Pożegnanie z EN94

Kolej

Już niedługo składy EN94 pozostaną miłym wspomnieniem. Warszawska Kolej Dojazdowa planuje wycofać pojazdy z eksploatacji. W najbliższą sobotę, 21 maja, pasażerowie będą mieli ostatnią okazję pojechać EN94 w ramach weekendowego rozkładu.

Ostatnia sobota z EN94 będzie okazją do wielu wzruszeń i wspomnień. Podróżujący WKD zdążyli doskonale poznać te pojazdy. Można powiedzieć, że tworzyły one wyjątkowy klimat i stanowiły znak rozpoznawczy przewoźnika. EN94 zostały wyprodukowane przez firmę Pafawag i trafiły do WKD w 1972 roku. 

Stanowią kawał historii, jednak ich czas już mija. Po 27 maja pojazdy EN94 zostaną definitywnie wycofane z eksploatacji. Wiąże się to ze zmianą napięcia i pojawieniem się na torach pociągów EN100, czyli 39WE. Jaki los spotka EN94? Jeden eksponat zostanie zachowany w celach muzealnych. Pozostałe trafią na żyletki.

Nie wszyscy w to wierzą, ale nadchodzą ostatnie chwile z EN94. Ogromną popularność zyskały dzięki swojej niezawodności. Nawet największy mróz nie był im straszny. Rzecz jasna, że można było znaleźć minusy. Brak klimatyzacji, wysokie schody, dość głośna praca podczas jazdy. Jednak EN94 przez lata na trwałe wpisały się w klimat WKD. Teraz nadchodzi ta ostatnia sobota…

21 maja nastąpi symboliczne pożegnanie EN94. Dwa ze składów wyruszą na trasę w ramach rozkładu dla soboty, niedziel i świąt. Pierwszy odjedzie już o 5.03 ze stacji Grodzisk Mazowiecki Radońska. Ostatni wyruszy z przystanku Warszawa Śródmieście WKD o godz. 0.20 i zakończy swój bieg o 1.17 w Grodzisku.

Dla pasażerów to jedyna i wyjątkowa okazja, aby uczcić tę chwilę. Każdy będzie mógł wykonać pamiątkowe zdjęcia bądź nagrania video. – Wszyscy potencjalnie zainteresowani odbyciem przejazdu jednym z kursów obsługiwanych przez EZT serii EN94 lub pamiątkowym uwiecznieniem na zdjęciach lub filmach zyskają taką możliwość w ciągu innego dnia niż dzień powszedni, w ramach którego pojazdy pozostaną w eksploatacji do 27 maja włącznie – informuje WKD.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.