Prace projektowe zachodniej obwodnicy Grodziska

Region

O tym, jak ważne jest powstanie obwodnicy Grodziska Maz., wie chyba każdy kierowca,który musi spędzić przynajmniej kilkadziesiąt minut w korkach tworzących się w centrum tego miasta. Ostatnio pojawiła się nadzieja, że ta sytuacja się zmieni.

4 stycznia Zbigniew Ostrowski, dyrektor Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich I przedstawiciel Krakowskiego Biura Projektów Dróg i Mostów Transprojekt podpisali umowę na wykonanie projektu zachodniej obwodnicy Grodziska Maz. wraz z uzyskaniem zezwolenia na realizację tej inwestycji. Prace mają potrwać 15 miesięcy. Ich koszt to 1 mln 151 tys. zł. Po tym najprawdopodobniej ogłoszony zostanie przetarg na wyłonienie wykonawcy. Sama budowa ma potrwać ok. dwóch lat. Zachodnia obwodnica Grodziska ma być połączeniem Błonia z Kałęczynem i przebiegać będzie m.in. przez: Radonice, Tłuste, Natolin, Kozery i Kozerki.

Zadowoleni kierowcy

– Nareszcie – mówi Mirek z Grodziska Maz., który codziennie musi pokonywać zakorkowane centrum miasta w drodze do pracy, do Warszawy. – Ta obwodnica powinna powstać dawno temu. Sporo jeżdżę po Polsce i widzę, że większość podwarszawskich miejscowości już ma swoje obwodnice, np. Jabłonna czy Garwolin, a u nas nic się nie dzieje – denerwuje się nasz czytelnik.

Protesty

Inwestycja wzbudza jednak również wiele kontrowersji, głównie ze strony mieszkańców posesji położonych przy planowanej obwodnicy. – Po to sześć lat temu wyprowadziłam się z Warszawy i pobudowałam tu dom, żeby mieć ciszę i święty spokój. Teraz okazuje się, że pod moim domem chcą mi zrobić piekło komunikacyjne – denerwuje się mieszkanka Kozer. Budowie sprzeciwiają się również mieszkańcy Błonia, o czym pisaliśmy już na łamach „Gazety WPR”. – Niestety, takie inwestycje zawsze będą się spotykać z protestami mieszkańców, to nieuniknione –  mówi Monika Burdon, rzecznik prasowy Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie. – W tym jednak przypadku na szczęście nie było ich tak wiele.

Obwodnica jest niezbędna

Z komunikacyjnego punktu widzenia obwodnica jest bardzo potrzebna. Grodzisk Maz. to siedziba wielu firm, m.in. transportowych i produkcyjnych, do których muszą docierać samochody dostawcze, głównie TIR-y. Każdego dnia przez centrum miasta przejeżdża około 40 tys. samochodów, z czego prawie połowa to właśnie ciężarówki.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.