Powstanie pierwszy artystyczny mural w Pruszkowie

Pruszków

Mural to nic innego jak rodzaj malarstwa ściennego. W sąsiednich miastach – m.in. w Grodzisku Maz. czy Brwinowie powstały takie dzieła z prawdziwego zdarzenia. Czas na Pruszków. Tu mural ozdobi okolicę Parku Potulickich, a dokładniej jeden z nowopowstających budynków przy ul. Pawiej. O projekcie rozmawiamy z autorem, Tytusem Brzozowskim.

Opisz proszę kim jesteś i jaką sztukę tworzysz oraz skąd wziął się pomysł akurat na Pruszków?
Jestem architektem, zajmuję się malarstwem. W swoich pracach poszukuję klucza do charakteru i atmosfery miasta, moją główną inspiracją jest Warszawa. Maluję barwne sceny pełne fantastycznych zdarzeń i rozbawionych ludzi. W moich pracach można odnaleźć budynki z różnych fragmentów miasta i z różnych czasów, łączę je ze sobą, tworząc nowe krainy, które mimo swej baśniowości ciągle są tutejsze. Jestem autorem projektów murali oraz serii obrazów promujących turystykę w Polsce na targach międzynarodowych. Bardzo cieszę się na mural w Pruszkowie. To bardzo ładne, pełne zieleni miasto, o przyjaznej skali.

Pruszków to mniejsze miasto niż Warszawa. Będzie to też pierwszy projekt na taką skalę. Czujesz większą presję niż przy innych Twoich projektach?
Każdy projekt niesie za sobą presję, ponieważ murale to duża odpowiedzialność, są ważnym elementem przestrzeni, bardzo wpływają na pejzaż miasta, codziennie mogą je oglądać tysiące osób. Dlatego to, co znajdzie się na muralu, musi być bardzo czujnie przemyślane. Dla mnie zawsze najważniejsze jest, by treść moich projektów pochodziła z ich najbliższego otoczenia. W tym przypadku mural jest moją impresją na temat Pruszkowa.

Zatem jaka to będzie impresja? Opowiedz proszę o symbolach związanych z Pruszkowem, które znajdą się na muralu.
Bazą dla całej sceny jest piękna, modernistyczna wiata dworca w Pruszkowie. W latach 30-tych wokół Warszawy powstał szereg zadaszeń peronów kolejowych projektu Kazimierza Centnerszwera. Są to niezwykle atrakcyjne konstrukcje, bardzo nowoczesne w chwili powstania i do dziś charakterystyczne dla podwarszawskich miejscowości.

Na muralu znajdziemy dwa pociągi, ponieważ do Pruszkowa dojechać można dwiema liniami kolejowymi. Na jednym z nich stoi paw, który wesoło rozmawia z mieszkańcami.

Powyżej znalazły się budynki charakterystyczne dla miasta: Oficyna Dworska zespołu pałacowo – parkowego Potulickich ze swoją ciekawą wieżą, ceglane Zakłady Taboru Kolejowego Pruszków, Pałac Teichfelda czy XIX wieczny pałacyk Sokoła.

Między drzewami Parku Potulickich znajdziemy neogotyckie wieże kościoła św. Kazimierza oraz wieżowce położonej nieopodal Warszawy.

Jak we wszystkich moich pracach ważną rolę odgrywają tu kolorowi, rozbawieni ludzie.

Co właściwie symbolizuje paw? O ile nam wiadomo ten gatunek zwierząt nie występuje w Pruszkowie…
Budynek, na którym powstanie mural, będzie znajdował się przy ulicy Pawiej, paw to także symbol całej inwestycji o nazwie „Pawie Ogrody”. Ozdobiona zostanie jedna ze ścian budynku, który dopiero powstanie. W gwoli wyjaśnienia, w kulturze przyjęto uważać królewskiego ptaka za symbol piękna i dostojności. Na moim projekcie paw ze swym zdobnym ogonem jest przedstawiony w wesoły sposób. Jedzie pociągiem i zagaduje mieszkańców.

Czemu akurat to konkretne miejsce?
Zostałem zaproszony do współpracy przez projektantów oraz inwestorów nowego zespołu mieszkaniowego. Mural ma być atrakcyjnym elementem budynku, chciałbym, żeby stał się istotną częścią lokalnego krajobrazu, zarówno dla dzisiejszych, jak i nowych mieszkańców. Udane malowidło może stać się lokalną atrakcją, a nawet pełnić rolę wizytówki dzielnicy czy miasta.

Zatem mural powstanie na prywatnym budynku. Czy dostęp do malowidła, aby je podziwiać, będzie swobodny?
Mural znajdzie się na ogólnodostępnej ścianie, będzie witał zmierzających do domu mieszkańców nowej inwestycji, każdy będzie mógł przyjść i go obejrzeć. Projekt będzie też dobrze widoczny z pociągu WKD, dzięki czemu będą mogli oglądać go zmierzający do pracy mieszkańcy Pruszkowa, ale i innych podwarszawskich miejscowości.

Właściwie to, jak ważne dzieło będzie to dla Ciebie i co chciałbyś poprzez nie przekazać, zwłaszcza pruszkowianom?
Murale to dla artysty ważne wydarzenie ze względu na ich istotny wpływ na otoczenie. Dobry mural może codziennie wnieść odrobinę koloru i uśmiechu w życie okolicznych mieszkańców. Mam nadzieję, że mój pomysł trafi do serc pruszkowian i cieszę się, że mogłem za pomocą obrazu opowiedzieć o tym zielonym i przyjaznym mieście.

Namalujesz kiedyś jeszcze jeden mural w Pruszkowie?
Jeśli tylko nadarzy się taka okazja… 😊

Na koniec zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Tytusem:

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.