzo trzeba nie mieć na refleksy i jak głęboko trzeba nie umieć się zorientować co się dzieje na drodze? Jak bardzo trzeba nie umieć prowadzić samochodu żeby państwo powiedziało „jeździsz gorzej od pijanej baby oddaj plastika”? Niech ktoś kto stracił prawo jazdy napisze dlaczego państwo uznało że jest za dużym lamusem na prowadzenie samochodu.

  • Pawel pisze:

   Jakie to przykre że w Polsce za jazdę bez uprawnień nie spotyka was prawie żadna kara. Są ludzie tacy jak ja którzy mogą 90 w zabudowanym bez wypadku jeździć i musimy uważać na policję bo się przyczepi a z drugiej strony ma nieudaczników którzy udowodnili że nie nadają się do prowadzenia samochodu jeździ i sprawia problemu nam bezpiecznym kierowcą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły